Kompresor do domu - jaki typ i model wybrać?

Kompresor to bardzo przydatne narzędzie nie tylko w przemyśle ale też w każdym gospodarstwie domowym. Dzięki swojej wszechstronności kompresor do domu jest przydatny w niezliczonych pracach w domowym zaciszu. Tylko jaki kompresor do domu wybrać? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie. Kompresor do domu to pojęcie mało precyzyjne. Dlatego też przypomnę tu krótko w dużym uproszczeniu, że mamy do wyboru trzy podstawowe typy kompresorów: tłokowy, śrubowy, łopatkowy. Więcej o tym jaki typ kompresora wybrać dowiesz się z filmu: Jak wybrać właściwy typ kompresora?

Zobacz film o najpopularniejszych typach sprężarek:

W olbrzymiej większości przypadków do użytku domowego i garażowego najlepszy będzie kompresor tłokowy. Kompresor śrubowy wymaga odpowiedniej temperatury pracy i jest przeznaczony do pracy ciągłej a kompresor łopatkowy będzie zwyczajnie zbyt drogi. W dalszej części artykułu skupimy się na tym jakie cechy powinien posiadać optymalny kompresor do domu. Na początku omówimy parametry techniczne a potem dodatkowe opcje. Zanim jednak do tego dojdziemy musisz odpowiedzieć sobie na jedno bardzo ale to bardzo ważne pytanie…

Po co Ci kompresor do domu?

Odpowiedź na pytanie do czego Ci kompresor do domu określi to jakich parametrów będziemy szukać na rynku. Do czego więc można użyć kompresora w domu? Poniżej krótka lista propozycji:

Jakie parametry powinien mieć kompresor do domowego użytku?

Parametry kompresora powinieneś dobrać w zależności od potrzeb. W naszych innych artykułach wspomnianych wyżej znajdziesz szczegółowe informacje o tynkowaniu, lakierowaniu i zasilaniu narzędzi pneumatycznych. Na potrzeby tego artykułu opiszemy najbardziej typowy kompresor do użytku domowego. Taki kompresor do domu będzie przydatny w każdej z wyżej wymienionych czynności z tym zastrzeżeniem, że nie wszystkie da się wykonywać przez kilka godzin bez przerwy (np. malowanie).

kompresor do domu

Wydajność

Jeżeli myślisz o malowaniu i napędzaniu narzędzi to przyda Ci się kompresor o wydajności nie mniejszej niż 350-400 litrów na minutę. Dzięki temu spokojnie zasilisz klucz pneumatyczny a nawet pomalujesz nieduże powierzchnie w jednym cyklu. Jeżeli będziesz głownie tylko pompował koła i przedmuchiwał to wystarczy Ci kompresor o mniejszej wydajności.

Zbiornik

Sprawa wygląda tak, że im większy zbiornik tym rzadziej musi się załączać kompresor. Teoretycznie więc im większy zbiornik tym lepszy, musisz tylko zastanowić się, czy masz w garażu miejsce na kompresor z 200 l zbiornikiem? Można obejść tą kwestię wybierając kompresor o mniejszym zbiorniku (50-100l) i budując w garażu małą instalację sprężonego powietrza wyposażoną w zbiornik usytuowany w wygodnym miejscu.
Polecam kompresor ze zbiornikiem o pojemności od 50  do 100 litrów – to najbardziej uniwersalne pojemności.

Ciśnienie maksymalne

Wśród kompresorów branych pod uwagę jako kompresor do domu mamy do wyboru dwie opcje ciśnienia maksymalnego kompresora. Będą to osiem i dziesięć bar maksymalnego ciśnienia. Oznacza to że ciśnienie robocze (takie, poniżej którego kompresor nie powinien schodzić w trakcie pracy) w takich kompresorach będzie odpowiednio na poziomie sześciu i ośmiu barów.

Wszystkie czynności, do których możesz potrzebować kompresora w domu wymagają ciśnienia roboczego nie wyższego niż sześć bar. Możesz więc spokojnie wybrać kompresor o ciśnieniu maksymalnym 8 bar. Jeżeli wybierzesz ten z ciśnieniem maksymalnym 10 bar będziesz miał spory zapas.

Kompresor do domu - olejowy czy bezolejowy?

Warto tu wyjaśnić jedną sprawę: to że używasz bezolejowego kompresora nie oznacza, że w sprężonym powietrzu nie będzie zanieczyszczeń. To trochę bardziej skomplikowane. Niezależnie od typu kompresora powinieneś zaopatrzyć się w jakiegoś rodzaju filtr lub stację przygotowania powietrza jeżeli używasz narzędzi pneumatycznych.

Kompresor do domu, garażu - nasze propozycje:

Kompresor do domu - akcesoria

Kupując kompresor do domu powinieneś też zaopatrzyć się w akcesoria pneumatyczne dzięki którym będzie mógł w pełni korzystać z dobrodziejstw sprężonego powietrza. Na naszym blogu znajdziesz oddzielny artykuł na ten temat.

kompresor do domu akcesoria

Podsumowanie

Kompresor do domu powinien mieć około 150-300l na minutę wydajności, zbiornik o pojemności od 24l do 100l oraz ciśnienie robocze na poziomie 6 bar. Jeżeli myślisz o jakimś konkretnym zastosowaniu (lakierowanie, tynkowanie) warto rozważyć mocniejszą maszynę.

Jedna odpowiedź do “Kompresor do domu – jaki typ i model wybrać w 2024 roku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *