Kompresor do domu – jaki typ i model wybrać?

Kompresor to bardzo przydatne narzędzie nie tylko w przemyśle ale też w każdym gospodarstwie domowym. Dzięki swojej wszechstronności kompresor do domu jest przydatny w niezliczonych pracach w domowym zaciszu. Tylko jaki kompresor do domu wybrać? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie. Kompresor do domu to pojęcie mało precyzyjne. Dlatego też przypomnę tu krótko w dużym uproszczeniu, że mamy do wyboru trzy podstawowe typy kompresorów: tłokowy, śrubowy, łopatkowy. Więcej o tym jaki typ kompresora wybrać dowiesz się z filmu: Jak wybrać właściwy typ kompresora?

W olbrzymiej większości przypadków do użytku domowego i garażowego nalepszy będzie kompresor tłokowy. Kompresor śrubowy wymaga odpowiedniej temperatury pracy i jest przeznaczony do pracy ciągłej a kompresor łopatkowy będzie zwyczajnie zbyt drogi. W dalszej części artykułu skupimy się na tym jakie cechy powinien posiadać optymalny kompresor do domu. Na początku omówimy parametry techniczne a potem dodatkowe opcje. Zanim jednak do tego dojdziemy musisz odpowiedzieć sobie na jedno bardzo ale to bardzo ważne pytanie…

Po co Ci kompresor do domu?

Odpowiedź na pytanie do czego Ci kompresor do domu określi to jakich parametrów będziemy szukać na rynku. Do czego więc można użyć kompresora w domu? Poniżej krótka lista propozycji:

Parametry kompresora powinieneś dobrać w zależności od potrzeb. W naszych innych artykułach wspomnianych wyżej znajdziesz szczegółowe informacje o tynkowaniu, lakierowaniu i zasilaniu narzędzi pneumatycznych. Na potrzeby tego artykułu opiszemy najbardziej typowy kompresor do użytku domowego. Taki kompresor do domu będzie przydatny w każdej z wyżej wymienionych czynności z tym zastrzeżeniem, że nie wszystkie da się wykonywać przez kilka godzin bez przerwy (np. malowanie).

Jakie parametry powinien mieć kompresor do domu?

Wydajność

Jeżeli myślisz o malowaniu i napędzaniu narzędzi to przyda Ci się kompresor o wydajności nie mniejszej niż 350-400 litrów na minutę. Dzięki temu spokojnie zasilisz klucz pneumatyczny a nawet pomalujesz nieduże powierzchnie w jednym cyklu. Jeżeli będziesz głownie tylko pompował koła i przedmuchiwał to wystarczy Ci kompresor o mniejszej wydajności.

Zbiornik

Sprawa wygląda tak, że im większy zbiornik tym rzadziej musi się załączać kompresor. Teoretycznie więc im większy zbiornik tym lepszy, musisz tylko zastanowić się, czy masz w garażu miejsce na kompresor z 200 l zbiornikiem? Można obejść tą kwestię wybierając kompresor o mniejszym zbiorniku (50-100l) i budując w garażu małą instalację sprężonego powietrza wyposażoną w zbiornik usytuowany w wygodnym miejscu.

Polecam kompresor ze zbiornikiem o pojemności od 50  do 100 litrów – to najbardziej uniwersalne pojemności.

Kompresor do romu – olejowy czy bezolejowy?

Warto tu wyjaśnić jedną sprawę: to że używasz bezolejowego kompresora nie oznacza, że w sprężonym powietrzu nie będzie zanieczyszczeń. To trochę bardziej skomplikowane. Niezależnie od typu kompresora powinieneś zaopatrzyć się w jakiegoś rodzaju filtr lub stację przygotowania powietrza jeżeli uywasz narzędzi pneumatycznych.

A skoro i tak używasz filtracji powietrza to lepiej zastosować kompresor olejowy. Ma zdecydowanie dłuższą żywotność i w razie czego jest łatwiejszy w naprawie.

Kompresor bezolejowy polecam tym użytkownikom, którzy będą korzystać ze sprężonego powietrza naprawdę rzadko.

Ciśnienie maksymalne

Wśród kompresorów branych pod uwagę jako kompresor do domu mamy do wyboru dwie opcje ciśnienia maksymalnego kompresora. Będą to osiem i dziesięć bar maksymalnego ciśnienia. Oznacza to że ciśnienie robocze (takie, poniżej którego kompresor nie powinien schodzić w trakcie pracy) w takich kompresorach będzie odpowiednio na poziomie sześciu i ośmiu barów.

Wszystkie czynności, do których możesz potrzebować kompresora w domu wymagają ciśnienia roboczego nie wyższego niż sześć bar. Możesz więc spokojnie wybrać kompresor o ciśnieniu maksymalnym 8 bar. Jeżeli wybierzesz ten z ciśnieniem maksymalnym 10 bar będziesz miał spory zapas.

Kompresor do domu – akcesoria dodatkowe

Kupując kompresor do domu powinieneś też zaopatrzyć się w akcesoria pneumatyczne dzięki którym będzie mógł w pełni korzystać z dobrodziejstw sprężonego powietrza. Mamy oddzielny artykuł na ten temat.

Podsumowanie

Kompresor do domu powinien mieć około 300l na minutę wydajności, zbiornik ok. 50l – 100l oraz ciśnienie robocze na poziomie 6 bar. Jeżeli myślisz o jakimś konkretnym zastosowaniu (lakierowanie, tynkowanie) warto rozważyć mocniejszą maszynę.

Oto trzy propozycje sprężarek do zastosowania garażowego, przydomowego, które mogę polecić:Airpress

LM 50-350

  • wydajność: 350 l/min
  • idealny do tynkowania
  • zbiornik: 50 litrów

Sprawdź cenę!
do tynkowania

Gudepol

SO 380/100

  • wydajność: 350 l/min
  • idealny do tynkowania
  • zbiornik: 50 litrów

Sprawdź cenę!
do narzędzi

Metabo

350-100D

  • wydajność: 350 l/min
  • idealny do tynkowania
  • zbiornik: 50 litrów

Sprawdź cenę!
do lakierowania

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.