Serwis i naprawa kompresorów

Serwis kompresorów, sprężarek to jeden z filarów działalności firmy Pneumatyka.eu Sp. z o.o., właściciela marki Pneumatyka.eu. Od 20 lat serwisujemy sprężarki tłokowe, sprężarki śrubowe, sprężarki łopatkowe oraz inne urządzenia, zasilane lub wytwarzające sprężone powietrze. Posiadamy mobilny serwis który reaguje na zgłoszenia serwisowe na terenie całego kraju. Serwisanci którzy świadczą usługi naprawcze oraz konserwacyjne stale podnoszą swój poziom kompetencji, biorąc udział w szkoleniach oraz konferencjach technicznych. 

Nasz dział serwisu kompresorów oraz urządzeń pneumatycznych to rozwijająca się komórka w naszej organizacji, specjalizująca się w usuwaniu usterek sprężarek, osuszaczy oraz narzędzi pneumatycznych. W naszej ofercie znajdziesz pełen wachlarz działań serwisowych: konserwacja i naprawa kompresorów (tłokowych, śrubowych, łopatkowych, spiralnych), gwarancyjne i pogwarancyjne przeglądy sprężarek oraz doradztwo w zakresie doboru części zamiennych do kompresorów. Nasz serwis realizuje projekty oraz umowy ramowe na konserwację, serwis i naprawy urządzeń na terenie całego kraju i dla podmiotów z sektora prywatnego oraz użyteczności publicznej. Wyspecjalizowana kadra, zinformatyzowany system przyjmowania zgłoszeń, przystosowana do specyfiki pracy organizacja pracy i dostęp do tysięcy części zamiennych producentów sprężarek z całego świata, dają nam możliwość reagować w najkrótszym możliwym czasie na awarie kompresorów. 

Wyznajemy filozofię “naprawiaj zamiast wymieniać“, w myśl której staramy się zarówno oferować produkty o wysokiej żywotności jak i zapewnić jak najdłuższą sprawną pracę kompresorów u naszych partnerów w biznesie. Wolimy dostarczać rozwiązania konkretnych problemów zamiast sprzedawać produkty. Dzięki temu budujemy długofalowe relacje z naszymi klientami. Oferujemy najwyższej jakości części zamienne bezpośrednio od producentów lub ich zamienniki, jeżeli oryginały nie są dostępne.

Potrzebujesz serwisu kompresora?

Zadzwoń lub napisz
tel: +48 58 56 240 14
serwis@pneumatyka.eu

Oferujemy następujące usługi w dziale serwis:

 • serwis kompresorów i urządzeń pneumatycznych, w tym serwis sprężarek śrubowych i łopatkowych,
 • regeneracja kompresorów,
 • wykonastwo nietypowych przewodów pneumatycznych i hydraulicznych na zamówienie,
 • obsługa gwarancyjna i pogwarancyjna sprężarek tłokowych, śrubowych i łopatkowych,
 • wynajem maszyn i kompletnych sprężarkowni o parametrach zadanych przez klienta na dowolny okres czasu,
 • modernizacja istniejących instalacji pneumatycznych,
 • projektowanie i montaż układów pneumatycznych,
 • doradztwo techniczne w zakresie eksploatacji i modernizacji urządzeń mechanicznych, maszyn roboczych, układów pneumatyki,
 • dobór, dostawa oraz montaż pneumatyki,
 • dobór elementów układów napędowych maszyn i urządzeń,
 • planowanie i wykonastwo instalacji sprężonego powietrza – również dla warsztatów tj.: wulkanizacja, serwisy ogumienia i flotowe oraz innych mniejszych i większych warsztatów,
 • wdrożenie aluminiowej instalacji pneumatycznej,
 • profesjonalny i nowoczesny sprzęt monterski wraz z urządzeniami wymaganymi przy pracach na wysokości.

Jesteśmy dla Ciebie od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 16:00.

Napisz, w czym możemy Ci pomóc!

  Odwiedź nas w siedzibie naszej firmy

  ul. Hugo Kołłątaja 11
  83-200 Starogard Gdański
  woj. pomorskie

  Dział Handlowy

  +48 58 56 240 14
  biuro@pneumatyka.eu

  Serwis

  +48 58 56 240 14
  serwis@pneumatyka.eu

  Instalacje / audyty

  +48 58 56 240 14
  instalacje@pneumatyka.eu

  Nasi fachowcy są dostępni dla Ciebie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00.

  Jesteśmy akredytowanym doradcą SPEKTRUM:

  naklejka 1@2xa
  pod fav ico

  Pneumatyka.eu – uniwersalny dostawca usług z zakresu pneumatyki. Serwis to jeden z naszych podstawowych obszarów działalności. Na naszych stronach znajdziesz najważniejsze towary i usługi z dziedziny pneumatyki, ponieważ wiemy czego potrzeba prawdziwym fachowcom. Zajmujemy się wszystkimi aspektami systemów sprężonego powietrza od kompresorów, poprzez instalacje sprężonego powietrza, przygotowanie sprężonego powietrza aż do napędów pneumatycznych, narzędzi i utrzymania ruchu pod kątem pneumatyki.

  Sprężone FAQ

  Jak często należy serwisować sprężarkę?

  Okresy konserwacji cyklicznej zależą od czasu i rzeczywiście przepracowanych roboczogodzin. Oznacza to, że sprężarka, która nie osiągnie swoich godzin pracy w ciągu 6 lub 12 miesięcy lub do następnej cyklicznej konserwacji, nadal wymaga serwisu, ponieważ różne zużywające się części i filtry podlegają procesowi starzenia. Ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa eksploatacji i gwarancji bezawaryjnej pracy, zaleca się przestrzeganie określonych interwałów konserwacyjnych w zależności od typu sprzętu. Minimalny odstęp 1 x w roku.

  Jak często należy wymieniać wkłady filtrujące? (filtr oleju, filtr powietrza, separator oleju, filtr sieciowy sprężonego powietrza)?

  W zależności od elementu filtrującego i funkcji, elementy filtrujące należy wymieniać co 6 lub co najmniej co 12 miesięcy.

  Dlaczego powinienem regularnie wymieniać wkład filtra?

  Aby zapewnić ciągłe dostarczanie wysokiej jakości sprężonego powietrza i obniżyć koszty energii, wkłady filtracyjne muszą być regularnie wymieniane.

  Jak często należy wymieniać olej w sprężarce?


  Wymiana oleju jest zwykle przeprowadzana w związku z okresową konserwacją. Mineralny olej sprężarkowy należy wymieniać co 4000 godzin pracy. Syntetyczne oleje do sprężarek mogą zwykle pracować dwa razy dłużej. Jednak w zależności od warunków instalacji, odstępy między wymianami oleju mogą się różnić. W przypadku wątpliwości zaleca się zbadanie stanu w laboratorium za pomocą analizy oleju (kontrola oleju).

  Jaki olej do sprężarki powinienem używać?

  Zasadniczo należy stosować olej sprężarkowy zatwierdzony przez producenta urządzenia. Olej sprężarkowy ma w sprężarce istotne znaczenie (w przypadku sprężarek wirowych smarowanych olejem). Olej musi chłodzić, uszczelniać i smarować. W zależności od wymagań systemu oprócz olejów mineralnych mogą być również stosowane oleje syntetyczne lub spożywcze.

  Kiedy muszę wymienić stopień sprężający sprężarki?

  Stopień sprężania (dla sprężarek śrubowych smarowanych olejem) ze względu na swoją konstrukcję podlega zużyciu poprzez zużywanie się łożysk . Producenci łożysk określają osiągi eksploatacyjne na ok. 35 000 – 40 000 godzin pracy. Dlatego zalecamy zapobiegawczą wymianę łożysk po przekroczeniu takiej ilości godzin pracy. Przy zawieraniu umowy gwarancyjnej przekraczającejzakładene ilości roboczogodzin wymiana prewencyjna jest uregulowana. 

  Czy mogę zawrzeć specjalną umowę serwisową na moją sprężarkę?

  Każda stacja sprężonego powietrza ma swoje specyficzne cechy i specjalne wymagania. Możesz uzyskać umowę serwisową dla każdego z tych wymagań i samodzielnie określić zakres umowy. W ten sposób wspólnie zapewniamy gwarancję kosztów eksploatacji i niezawodności działania.

  Czy istnieje system monitorowania sprężarek?

  Dla większości kompresorów występujących na rynku oferujemy zdalny system monitoringu sprężarek. System ten monitoruje warunki pracy sprężarek, a tym samym umożliwia całodobowy monitoring instalacji.

  Czy mogę zmodernizować system odzysku ciepła w mojej starej sprężarce?

  Zasadniczo można doposażyć wszystkie sprężarki chłodzone olejem w system odzysku ciepła jednak teki projekt musi zostać uzgodniony z naszym działem serwisu.

  Jaka jest żywotność sprężarki i jak można ją przedłużyć?

  Żywotność sprężarki zależy przede wszystkim od przepracowanych godzin pracy i przeprowadzanych prac związanych z obsługą i konserwacją, a niekoniecznie od roku produkcji. Dlatego też niemożliwe jest jednoznaczne określenie żywotności przy braku pełnych danych. Ze względu na postęp techniczny i programy dotacyjne należy raczej zbadać, czy można stworzyć ekonomiczną i ekologiczną wartość dodaną poprzez zastąpienie starszego systemu.

  Można to również osiągnąć poprzez modyfikację istniejących systemów, np. poprzez wymianę silników elektrycznych na bardziej energooszczędne lub modernizację systemów odzysku ciepła. 

  Dlaczego zbiornik sprężarki nagrzewa się?

  Podczas procesu sprężania uwalniana jest energia, która podgrzewa sprężone powietrze i olej sprężarkowy. 

  Ile sprężonego powietrza może przepływać przez rurę?

  Ilość sprężonego powietrza, która może przepływać przez rurę, zależy od wielu czynników, w tym średnicy rury, kolan, materiału i warunków pracy. Aby uzyskać więcej informacji, sprawdź specyfikacje na stronie https://pressmann.pl/wiedza/doboorrur.php  lub specyfikacje producenta rur.

  Czy sprężarka ze zbiornikiem może eksplodować?

  Należy zawsze pamiętać, że sprężone powietrze może być niebezpieczne i dlatego powinno być używane z odpowiednią ostrożnością. Nawet wysokiej jakości sprzęt do sprężonego powietrza może mieć wady, jeśli jest używany, obsługiwany lub konserwowany nieprawidłowo. Ponieważ sprężone powietrze znajduje się pod wysokim ciśnieniem, istnieje ryzyko nagłej dekompresji w przypadku usterki.

  Czy ma sens wyłączanie osuszacza chłodniczego po zakończeniu produkcji, aby oszczędzać energię?

  Z ekologicznego punktu widzenia zawsze rozsądne jest wyłączanie zbędnych odbiorców energii. Jednak w przypadku osuszacza chłodniczego należy zawsze pamiętać, że wydajność osuszacza nie jest dostępna od razu po jego włączeniu. Osuszacz ziębniczy wymaga uruchomienia wstępnego, aby schłodzić wewnętrzny system. Czas ten różni się w zależności od osuszacza, dlatego na wszelki wypadek osuszacz należy włączyć na pół godziny przed uruchomieniem sprężarki.

  Jeżeli nie można zagwarantować, że osuszacz zostanie uruchomiony na czas, osuszacz powinien pozostać włączony na stałe, ponieważ koszty i energia potrzebna do usunięcia kondensatu z rurociągu znacznie przewyższają możliwe oszczędności wynikające z wyłączenia osuszacza chłodniczego.

  Czy zbiornik sprężarki powietrza może być spawany?

  W przypadku konieczności spawania zbiornika sprężarki powietrza, operację spawania musi wykonać spawacz posiadający certyfikat spawacza. Wszystkie zbiorniki ciśnieniowe dostarczane przez naszą firmę posiadają odpowiednie certyfikaty. 

  Czy kompresor wypełniony sprężonym powietrzem waży więcej?

  Jeśli zbiornik powietrza zawiera sprężone powietrze, waży więcej niż pusty. Nigdy nie należy transportować sprzętu wypełnionego powietrzem pod ciśnieniem lub podłączonym do zasilania.

  Jaki jest prawdziwy koszt sprężonego powietrza?

  15% koszt zakupu sprężarki, instalacji, amortyzacji i ubezpieczenia.
  20% kosztów operacyjnych na przeglądy, konserwację i naprawy.
  65% kosztów energii 

  Jaki jest ukryty koszt złej jakości sprężonego powietrza?

  Zła jakość sprężonego powietrza = koszty prac naprawczych + koszty wymiany komponentów + koszt wycieków spowodowanych awarią + utracona produkcja.

  Jaki zapobiec przegrzewaniu się sprężarek?

  Jak zapobiec wyłączeniu chłodzonych powietrzem sprężarek śrubowych w przypadku wysokiej temperatury:

  • Utrzymuj chłodnice oleju i chłodnice końcowe w czystości
  • Użyj odpowiedniego płynu chłodzącego
  • Utrzymuj odpowiedni poziom płynu chłodzącego
  • Upewnij się, że nie ma ograniczeń dotyczących wlotowego powietrza chłodzącego
  • Czyszczenia chłodnic należy dokonywać co najmniej dwa razy w roku. Spróbuj zaplanować to tak, aby jedno z czyszceń zostało wykonane tuż przed latem
  • Upewnij się, że temperatura w sprężarkowni mieści się w normalnym zakresie +5°C do +35°C

  Z czego składa się sprężone powietrze?

  Sprężone powietrze składa się z tego samego powietrza, które wdychasz i wydychasz, ale jest ono skompresowane do mniejszych rozmiarów i utrzymywane pod ciśnieniem. Kiedy weźmiesz powietrze atmosferyczne, a następnie fizycznie zmusisz je do zmniejszenia objętości, cząsteczki zajmują mniej miejsca, a powietrze jest sprężone.

  Na powietrze atmosferyczne i sprężone powietrze składają się:

  78% azotu
  20-21% tlenu
  1-2% pary wodnej, dwutlenku węgla i innych gazów
  „Składniki” znajdujące się w powietrzu nie zmieniają się, gdy jest skompresowane — tylko ilość miejsca, jaką zajmują te cząsteczki.

  Dlaczego sprężone powietrze jest gorące?

  Sprężone powietrze jest gorące, ponieważ cząsteczki powietrza są fizycznie dociskane do siebie podczas kompresji, co powoduje szybki ruch cząsteczek; ten szybki ruch cząsteczek generuje ciepło.

  Jednak sprężone powietrze opuszczające sprężarkę zazwyczaj nie jest tak gorące jak powietrze w komorze sprężania. Gorące powietrze może być niebezpieczne, a ciepło zwiększa również ilość wody w strumieniu powietrza, dlatego większość konstrukcji sprężarek powietrza zawiera chłodnice końcowe , które obniżają temperaturę sprężonego powietrza na wylocie.

  W zależności od konstrukcji, sprężone powietrze opuszczające układ sprężarki powietrza może mieć ponad 100 stopni Celsiusza.

  Co to jest ciśnienie sprężonego powietrza?

  Znasz sytuację kiedy jesteś stłoczony w pełnej windzie, drzwi nagle się otwierają i wszyscy wybiegają i rozchodzą się? Sprężone powietrze robi to samo. Chociaż cząsteczki w powietrza mogą zostać ściśnięte w mniejszej przestrzeni, to nie jest i naturalny stan więc dążą do tego aby rozprężyć się tak szybko, jak to możliwe, w pierwszym możliwym momencie. To powoduje presję.

  Powietrze atmosferyczne średnio ma ciśnienie 1013,25 hPa (około 1 bar), ale może być skompresowane do ciśnienia do 414 barów. Dokładnie, jak powstaje sprężone powietrze, określa nauka.

  Ciśnienie powietrza wyjaśniają trzy prawa naukowe:

  • Pierwsza zasada termodynamiki mówi nam, że wzrost ciśnienia równa się wzrostowi ciepła, a sprężanie powietrza powoduje proporcjonalny wzrost ciepła.
  • Prawo Boyle’a wyjaśnia, że jeśli objętość powietrza zmniejszy się o połowę podczas kompresji, ciśnienie zostanie podwojone.
  • Prawo Karola mówi, że objętość powietrza zmienia się wprost proporcjonalnie do temperatury.

  Łącznie te trzy prawa wyjaśniają, że ciśnienie, objętość i temperatura są proporcjonalne. Jeśli zmienisz jedną zmienną, to jedna lub dwie inne również się zmienią, zgodnie z tym równaniem:

  (P1 V1)/ T1 = (P2 V2)/ T2

  Gdzie P=Ciśnienie, V=Objętość i T=Temperatura gazu, 1 jest stanem początkowym przed zmianą, 2 jest stanem finalnym po zmianie.

  Stosując tę formułę dla sprężarki powietrza, objętość powietrza i ciśnienie powietrza można kontrolować i zwiększać w razie potrzeby. Możesz używać sprężonego powietrza w zakresie ciśnienia od 1 do 414 bar przy natężeniu przepływu już od 0,1 m3/min w górę.

  Na szczęście większość ludzi nie ma powodu, aby zapamiętywać lub używać tej formuły. Zamiast tego ustaw dobrze dobraną sprężarkę powietrza na żądane ciśnienie, a eksperci zajmą się resztą.

  Do czego służy sprężone powietrze?

  Sprężone powietrze można wykorzystać na dwa sposoby:

  1. Jako źródło energii
  2. Jako powietrze wydmuchiwane („powietrze aktywne”)
  Formatka wpis na blog 2

  Nawet kolejki górskie wykorzystują sprężone powietrze!

  Używane jako źródło energii sprężone powietrze może zasilać urządzenia pneumatyczne i sprzęt produkcyjny. Te urządzenia i sprzęt są wykorzystywane w niezliczonych zastosowaniach w dziesiątkach branż, w tym w budownictwie, serwisie opon, naprawach mechanicznych, konserwacji, produkcji fabrycznej, procesach przemysłowych i systemach bezpieczeństwa pojazdów.

  Aktywne powietrze jest używane, gdy do wykonania zadania potrzebny jest strumień powietrza. Kilka dość konkretnych zastosowań aktywnego powietrza to napowietrzanie, przedmuchiwanie lub medyczne powietrze oddechowe. Jednak wiele innych gałęzi przemysłu, od firm farmaceutycznych i chemicznych po zakłady spożywcze i wytwórnie napojów, wykorzystuje aktywne powietrze w swoich procesach.

  Jakie są zalety sprężonego powietrza?

  Sprężone powietrze jest popularnym źródłem energii z wielu, wielu powodów. Główne zalety stosowania sprężarek powietrza i sprężonego powietrza to:

  • Większa produktywność
  • Tanie źródło zasilania
  • Bezpieczeństwo i łatwość w użyciu
  • Energooszczędność
  • Niskie koszty eksploatacji
  • Wszechstronne narzędzia i aplikacje
  • Kompaktowość i lekkość
  • Niższe prawdopodobieństwo kradzieży

  Dlaczego potrzebujemy sprężonego powietrza?

  Sprężone powietrze można określić jako czwarte medium w przemyśle. Chociaż nie tak wszechobecne jak woda, elektryczność, produkty ropopochodne, sprężone powietrze odgrywa fundamentalną rolę w zasilaniu naszego współczesnego świata. Odgrywa istotną rolę w większości nowoczesnych procesów produkcyjnych i współczesnej cywilizacji.

  Chociaż możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, większość produktów, których dzisiaj używamy, została wykonana przy użyciu sprężonego powietrza na pewnym etapie procesu. W rzeczywistości sprężone powietrze stanowi około 10% światowej energii wykorzystywanej obecnie w przemyśle.

  Główna różnica między sprężonym powietrzem a innymi źródłami zasilania polega na tym, że użytkownicy mogą z łatwością wytwarzać własne powietrze i wybierać sposób jego wytwarzania. W rezultacie sprężarki powietrza mogą zaspokoić wiele różnych potrzeb. Wiele branż w różnych środowiskach jest zależnych od sprężonego powietrza, a sprężarki powietrza można skonfigurować (z odpowiednimi akcesoriami), aby sprężać powietrze do określonego ciśnienia, przy określonym przepływie i odpowiedniej jakości.

  Czy sprężone powietrze może zabić?

  Sprężone powietrze jest bezpieczne, jeśli jest właściwie używane. Jednak korzystanie ze sprężonego powietrza lub używanie go w niekonwencjonalny sposób może być niebezpieczne, a nawet śmiertelne.

  Oto kilka sposobów, w jakie sprężone powietrze może zabić lub poważnie zranić osobę:

  • Wdmuchiwane w skórę sprężone powietrze może zablokować tętnicę i spowodować zator
  • Wdychane sprężone powietrze może rozerwać płuca lub przełyk
  • Sprężone powietrze wdmuchiwane do ucha może spowodować pęknięcie błony bębenkowej i uszkodzenie mózgu
  • Sprężone powietrze może wydmuchać oczy z oczodołów

  Chociaż wszystkie te zdarzenia są niezwykle rzadkie, są możliwe. Nie ma absolutnie żadnego powodu, aby kierować sprężone powietrze na osobę, w tym na siebie, co sprawia, że można w 100% zapobiec takim obrażeniom. Nie czyść swoich ubrań ani nie dmuchaj w kumpla sprężonym powietrzem dla żartu, a będziesz całkowicie bezpieczny.

  Powietrze w puszkach może również zabić ludzi podczas wdychania. Dodatkowym zagrożeniem są substancje chemiczne zawarte w powietrzu z puszek, a nie samo powietrze. Wdychanie chemikaliów nigdy nie jest dobrym pomysłem.

  Więc tak, sprężone powietrze i powietrze w puszce mogą cię zabić, ale tylko wtedy, gdy używasz ich niewłaściwie.

  Czy sprężone powietrze jest bezpieczne?

  Jeśli chodzi o źródła energii, sprężone powietrze jest czyste, bezpieczne, proste i wydajne. Nie ma niebezpiecznych spalin ani innych szkodliwych produktów ubocznych, gdy sprężone powietrze jest używane jako medium. Jest to medium niepalne, nie zanieczyszczające środowiska.

  Jednak sprężone powietrze może być niebezpieczne, gdy jest używane niewłaściwie lub jeśli zbiorniki buforowe do sprężonego powietrza nie są odpowiednio konserwowane. Dlatego operatorzy powinni zawsze przestrzegać wytycznych ustalonych przez producentów.