Napędy pneumatyczne, siłowniki pneumatyczne

Dlaczego napędy pneumatyczne są tak istotne w przemyśle? Jednym z najczęstszych sposobów generowania ruchu liniowego w zastosowaniach przemysłowych jest użycie siłownika. Siłowniki to urządzenia, które przekształcają źródło mocy statycznej na użyteczny ruch wyjściowy. Mogą być również używane do przykładania siły.

Więcej informacji

Siłowniki pneumatyczne – informacje ogólne

Siłowniki to zazwyczaj urządzenia mechaniczne, które pobierają energię i przekształcają ją w różne formy ruchu. Niektóre przykłady obejmują blokowanie, zaciskanie lub wysuwanie. Wśród potencjalnych dostępnych obecnie źródeł zasilania siłowniki pneumatyczne są jedną z najprostszych, najpowszechniej stosowanych i opłacalnych opcji.

Jak siłowniki pneumatyczne zamieniają energię w siłę i ruch? W najbardziej podstawowych siłownikach pneumatycznych wykorzystuje się sprężone powietrze działające na tłok wewnątrz cylindra, aby przesunąć obciążenie wzdłuż toru liniowego. W przeciwieństwie do alternatyw hydraulicznych, płynem roboczym w siłowniku pneumatycznym jest po prostu powietrze. Dzięki temu wyciek nie kapie i nie zanieczyszcza okolicznych obszarów.

Najpopularniejszy rodzaj siłownika pneumatycznego składa się z tłoka i tłoczyska poruszającego się w zamkniętym korpusie cylindra. Ten typ siłownika można podzielić na dwa typy w oparciu o zasadę działania: jednostronnego działania i dwustronnego działania.

Siłownik jednostronnego działania – jak działa?

Siłowniki jednostronnego działania wykorzystują jeden port powietrza, aby umożliwić dopływ sprężonego powietrza do komory siłownika. To następnie przesuwa tłok do żądanej pozycji. Sprężyna wewnętrzna przywraca tłok do pozycji wyjściowej po usunięciu ciśnienia powietrza.

Siłownik dwustronnego działania – jak działa?

Siłowniki dwustronnego działania mają port powietrzny na każdym końcu i przesuwają tłok do przodu i do tyłu, zmieniając port, który odbiera sprężone powietrze. Zwiększa to całkowite zużycie powietrza, ale upraszcza konserwację poprzez usunięcie dodatkowych komponentów.

Przekształcanie siły w ruch – napędy pneumatyczne

W typowym zastosowaniu korpus siłownika jest połączony z ramą nośną, a koniec tłoczyska jest połączony z elementem maszyny, który ma być przemieszczany. Zawór sterujący otwórz-zamknij służy do kierowania sprężonego powietrza do rozszerzonego portu, jednocześnie otwierając port wycofania do atmosfery. Różnica ciśnień po obu stronach tłoka powoduje powstanie siły równej różnicy ciśnień pomnożonej przez pole powierzchni tłoka.

Jeżeli obciążenie połączone z tłoczyskiem jest mniejsze niż siła wypadkowa, tłok i pręt wysuną się i przesuną element maszyny. Odwrócenie zaworów i przepływu sprężonego powietrza spowoduje, że zespół cofnie się z powrotem do pozycji wyjściowej.

Siłowniki pneumatyczne znajdują się na końcu roboczym systemu sprężonego pwoietrza. Przed tymi jednostkami, które wykonują widoczną pracę przenoszenia ładunku, znajdują się sprężarki, filtry, reduktory ciśnienia, smarownice, zawory sterujące on-off i regulatory przepływu. Połączenie wszystkich tych komponentów razem jest siecią instalacyjną rur lub przewodów (sztywnych lub elastycznych) oraz złączek.

PNEUMATYKA.EU » Napędy pneumatyczne

Wyświetlanie 1–30 z 343 wyników

Osprzęt do siłowników pneumatycznych (43)

Siłowniki do naczep (2)

Siłowniki pneumatyczne kompaktowe (288)

Siłowniki pneumatyczne ISO 6431 (11)

Siłowniki pneumatyczne, napędy pneumatyczne – co to jest?

Siłownik pneumatyczny – oblicz siłę siłownika

Siłowniki pneumatyczne są to elementy pneumatyki zamieniające energię sprężonego powietrza na energię mechaniczną. Wykorzystywane w automatyce oraz różnorodnych maszynach. Napędy pneumatyczne umożliwiają wykonywanie wybranych ruchów ze wskazaną siłą. Siłowniki pneumatyczne pełnią często rolę podajników i urządzeń dociskowych.

Prowadzenie gazu pod ciśnieniem wyższym, niż ciśnienie atmosferyczne lub niższym od ciśnienia atmosferycznego do komory siłownika, powoduje przemieszczenie się trzpienia siłownika, co powoduje przemieszczenie się końcówki roboczej. Konstrukcja siłownika określa, czy przemieszczenie to będzie wzdłużne, kątowe, jak duży będzie skok tłoka, a przy siłownikach opartych na pracy obrotowej – jaki będzie kąt roboczy ruchu, czy po odcięciu dopływu gazu siłownik wróci do początkowego położenia czy nie.

Specjalizujemy się w siłownikach o średnicach tłoka od 8mm do 320mm oraz w siłownikach beztłoczyskowych serii o średnicach tłoka od 16mm do 63mm.


Oferowane siłowniki pneumatyczne:

  • siłowniki beztłoczyskowe (liniowe)
  • siłowniki pneumatyczne obrotowe
  • siłowniki dociskowe (pneumatyczne o krótkim skoku)
  • siłowniki dwustronnego działania
  • siłowniki pneumatyczne o podwójnym tłoczysku
  • siłowniki pneumatyczne z prowadnicami
  • siłowniki pneumatyczne z jednostronnym tłoczyskiem zgodne z ISO 6432
  • siłowniki pneumatyczne zgodne z normą ISO 6432 (średnica tłoka 8, 10,12, 16 i 25 mm)
  • siłowniki pneumatyczne zgodne z ISO 6431 standardowe wykonanie z tłoczyskiem ze stali nierdzewnej i w profilu aluminiowym z najwyższej jakości uszczelnieniem NBR
  • siłowniki z obustronnym tłoczyskiem
  • siłowniki na podwyższoną temperaturę
  • siłowniki ze stali nierdzewnej
  • siłowniki z przedłużonym tłoczyskiem

Siłowniki ISOline produkujemy zgodnie ze standardami: DIN/ISO 6431, VDMA 24562 i AFNOR NFE49-003.

Dzięki temu uzyskujemy gwarancję pełnej zamienności z siłownikami innych producentów, które wykonane zostały zgodnie z powyższymi normami. Zastosowanie wysokiej jakości materiałów pierwotnych przy procesie produkcji siłowników ISOline gwarantuje długookresową i niezawodną pracę.  Tego typu siłowniki w standardzie wyposażone są w tłok  magnetyczny umożliwiający zastosowanie czujników położenia tłoka.

Istnieje możliwość produkcji indywidualnego siłownika dowolnego rodzaju o wybranych parametrach. Siłowniki są dostępne w ciągu 24H! Wszystkie produkowane przez nas siłowniki dostępne z pełnym asortymentem akcesoriów.


Na co zwrócić uwagę przy wyborze siłownika pneumatycznego:

  • Skoki – parametr określający wielkości wysuwu
  • Rodzaj siłownika – czy ma być jednostronnego czy dwustronnego działania
  • Wykonanie materiałowe i techniczne – szeroko rozumiane elementy składające się na dany model siłownika, rodzaj użytych materiałów profili, tłoczyska, temperatur pracy
  • Uszczelnienia – w zależności od przeznaczenia mogą to być uszczelnienia: poliuretan, viton, teflon i podobne
  • Możliwość regeneracji – łatwość demontażu i montażu siłownika
  • Zgodność z normami jakościowymi i rynkowymi (np. ISO) – dzyskujemy pewność co do jakości wykonania elementów, jak i samego siłownika