PNEUMATYKA.EU » Przygotowanie powietrza » Separatory - filtry Dropout

Wyświetlanie wszystkich wyników: 14

Innowacyjne rozwiązanie w filtracji sprężonego powietrza  

Dropout® to unikatowy, chroniony patentem wielostopniowy filtr sprężonego powietrza  separujący ciecze i cząstki stałe, który rewolucjonizuje uzdatnianie sprężonego powietrza – usuwa 99,9999% cieczy ? oraz 99% cząstek stałych ? o wielkości do 1 mikrona. 

[read more]

Uzdatnianie powietrza Dropout - jak działa?

W poniższym filmie przedstawiamy jakie korzyści płyną z produktów serii Dropout oraz jak działają:

Teraz już wiesz, że pojedynczy separator Dropout ® zastępuje dotychczas stosowane zestawy sekwencyjne (3 elementowe), które są energochłonne oraz wymagają systematycznej wymiany wkładów i konserwacji.

Rewolucyjne rozwiązanie Dropout® sprowadza się do instalacji pojedynczego filtra, gwarantując długoletnią, zupełnie bezobsługową pracę, pozwalając zaoszczędzić czas i pieniądze.

Dropout® może działać nie tylko jako samodzielny separator wody lub filtr sprężonego powietrza koalescencyjny, ale także w różnych konfiguracjach z innymi elementami instalacji pneumatycznych w różnych branżach.

Lakiernictwo

lakiernictwo 1

Przemysł

przemysl40

Rolnictwo

rolnictwo1

Technologie filtracji sprężonego powietrza

Oferta tradycyjnych filtrów na rynku pneumatyki obejmuje szeroką gamę urządzeń. Zaczynają się od dokładności filtracji 40 mikron a kończąc na filtrach 0,001 mikrona. Dzięki Dropout® kupujesz tylko jedno urządzenie, które zastępuje zwykłe 3 filtry.

Uzupełnieniem separatora Dropout® w niektórych aplikacjach może być filtr węglowy najczęściej stosowany do oddychania lub kontaktu powietrza z żywnością. Węgiel aktywny znajdujący się w filtrze służy temu aby pochłaniać smak i zapach sprężonego powietrza.

Gwarancja satysfakcji albo zwrot pieniędzy

Ciesz się z czystego sprężonego powietrza bez ograniczeń. Jeśli produkt nie spełni Twoich oczekiwań możesz zwrócić go w ciągu 30 dni natomiast my zwrócimy Ci pieniądze.

gwarancja satysfakcji badge

Zestawy

Dzięki przygotowanym zestawom unikniesz kłopotu z doborem urządzeń i odprowadzeniem kondensatu. W rezultacie zapewnisz sobie całkowitą bezobsługowość sprzętu. Wystarczy dodatkowo zamontować automatyczny spust kondensatu, separator kondensatu oraz przewody i złączki do odprowadzania skroplin.

Sprężone FAQ

Cechy ogólne

Czym jest Dropout i do czego służy?

Dropout to unikatowy, chroniony patentem wielostopniowy filtr sprężonego powietrza, który rewolucjonizuje uzdatnianie sprężonego powietrza. Przeznaczony jest do usuwania 99,9999% cieczy i 99% cząstek stałych o wielkości do 1 mikrona.

Co odróżnia Dropout od innych filtrów sprężonego powietrza?

Dropout to pierwszy na świecie filtr sprężonego powietrza, który usuwa cząstki stałe i płyny o wysokim stężeniu. Gdyby nie Dropout, konieczne byłoby użycie co najmniej 3 konwencjonalnych filtrów sprężonego powietrza, aby osiągnąć taką samą jakość.

Czy Dropout wymaga konserwacji?

Dropout nie wymaga zasilania elektrycznego ani materiałów eksploatacyjnych. Jest prawie wolny od konserwacji, z wyjątkiem konieczności częstego ręcznego opróżniania. Zalecamy zamontowanie automatycznego spustu kondensatu, by uniknąć częstego ręcznego opróżniania. Dostarczamy szeroki zakres automatycznych spustów kondensatu, aby sprostać Twoim oczekiwaniom. Skontaktuj się z nami, jeśli nie masz pewności, jakiego rodzaju spustu potrzebujesz.

Jakiego rozmiaru jest urządzenie?

Jako przykład, zewnętrzny rozmiar Dropout 300, który jest najczęściej spotykany w zastosowaniach warsztatowych, ma 293mm wysokości i  80 mm średnicy. Rozmiary poszczególnych modeli znajdziesz w ich opisach.

Z jakich materiałów wykonany jest Dropout?

Korpus zewnętrzny i kubek są produkowane z aluminium lub stali nierdzewnej klasy 304. Na specjalne zamówienie dostępne są również modele ze stali 316L. Wewnętrzny element filtrujący jest wykonany z materiału polimerowego ABS.

Czym Dropout wyróżnia się na rynku separatorów i filtrów sprężonego powietrza?

Konwencjonalne separatory usuwają wodę metodą cyklonu wywołanego łopatkami. Ich skuteczność, w porównaniu do opatentowanych wielokierunkowych łopatek i komory czyszczącej wewnątrz urządzenia Dropout, jest nieporównywalnie niższa. Łopatki i komory Dropout wymuszają koalescencję całej cieczy w postaci drobnych kropelek, które następnie są opróżniane przez spust, umożliwiając tym samym usunięcie 99,9999% wody i płynów emulsyjnych.

W przypadku separatorów cyklonowych zauważalne są spadki wydajności, gdy prędkość powietrza jest nieregularna i występują problemy z przepływem powietrza. Dropout nie posiada wkładów filtrujących, natychmiast osiąga optymalną wydajność, uzyskując dzięki temu wysoką skuteczność.

Dlaczego możesz być pewny, że Dropout jest bardziej wydajny niż konkurencyjne produkty?

Efektywna praca konwencjonalnych separatorów polega na stałym przepływie i prędkości. Dzięki unikalnej, opatentowanej technologii zastosowanej w Dropout, będzie on działał z maksymalną wydajnością niezależnie od natężenia przepływu, a nawet w warunkach pulsacyjnego zatrzymywania i uruchamiania.

Instalacja

Czy instalacja Dropout jest łatwa?

Instalacja Dropout jest prosta i nie wymaga zasilania elektrycznego. Wymagana jest tylko prosta instalacja hydrauliczna. Możesz go zainstalować na stałe w punkcie poboru lub zamontować go na stojaku i przepinać w dowolne miejsce. Pamiętaj, że Dropout jest przeznaczony do usuwania wody w stanie ciekłym i powinien być zainstalowany jak najbliżej miejsca użycia.

Gdzie muszę umieścić Dropout w moim systemie sprężonego powietrza?

Dropout to filtr punktowy. Zalecamy montaż w promieniu 6 metrów od punktu poboru sprężonego powietrza. Ma to na celu zminimalizowanie skutków obniżenia temperatury za filtrem, zapobiegając kondensacji po stronie wylotowej. 

Punkt poboru sprężonego powietrza to miejsce gdzie podpinasz narzędzie lub sprzęt wykorzystujący sprężone powietrze. Może to być wszystko, od maszyny do ręcznego narzędzia pneumatycznego.

Dlaczego Dropout powinien być instalowany w punkcie poboru sprężonego powietrza?

Zainstalowanie Dropout w miejscu użytkowania zapewnia, zminimalizowanie skutków obniżenia temperatury za filtrem, zapobiegając kondensacji po stronie wylotowej. Dzięki temu wszystkie płyny i cząstki stałe są usuwane ze sprężonego powietrza, zanim dotrą do sprzętu.

Moje narzędzia wymagają smarownicy, gdzie w związku z tym mogę zainstalować Dropout?

Jeśli narzędzie wymaga smarownicy, należy ją zainstalować za filtrem Dropout. Dzięki temu otrzymujemy strumień powietrza, pozbawiony zanieczyszczeń i cząstek stałych, wzbogacony jedynie o olej, konieczny do prawidłowego funkcjonowania narzędzi.

W przypadku zainstalowania filtra Dropout za smarownicą, strumień powietrza w punkcie poboru będzie pozbawiony wszelkich płynów i cząstek stałych, w tym także niezbędnego do funkcjonowania narzędzi oleju.

Jak często muszę wymieniać wkład filtra?

To, co czyni Dropout tak wyjątkowym, to fakt, że nie wymaga wymiany elementu filtrującego. Z biegiem czasu nic nie zostaje zablokowane, tak jak w przypadku konwencjonalnych filtrów.

W wyjątkowo zanieczyszczonych instalacjach powietrza może się okazać, że w urządzeniu wystąpiły zatory spowodowane dużymi cząsteczkami lub zgorzeliną rurową. Aby je usunąć, wystarczy zdemontować urządzenie, wyczyścić wszelkie zanieczyszczenia i z łatwością założyć ponownie.

Opróżnianie z kondensatu

Jak spuszczać wodę z urządzenia Dropout?

Urządzenie Dropout wyposażamy w zawór kulowy, który należy ręcznie otworzyć, aby spuścić całą zebraną wodę.

Ponieważ ilość usuwanej wody może się zmieniać wraz ze zmianą temperatury i wilgotności, najłatwiejszą opcją jest zainstalowanie automatycznego spustu kondensatu (skonsultuj się ze swoim dystrybutorem w celu uzyskania porady dotyczącej wyboru właściwego automatycznego drenażu). Zawór automatycznie otwiera się, aby spuścić kondensat, zapobiegając konieczności ręcznej obsługi w celu opróżnienia jednostki.

Czy mogę zainstalować automatyczny spust w urządzeniu Dropout?

Tak.

Dropout posiada gwint męski BSPT ½” u podstawy urządzenia, do którego można również podłączyć automatyczny spust. Oferujemy szereg automatycznych spustów kondensatu, więc jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego do swojego zastosowania, skontaktuj się z nami lub wybierz odpowiedni spust z naszego sklapu.

Jak często jednostka Dropout wymaga opróżniania?

Dropout jest niezwykle skuteczny w filtrowaniu sprężonego powietrza z płynów i cząstek stałych, więc może wymagać częstszego niż w konwencjonalnych filtrach opróżniania urządzenia.

Częstotliwość usuwania wody może się zmieniać w zależności od temperatury i warunków pracy urządzenia. W związku z tym sugerujemy wykonywanie drenażu tak często, jak to konieczne, zaczynając od sprawdzania codziennie lub przez pierwsze kilka dni dwa razy dziennie, żeby mieć pewność, że filtr opróżniany jest wystarczająco często.

Po zainstalowaniu automatycznego spustu kondensatu możemy swoje działania ograniczyć tylko do sporadycznego testowania działania automatycznego spustu.

Co się stanie, jeśli zapomnę opróżnić urządzenie Dropout?

Nieopróżnianie urządzenia powoduje napełnienie Dropout kondensatem. Pierwszym tego wskaźnikiem jest obecność wody w strumieniu powietrza w punkcie poboru. Nazywamy to zalaniem jednostki. Jeśli tak się stanie, należy otworzyć kurek spustowy lub usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które mogą blokować automatyczne odwadnianie i spuścić wodę z urządzenia.

Skuteczność

Jaką klasę czystości sprężonego powietrza zapewnia Dropout?

Dropout został zaprojektowany i przetestowany zgodnie z rygorystycznymi kryteriami ISO12500, które są zatwierdzonymi kryteriami wydajności, określonymi specjalnie dla filtrów sprężonego powietrza. 

Wcześniej ISO8573 była zdefiniowaną normą dotyczącą jakości sprężonego powietrza, jednak dotyczyło to jakości powietrza całego systemu i nie było związane z poszczególnymi komponentami. ISO12500 to udoskonalony test, który jest specyficzny dla poszczególnych komponentów. 

Dropout jest zgodny z 

  • ISO12500-1: 2009 (aerozole olejowe) 
  • ISO12500-3: 2009 (cząstki stałe) 
  • ISO12500-4: 2009 (woda)

Czy Dropout usuwa cząsteczki i płyny?

Tak, Dropout został zaprojektowany i przetestowany zgodnie z ISO12500 i usuwa 99,9999% cieczy i 99% cząstek stałych o wielkości do 1 mikrona.

Dlaczego ciśnienie za separatorem Dropout spada?

Maksymalny spadek ciśnienia w Dropout DO300A wynosi 0,1 bara (1,45 PSI). W przeciwieństwie do konwencjonalnych filtrów, Dropout nie zatrzymuje usuwanych cząstek stałych we wkładzie, więc spadek ciśnienia nie zwiększa się z upływem czasu, oszczędzając koszty energii i poprawiając ogólną wydajność systemu. 

Aby przy pomocy konwencjonalnego filtra zatrzymać  znaczną ilość wody przepływającą przez twoją instalację sprężonego powietrza, za osuszaczem należy zainstalować filtr dokładny. Filtry te mają zazwyczaj około 95% skuteczności, przez co ok. 5% wyprodukowanej wody przedostaje się do sprężonego powietrza.

Instalacja Dropout bezpośrednio za osuszaczem ziębniczym gwarantuje, że 99,9999% cieczy i 99% cząstek stałych o wielkości do 1 mikrona zostanie usunięte, a woda nie przedostanie się z osuszacza do przewodu sprężonego powietrza.

Najczęściej to woda w stanie ciekłym stwarza problemy z narzędziami i sprzętem pneumatycznym; od maszyn, kluczy udarowych po montażownice do opon. Ciekła woda wypiera oleje wymagane do smarowania narzędzi, co może powodować awarie uszczelnień, rysy na cylindrze lub zatarcie sprzętu, a w ujemnych temperaturach woda ta podczas zamarzania się rozszerza i powoduje uszkodzenia elementów wewnętrznych i obudowy sprzętu.

Jeśli filtr Dropout jest zainstalowany w punkcie użytkowania lub przed jakimkolwiek drogim i ważnym sprzętem pneumatycznym, gwarantujesz ochronę tego elementu przed wodą w stanie ciekłym, przenoszeniem oleju i wszelkimi cząstkami stałymi o wielkości zaledwie 1 mikrona.

Dropout zapewnia ochronę sprzętu na tyle skuteczną, że możliwe jest całkowite usunięcie osuszacza ziębniczego. Ponieważ  nie wymaga on zasilania, materiałów eksploatacyjnych ani wymiany elementów filtrujących, oszczędności osiągnięte dzięki rezygnacji z osuszacza ziębniczego wraz z powiązanymi kosztami serwisu i eksploatacji byłyby znaczące.

Jeśli nie masz pewności, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie, możesz zadzwonić do jednego z naszych specjalistów technicznych pod numer +48 58 56 240 14, a oni z przyjemnością Ci doradzą.

Rozmiar i wybór

Czy Dropout posiada certyfikat CE?

Tak. Posiada deklarację zgodności CE oraz spełnia standardy norm EN1127-1 oraz EN13463-1

Czy Dropout może pracować w strefie wybuchowej?

Tak. Separator Dropout jest dedykowany do pracy w atmosferze wybuchowej dla grupy II.  Posiada certyfikat ATEX EX II 2G IIC T6 Gb. 

ATEX NB TECHNICAL FILE REF: ExVeritas 15FILE0037

Jakiego rozmiaru Dropout potrzebuję?

Dropout należy dobrać w taki sposób aby deklarowany w parametrach technicznych przepływ był większy niż zużycie w punkcie poboru.

Najpopularniejszy z modeli stosowany w lakiernictwie, instalacjach mobilnych i warsztatach to Dropout DO300A lub DO300S. Filtr obsługuje przepływ sprężonego powietrza w zakresie 140-850 l/min). Większość narzędzi i sprzętu zasilanych sprężonym powietrzem zawiera na tabliczce znamionowej informację o tym, jakiego przepływu sprężonego powietrza wymagają.

Podawane jest również ciśnienie robocze w barach lub PSI. Jednostki Dropout są przeznaczone do użytku w aplikacjach do 15 barów (217 PSI)

Dropout to filtr cieczy czy osuszacz?

Z technicznego punktu widzenia osuszacz obniża temperaturę powietrza, co powoduje skraplanie się pary wodnej (wody w stanie gazowym) do postaci kropelek wody, które są następnie usuwane. 

W rzeczywistych warunkach jest to niezwykle trudne do osiągnięcia. Osuszacze również nie radzą sobie z wodą w stanie ciekłym i wymagają oddzielenia wody przed jej usunięciem, dlatego jeśli woda już istnieje w układzie to przejdzie przez osuszacz.

Dropout usuwa całą wodę obecną w instalacji sprężonego powietrza w miejscu, w którym się znajduje, czy to przed czy za osuszaczem powietrza i tego względu uznawany jest za najbardziej wydajny filtr cieczy dostępnym dla sprężonego powietrza. Jest on w stanie usunąć 99,9999% wody w stanie ciekłym i emulsji w instalacji.

Posiadam już osuszacz ziębniczy - czy potrzebuję Dropouta?

Tak. Często osuszacze ziębnicze są postrzegane jako najbardziej opłacalny sposób na uzyskanie suchego sprężonego powietrza, ale nie są one pozbawione wad.

Osuszacz ziębniczy jest specjalnie zaprojektowany do szybkiego obniżania temperatury sprężonego powietrza, a to powoduje kondensację pary wodnej do postaci wody w stanie ciekłym. Śladowe ilości wody mogą się z niego wydostać dlatego dla pewności warto za osuszaczem zamontować Dropouta.

Jeśli zamontuję jedno urządzenie Dropout bezpośrednio za sprężarką, czy jego działanie obejmuje cały zakład?

Jeśli klasa czystości Dropout jest dla Ciebie wystarczająca to tak.

Jeśli chceszmieć jednak pewność braku wody w procesie to odradzamy to rozwiązanie, ponieważ powietrze z kompresora będzie cieplejsze niż temperatura powietrza otoczenia w miejscu pracy. Może to spowodować kondensację i pojawienie się wody w dalszej części linii. Zalecamy instalacje w miejscu poboru powietrza, szczególnie gdy wymagana jest ochrona urządzeń wrażliwych na wodę.

Czy Dropout zastąpi moje istniejące konwencjonalne filtry powietrza?

Dropout zastąpi istniejące filtry, które usuwają wodę i cząstki do 1 mikrona.

Obserwuję, że w moich narzędziach gromadzi się rdza, jakie jest rozwiązanie?

Rozwój rdzy w narzędziach jest spowodowany przedostaniem się wody do narzędzi z przewodu sprężonego powietrza. Zainstalowanie filtra Dropout w miejscu użytkowania zapewnia usunięcie całej wody, zapobiegając tworzeniu się rdzy i kamienia, i znacznie przedłużając żywotność narzędzi i urządzeń pneumatycznych.

Eksploatacja

Czy obsługa Dropout cokolwiek kosztuje?

Prostą odpowiedzią jest: nie. Nie ma wymagań dotyczących zasilania ani kosztów związanych z materiałami eksploatacyjnymi urządzenia Dropout, więc jedyny koszt dotyczy zakupu początkowego urządzenia.

Jak działa Dropout?

Filtr jest wykonany z mocnego materiału polimerowego, więc nigdy nie trzeba go wymieniać – nigdy. W zależności od zanieczyszczenia powietrza wlotowego utrzymanie filtra jest ograniczone do minimum, ale generalnie zaleca się coroczne “wiosenne czyszczenie”. Po prostu wyjmij filtr wewnętrzny, umyj go i wymień. To takie proste.

Konserwacja

Jak często muszę wymienić wkład filtra?

To, co czyni Dropout tak wyjątkowym, to fakt, że nigdy nie trzeba wymieniać elementu filtrującego. Z biegiem czasu nic nie zostaje zablokowane, tak jak w przypadku konwencjonalnych filtrów.

W wyjątkowo zanieczyszczonych przewodach powietrza może się zdarzyć, że w urządzeniu wystąpi zatkanie spowodowane dużymi cząsteczkami lub zgorzeliną rurową. Aby to usunąć, wystarczy po prostu zdemontować urządzenie, wyczyścić wszelkie zanieczyszczenia i z łatwością złożyć ponownie.

Czy dostępne są części zamienne?

Tak, każda część składowa Dropout jest dostępna do samodzielnego zakupu jako część zamienna, jednak nie są one potrzbne. Część zamienna będzie wymagana tylko wtedy, gdy urządzenie zostanie przypadkowo uszkodzone.

Dodatkowe pytania

Czy Dropout zużywa sprężone powietrze?

Dropout nie zużywa w żaden sposób powietrza wytwarzanego przez sprężarkę. Pełen wolumen powietrza przepływa bezpośrednio przez urządzenie Dropout.

Oznacza to, że jeśli przepływ powietrza na wejściu do Dropout wynosi 100 l/min, wyjście z urządzenia Dropout będzie wynosić 100 l/min.

Zainstalowałem urządzenie Dropout i zauważyłem zmniejszony przepływ powietrza, dlaczego?

Jeśli doświadczasz zmniejszenia „przepływu”, może to sugerować, że część wytworzonego powietrza jest zużywana lub tracona w innym miejscu systemu. Mało prawdopodobne jest, aby było to spowodowane przez samą jednostkę Dropout, a najbardziej prawdopodobna jest nieszczelność instalacji. Sugerujemy sprawdzenie, czy:

  1. Do podstawy Dropout jest przymocowany automatyczny spust lub ręczny kranik spustowy? – Powietrze nie powinno swobodnie wypływać z podstawy urządzenia Dropout.
  2. Powietrze wydostaje się z przyłączy?
  3. Jest jakikolwiek wyciek powietrza z podstawy Dropout?
  4. Ze spustu ciągle wycieka powietrze?

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z nich, zapoznaj się z instrukcją instalacji dołączoną do opakowania.

Jaki wpływ na ciśnienie sprężonego powietrza ma Dropout?

Dropout powoduje nieznaczne obniżenie ciśnienia sprężonego powietrza (maksymalnie 0,1 bara). To ciśnienie jest tracone z powodu „oporu” przepływającego powietrza. Opór ten może wynikać z jakiejkolwiek przeszkody, takiej jak zgięcie rury lub w przypadku jednostki Dropout niewielkie ograniczenie przepływu powietrza z powodu szczeliny pierścieniowej i wewnętrznych komór klarujących wewnątrz Dropout, przez które przepływa sprężone powietrze.

Tworzy to opór, który powoduje obniżenie ciśnienia powietrza. Maksymalny spadek ciśnienia dla Dropout wynosi 0,1 bara (1,45 psi).

Jeśli ciśnienie wejściowe wynosi 7,0 barów to ciśnienie wyjściowe nie będzie mniejsze niż 6,9 bara.

Zainstalowałem urządzenie Dropout i zauważyłem spadek ciśnienia większy niż normalnie, dlaczego?

Maksymalne spadki ciśnienia, jakie powinny wystąpić w przypadku prawidłowo zainstalowanego urządzenia Dropout, to 0,1 bara (1,45 psi). Jeśli po zainstalowaniu Dropout występują wyższe spadki ciśnienia, aby zidentyfikować przyczynę, należy sprawdzić:

  1. Czy urządzenie zostało zainstalowane w prawidłowej orientacji? W górnej części urządzenia znajdują się strzałki kierunku przepływu. Muszą być one skierowane od sprężarki w kierunku końca instalacji.
  2. Czy w urządzeniu jest zator? Jednostka będzie musiała zostać rozmontowana i sprawdzona pod kątem zablokowania.


[/read]