Chwytaki pneumatyczne

Chwytak pneumatyczny to urządzenie typu „podnieś i umieść”, które wykorzystuje sprężone powietrze do obsługi szczęk chwytaka, zwanych również palcami. Palce te, podobnie jak palce ludzkie, pomagają w chwytaniu, trzymaniu i uwalnianiu obrabianych elementów. Zwykle mają 2 palce (równoległe lub kątowe) lub 3 palce z siłownikiem pneumatycznym jednostronnego lub dwustronnego działania do sterowania. Są one najczęściej używane w zautomatyzowanych procesach produkcyjnych do chwytania przedmiotu obrabianego. Przedmioty obrabiane mogą obejmować małe przedmioty, takie jak płytki drukowane lub układy scalone, po duże przedmioty, takie jak blok silnika.

Więcej informacji

Chwytaki pneumatyczne – zalety

Do zalet chwytaków pneumatycznych należą:

  • mała waga komponentu
  • ekonomia eksploatacji
  • wysoka siła chwytu
  • możliwość chwytania różnych konfiguracji przedmiotu obrabianego
  • regulowana siła chwytania

Zasada działania chwytaka pneumatycznego

Chwytak jest podłączony do układu zasilania sprężonym powietrzem. Wprowadzane do cylindra sprężone powietrze napędza tłoczysko. Tłoczysko jest połączone z palcami chwytającymi. Gdy ciśnienie powietrza przesuwa tłok w górę iw dół, palce otwierają się lub zamykają równolegle lub pod kątem. Ten mechanizm może być używany podczas operacji typu „podnieś i umieść” lub do zmiany orientacji obiektu.

Chwytaki pneumatyczne można podzielić na kategorie w oparciu o ruch palców chwytających, mechanizm chwytający i konfiguracje.

Chwytak pneumatyczny równoległy

Jak sama nazwa wskazuje, chwytak równoległy porusza palcami równolegle względem korpusu chwytaka. Typ chwytaka równoległego jest najczęściej używany, ponieważ chwytaki niestandardowe są łatwe do zaprojektowania, a instalacja jest prosta dzięki tylko jednej osi ruchu. Mogą również obsługiwać przedmioty obrabiane o szerokiej gamie kształtów i rozmiarów oraz mogą uwzględniać różnice w wymiarach.

Chwytak pneumatyczny kątowy

Pneumatyczny chwytak kątowy może poruszać palcami promieniowo, otwierając się i zamykając wokół centralnego punktu obrotu. Są często używane w zastosowaniach, w których dostępna jest ograniczona przestrzeń, ponieważ szczęki mogą poruszać się w górę i na bok. Chwytaki te są dobre do trzymania dużych przedmiotów o nietypowych kształtach.

Chwytaki pneumatyczne 2-palcowe i 3-palcowe

Chwytaki pneumatyczne 2-palcowe są najczęściej używanymi chwytakami. Zapewnia 2 miejsca mocowania palców. Palce poruszają się synchronicznie, otwierając się i zamykając w kierunku centralnej osi chwytaka.

Chwytaki 3-palcowe świetnie nadają się do obsługi okrągłych przedmiotów i zapewniają większą siłę chwytania niż chwytaki 2-palcowe. Zapewnia 3 miejsca mocowania palców. Palce otwierają się i zamykają w kierunku środkowej osi korpusu chwytaka. 3 palce zapewniają lepsze podparcie i dokładne centrowanie w porównaniu do chwytaków dwupalcowych.

Chwytaki pneumatyczne zewnętrzne i wewnętrzne

Rodzaje chwytaków pneumatycznych opartych na mechanizmie chwytającym: chwytanie wewnętrzne i chwytanie zewnętrzne.
W zależności od rodzaju chwytaka chwytaki pneumatyczne można podzielić na wewnętrzne, zewnętrzne lub kombinowane.

Chwytaki pneumatyczne wewnętrzne:

Chwytaki wewnętrzne wykorzystują siłę otwierania do przytrzymywania części i chwytania przedmiotu przez jego wewnętrzną powierzchnię.

Chwytaki pneumatyczne zewnętrzne:

Chwytaki zewnętrzne wykorzystują siłę zamykającą do przytrzymywania obrabianego przedmiotu i chwytania przedmiotu z zewnętrznej powierzchni. Jest to najczęstszy mechanizm chwytający.

Chwytaki pneumatyczne kombinowane:

Wykorzystują kombinację chwytania zewnętrznego i wewnętrznego.

Chwytaki jednostronnego i dwustronnego działania

Chwytaki pneumatyczne mogą mieć konfigurację jednostronnego lub dwustronnego działania. Chwytaki pneumatyczne jednostronnego działania zawierają sprężynę, która wspomaga ruch w jednym kierunku (otwartym lub zamkniętym).

Chwytaki pneumatyczne są w większości zaprojektowane jako dwustronne. Mogą być uruchamiane sprężonym powietrzem zarówno w celu otwarcia, jak i zamknięcia. Ta funkcja umożliwia mocowanie wewnętrzne i zewnętrzne. Chwytaki dwustronnego działania mogą mieć funkcję wspomagania sprężyny, która utrzymuje obrabiany przedmiot w przypadku utraty ciśnienia powietrza.

Chwytak magnetyczny

Chwytaki magnetyczne nadają się do przenoszenia przedmiotów ferromagnetycznych. Chwytaki są wyposażone w magnesy trwałe w swoim rdzeniu. W zależności od siły magnesu może być używany do obsługi przedmiotów o różnych rozmiarach. Należy jednak zauważyć, że magnesy trwałe mają tendencję do utraty właściwości magnetycznych w wyższej temperaturze (powyżej 150°C).

Kształt palca chwytaka

Kształt palców chwytaków pneumatycznych: obejmujący (po lewej), tarcia (środek), retencji (po prawej).

Ogólnie rzecz biorąc, palce chwytaka pneumatycznego wykorzystują tarcie do siły chwytania. Ale te palce można również zaprojektować alternatywnie, aby zmniejszyć rozmiar i siłę chwytania wymaganą do zastosowania. Kształt obejmujący i utrzymujący zwiększa stabilność i zmniejsza siłę wymaganą do chwytu.

Powtarzalność pracy chwytaka pneumatycznego

Powtarzalność jest miarą maksymalnej dokładności pozycji, jaką może osiągnąć chwytak. Chwytaki pneumatyczne mogą mieć różną powtarzalność w zależności od liczby palców i szybkości działania. Tak więc powtarzalność musi być określona na podstawie precyzji wymaganej dla aplikacji.

PNEUMATYKA.EU » Napędy pneumatyczne » Chwytaki pneumatyczne
Nie znaleziono produktów, których szukasz.