Separator cyklonowy, separator oleju, odwadniacz sprężonego powietrza

Separatory cyklonowe, separator oleju zwany także separatorem odśrodkowym służy do odprowadzania kondensatu wodno-olejowego ze sprężonego powietrza. Ich podstawowe elementy to: obudowa, oddzielacz odśrodkowy, osłona separującą oraz spust kondensatu. Gdy sprężone powietrze przedostaje się do separatora, następnie do oddzielacza odśrodkowego, który wprawia przepływające powietrze w ruch wirowy. Po odwirowaniu powietrza dochodzi do skroplenia kondensatu, który zostaje osadzony na ścianach separatora.

Więcej informacji

Następnie skroplony kondensat spływa do zbiornika, gdzie tam za pomocą zaworu odwadniającego zostaje odprowadzony z układu na zewnątrz. Za sprawą specjalnej przegrody, która znajduje się nad dnem zbiornika ponowne pojawienie się kondensatu jest uniemożliwione.
Efektywność separacji separatorów cyklonowych tzw. odśrodkowych  to około 98-99% cząsteczek o wielkości od 10 do 50 mikronów.

Zadaniem separatora cyklonowego jest usunięcie kondensatu z instalacji sprężonego powietrza w miejscu gdzie jest zamontowany. Gromadzi się w nim ok 60% kondensatu, w związku z tym separatory często wyposaża się w automatyczne spusty kondensatu. Separatory nie mają wkładów wymiennych.

Podczas wyboru odpowiedniego separatora istotnym parametrem jest przepływ i ciśnienie robocze.

PNEUMATYKA.EU » Przygotowanie powietrza » Separatory cyklonowe

Wyświetlanie wszystkich wyników: 10