Rozwiązania w zakresie osuszaczy sprężonego powietrza

Osuszacze sprężonego powietrza są urządzeniami usuwającymi nadmiar wilgoci ze sprężonego powietrza.

Podczas wykorzystywania sprężonego powietrza w procesach najczęściej wymagana jest jego odpowiednia klasa czystości. Gdy w sprężonym powietrzu pojawia się wilgoć urządzenia takie jak narzędzia, maszyny i inny sprzęt zaczynają sprawiać problemy.

PNEUMATYKA.EU » Przygotowanie powietrza » Osuszacze sprężonego powietrza

Wyświetlanie 1–30 z 31 wyników

Osuszacze adsorpcyjne (8)

Osuszacze ziębnicze (16)

Chłodnice wtórne (7)

Dobór osuszacza sprężonego powietrza

Na rynku dostępne jest kilka rodzajów osuszaczy sprężonego powietrza. Kluczowym parametrem wyboru osuszacza jest punkt rosy jaki urządzenie może osiągnąć. Jest temperatura, w której dochodzi do rozpoczęcia procesu skraplania pary wodnej przy zadanym ciśnieniu roboczym.

Zależnie od tego, do jakich celów ma być przeznaczony osuszacz, powinien spełniać określone wymagania co do danej zawartości.

Najbardziej popularne na rynku osuszacze ziębnicze gwarantują z reguły punk rosy na poziomie +3 st.C natomiast uzyskanie niższych temperatur wymaga zastosowania innych rozwiązań.

Wyróżnia się następujące technologie osuszania: chłodnicze, adsorpcyjne, tandemowe, membranowe.

Więcej informacji na temat uzdatniania sprężonego powietrza znajdziesz w naszym artykule: https://pneumatyka.eu/blog/2020/06/29/przygotowanie-sprezonego-powietrza-czyli-jakie-elementy-znajduja-sie-bezposrednio-za-sprezarka-i-dlaczego-sa-tak-wazne/

Rodzaje osuszaczy sprężonego powietrza

Poszczególne typy osuszaczy mają inny sposób redukcji wilgoci, mimo że wszystkie wykonują to samo podstawowe zadanie.

Określ z naszą pomocą, który typ osuszacza sprężonego powietrza jest odpowiedni do Twojego procesu produkcyjnego, korzystając jednocześnie z rozwiązań oszczędzania energii.

Oferowane systemy sprężonego powietrza i urządzenia wykorzystują nowoczesną technologię zapewniając energooszczędne rozwiązanie przy najniższych kosztach eksploatacji.

Znacząco zmniejsz zawartość wilgoci w systemie sprężonego powietrza, wdrażając odpowiednio dobrany osuszacz sprężonego powietrza.

Suche sprężone powietrze zapobiegnie wystąpieniu uszkodzeń.

Oto podstawowe typy osuszaczy powietrza Gardner Denver:

 • Osuszacze ziębnicze sprężonego powietrza
 • Osuszacze adsorbcyjne sprężonego powietrza

 

Osuszacze ziębnicze sprężonego powietrza

Większość zastosowań osuszaczy sprężonego powietrza stanowią chłodnicze osuszacze powietrza. Wpływa na to ich przystępna cena, jakość i wydajność.  Przy użyciu osuszaczy ziębniczych łatwo zapewnić ciągle suche powietrze pod warunkiem, że powietrze nie będzie miało styczności z temperaturą niższą niż +3 st.C.

Zalety osuszaczy ziębniczych:

 • Koszty konserwacji i eksploatacji są niskie
 • Usuwa cząsteczki, kropelki wody i opary oleju z układu sprężonego powietrza
 • Wysoka niezawodność i wydłużenie żywotności systemu sprężonego powietrza

Osuszacze adsorbcyjne sprężonego powietrza powietrza

Adsorbcyjne osuszacze sprężonego powietrza oczyszczają sprężone powietrze poprzez adsorbcję wilgoci. Proces oszuszenia zachodzi, gdy sprężone powietrze zawierające wilgoć przepuszczane jest przez zbiornik z adsorbentem, który więzi wilgoć w odsorbencie.

Osuszacz adsorpcyjny można również określić jako osuszacz desykantowy lub regeneracyjne osuszacze adsorpcyjne. Istnieją różne typy osuszaczy adsorbcyjnych powietrza, w tym regenerowane zwrotnym strumieniem sprężonego powietrza, regenerowane na gorąco, z przedmuchiwaniem dmuchawą oraz konfiguracje z podwójną lub pojedynczą wieżą.

Osuszacze adsorpcyjne znajdują przede wszystkim zastosowanie w zakładach przemysłowych, w których duże znaczenie ma jakość produktu.

Zalety osuszaczy adsorpcyjnych
Zalety osuszaczy adsorpcyjnych to:

 • Działanie w niebezpiecznych warunkach.
 • Nieprzerwane zapewnienie niskiego punktu rosy
 • Umiarkowanie niskie koszty utrzymania

Przykładowe branże stosujące osuszacze adsorpcyjne

 • Opieka zdrowotna: Powietrze w środowiskach opieki zdrowotnej musi być odkażone. Zdrowie pacjenta jest kluczowe, a nasze osuszacze adsorpcyjne zapewniają czyste powietrze.
 • Suszenie żywności: Osuszacz usuwa wilgoć z powietrza, aby żywność nie zgniła przed opuszczeniem fabryki.
 • Produkcja tekstyliów: Wilgoć w powietrzu może uszkodzić tkaninę podczas produkcji. Dlatego ważne jest, aby zakład miał wystarczającą kontrolę nad jakością powietrza.