Filtry do powietrza. Filtry liniowe sprężonego powietrza.

Filtry do powietrza zwane również filtrami liniowymi sprężonego powietrza, są stosowane w instalacjach sprężonego powietrza jako sposób na zatrzymanie cieczy i zanieczyszczeń stałych przed dostaniem się do urządzeń zasilanych sprężonym powietrzem. Zapobiegają przedostawaniu się tych zanieczyszczeń do urządzenia i powodowaniu uszkodzeń. Metr sześcienny sprężonego powietrza może zawierać miliony cząsteczek brudu, oprócz znacznych ilości oleju i wody. W zależności od zastosowania sprężone powietrze może zawierać nawet ołów, rtęć lub inne metale ciężkie.

Dowiedz się więcej

Bez filtrów sprężarki powietrza usuwających takie zanieczyszczenia, działanie krytycznych elementów systemu, takich jak siłowniki i zawory, będzie zagrożone. Filtracja powietrza jest niezbędnym elementem prawidłowego przygotowania sprężonego powietrza, a także może zapobiegać pęcznieniu i przedwczesnemu zużyciu uszczelek.

Zadaniem filtrów w instalacji pneumatycznej jest odprowadzenie z niej cząstek stałych oraz kondensatu wodno-olejowego.
Firma PressMann posiada w ofercie filtry do powietrza pozwalające uzyskać każdą klasę czystości powietrza, której wymaga klient:

  • filtry wstępne: filtry wstępne stosowane są w celu pozbycia się z powietrza zanieczyszczeń stałych oraz gazowych Jest to kombinacja separatora wody oraz filtra, który usuwa zanieczyszczenia mechaniczne. Filtry wstępne standardowo są wyposażone we wkłady 30 um lub 5 um.
  • filtry dokładne, mikrofiltry i węglowe: filtry dokładne zwane inaczej prefiltrami – o filtracji do 0,3 um. Mikrofiltry są filtrami o dokładności filtracji do 0,1 um, z kolei filtry węglowe, które filtrują z dokładnością do 0,0005 um.

PNEUMATYKA.EU » Przygotowanie powietrza » Filtry sprężonego powietrza

Przedłużona gwarancja EasyProtect®

Zyskaj nawet 3 lata dodatkowej ochrony dla swojego sprzętu

dowiedz się więcej

Wkłady filtracyjne - oryginały i zamienniki (1)

Filtry powietrza zgrubne GAV (2)

Filtry powietrza QF (6)

Filtry powietrza olejowe PF (7)

Filtry powietrza z węglem aktywnym CF (7)

Filtry powietrza olejowe dokładne HF (5)

Filtry powietrza AirPress (1)

Filtry sprężonego powietrza

Dokładne filtry sprężonego powietrza wykorzystywane są w przypadku gdy potrzebne jest powietrza najwyższej czystości. Filtry dokładne poza filtracją cząstek stałych zapewniają odolejenie powietrza do pierwszej klasy czystości. Filtry dokładne stosowane są bezpośrednio za kompresorem w osuszaczach, przy napędach pneumatycznym, czy urządzeniach i narzędziach lakierniczych. Filtry węglowe przeznaczone są do usuwania par i zapachu oleju. Dzięki wysokiej zawartości węgla aktywnego odznaczają się wydłużonym czasem pracy.

Filtry do powietrza – pytania i odpowiedzi

Wielu użytkowników szuka informacji na temat filtracji sprężonego powietrza oraz tego jak upewnić się, że maksymalizują korzyści eksploatowania swoich filtrów. Oto niektóre z najczęściej zadawanych pytań dotyczących filtrów sprężonego powietrza:

Czy potrzebuję filtra sprężonego powietrza?
TAK! Bez filtra sprężone powietrze zatrzyma miliony cząsteczek, które spowodują przedwczesne zużycie, zwiększając koszty konserwacji i skracając żywotność sprężarki.

Jaki poziom jakości powietrza powinienem utrzymać?
Jakość powietrza określa międzynarodowa norma ISO 8573-1:2010. Norma wykorzystuje oceny klas dla zawartości cząstek stałych, oleju i kondensatu wodnego, z punktacją w tych klasach od jednego do dziewięciu. Im niższa liczba, tym niższy poziom zanieczyszczenia, a co za tym idzie, wyższa jakość powietrza. Twoje aplikacje i procesy określają, jak czyste musi być Twoje powietrze. Wiele zastosowań pneumatycznych sprężonego powietrza wymaga standardowego suchego filtra cząstek stałych. Inne procesy mogą wymagać zatwierdzonej przez OSHA eliminacji oparów i aerozoli. Zapoznaj się z zaleceniami i specyfikacjami producentów Twoich urządzeń, aby określić potrzebną jakość powietrza.

Kiedy należy wymienić filtr wlotowy sprężarki?
Jeśli sprężarka jest używana kilka dni w tygodniu, filtr wlotowy powietrza należy czyścić co tydzień. Kiedy zaczniesz zauważać, że usuwanie zanieczyszczeń jest trudniejsze, lub zauważysz dziury lub rozdarcia, czas wymienić filtr. Czas między wymianami filtra wlotowego różni się znacznie w zależności od zastosowania.

Czy potrzebny jest mi separator wody?
TAK! Woda skroplona z otaczającego powietrza będzie gromadzić się bez separatora wody i spowoduje uszkodzenie sprężarki i podłączonych elementów, jeśli nie zostanie usunięta przez separator wody. Dzięki zastosowaniu separatora wody zaoszczędzisz na serwisie sprężarki i wydłużysz czas jej eksploatacji.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o wyborze filtra przeczytaj nasz artykuł: Jaki filtr do sprężonego powietrza wybrać?