Zawory pneumatyczne AZ, zawory nożne, NAMUR, ręczne, mechaniczne.

Systemy pneumatyczne wymagają metod bezpiecznego i precyzyjnego sterowania siłownikami, charakterystycznych dla ich wyposażenia. Chociaż medium jest płynne, podobnie jak układy hydrauliczne czy wody technologicznej, realizacja sterowania jest pod wieloma względami inna niż w przypadku cieczy. To, co jest wspólne w przewodzeniu dowolnego medium energetycznego, to potrzeba zaworów do kontrolowania siły, prędkości i kierunku ruchu.

Więcej informacji na temat zaworów pneumatycznych

Zawory pneumatyczne – więcej informacji

Pneumatyczne zawory kierunkowe są dostępne w wielu rozmiarach i konfiguracjach. Na podstawowym końcu spektrum znajduje się prosty zawór zwrotny, który umożliwia swobodny przepływ w jednym kierunku i zapobiega przepływowi w odwrotnym kierunku. Można je instalować w dowolnym miejscu, od zaraz za zbiornikiem do samego zaworu sterującego przepływem.

Ponieważ zawory kierunkowe stają się coraz bardziej złożone, określa się je zgodnie z ogólną praktyką nazewnictwa związaną z liczbą obwiedni pozycyjnych zaworu i liczbą otworów roboczych w zaworze, a konkretnie w opisanej kolejności. Na przykład, jeśli ma pięć portów, port 1 będzie służył do wlotu ciśnienia, porty 2 i 4 do portów roboczych, a 3 i 5 do portów wylotowych. Zawór z trzema pozycjami będzie miał stan neutralny, stan wysunięcia i stan wycofania. Podsumowując, opisuje to zawór pięciodrogowy, trójpołożeniowy, zwany również zaworem 5/3. Typowe konfiguracje spotykane w pneumatyce to zawory 5/3, 5/2, 4/2, 3/2, a czasem 2/2.

Częścią opisu zaworu pneumatycznego jest również sposób jego działania i pozycjonowania. Operator zaworu to mechanizm zapewniający siłę do przesuwania zaworu między jego pozycjami. Operatorem może być ręczna dźwignia, elektryczny solenoid, pilot pneumatyczny lub mechanizm krzywkowy, żeby wymienić tylko kilka. Niektóre zawory są kombinacją tych elementów, na przykład elektromagnetyczny zawór pilotowy, który jest małym zaworem dostarczającym energię pilotową do poruszania zaworu głównego stopnia. Pozycjonowanie dowolnego zaworu uzyskuje się za pomocą sprężyny, takiej jak zawór 5/2 z przesunięciem sprężynowym, lub za pomocą zapadek w zaworach 5/2 z zapadką.

Zawór 5/2 – powrót sprężyną powróci do swojej pozycji wyjściowej, gdy energia zostanie odebrana od operatora, jak wyłączenie zasilania cewki lub usunięcie ciśnienia sterującego. Zawór z blokadą 5/2 pozostanie w pozycji, w której był ostatnio aktywowany, dopóki operator nie przełączy go ponownie.

Zawory pneumatyczne produkowane są w różnych obudowacg. Zawory grzybkowe są proste, wykorzystują sprężynę do dociskania powierzchni grzybka do gniazda. Konstrukcja może być wykonana w konfiguracji metal-metal, guma-metal lub nawet z membranami. Zawory grzybkowe często mogą kierować przepływ sprężonego powietrza w jednym kierunku, tak jak zawór zwrotny, ale muszą być zasilane, aby sprężone powietrze mogło przepływać w odwrotnym kierunku. Są one ograniczone do konfiguracji z portami dwu- lub trójdrogowymi, chociaż mogą naśladować zawory cztero- lub pięciodrogowe, gdy są używane równolegle. Oferują one zazwyczaj wysoki przepływ sprężonego powietrza jak na swój rozmiar i są generalnie bardzo odporne na zanieczyszczenia.

Zawory suwakowe wykorzystują nacięty metalowy cylinder, który przesuwa się w precyzyjnie obrobionym korpusie, wywierconym z trzema do pięciu lub nawet siedmioma portami, jeśli zawór jest sterowany pilotem. Zawory suwakowe składają się tylko z suwaka i korpusu i są podatne na przecieki wewnętrzne. Lepsze zawory wykorzystują uszczelki w korpusie lub szpuli, aby zapobiec wyciekom między portami. Wysokiej klasy zawory suwakowe są konstruowane z precyzją, często wymagając precyzyjnych procedur docierania podczas produkcji, a ich wąskie tolerancje często wymagają niewielu uszczelek, co poprawia niezawodność i trwałość. Inne formy wysokiej klasy zaworów wykorzystują przesuwany blok z metalu lub ceramiki, który jest nie tylko wydajny, ale także wyjątkowo odporny na zanieczyszczenia, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w zanieczyszczonych warunkach pracy.

PNEUMATYKA.EU » Zawory pneumatyczne

Wyświetlanie 1–30 z 177 wyników

Zawory suwakowe odcinające 3/2 (3)

Zawory pneumatyczne nożne (5)

Zawory mechaniczne (10)

Zawory ręczne (36)

Elektrozawory (74)

Zawory NAMUR (8)

Zawory dławiąco-zwrotne (19)

Zawory kulowe (8)

Zawory sterowane pneumatycznie (22)

FAQ – zawory pneumatyczne

Zawór pneumatyczny 3/2 - jak działa?

Zawór pneumatyczny 3/2 ma trzy przyłącza i dwie pozycje. Trzy porty to:

wlot (P, 1),
wylot (A, 2)
odpowietrzenie (R, 3)

zawor 32monostabilny normalnie zamkniety

Dwie pozycje zaworu to pozycja otwarta i pozycja zamknięta. Gdy zawór jest otwarty, powietrze przepływa od wlotu (P, 1) do wylotu (A, 2). Gdy zawór jest zamknięty, powietrze przepływa z wylotu (A, 2) do odpowietrzenia (R, 3). Zawór, który jest zamknięty w stanie nieuruchomionym, jest normalnie zamknięty (NC), przeciwnie jest nazywany normalnie otwartym (NO).

Większość zaworów jest monostabilnych i powracają do swojej domyślnej pozycji, gdy nie są uruchomione, osiąga się to dzięki mechanizmowi sprężynowemu. Zawory bistabilne 3/2-drogowe zachowują swoją pozycję podczas utraty mocy i wymagają oddzielnego działania, aby zmienić stan zaworu. Dlatego nie mogą być oznaczone jako normalnie zamknięte lub normalnie otwarte. Bistabilne pneumatyczne zawory elektromagnetyczne zwykle mają cewkę w każdej pozycji i są sterowane impulsowo. Podsumowując, różne funkcje zaworu 3/2-drogowego to:

  • 3/2-drożny monostabilny NC
  • 3/2-drożny monostabilny NO
  • 3/2-drożny bistabilny

Jak dobrać zawór elektromagnetyczny do siłownika pneumatycznego jednostronnego działania?

Siłownik pneumatyczny jednostronnego działania jest siłownikiem liniowym i realizuje skok roboczy poprzez napełnienie cylindra sprężonym powietrzem. Skok powrotny jest zwykle realizowany przez sprężynę. Siłownik ma jeden port przyłączeniowy, który służy do napełniania lub odpowietrzania siłownik. Do sterowania siłownikiem stosuje się zawór 3/2-drogowy. 3/2-drożny oznacza trzy porty i dwie pozycje: jeden port łączy się ze źródłem sprężonego powietrza, jeden port jest wymagany jako wylot, a trzeci port łączy się z siłownikiem. Zawór ma dwie pozycje: napełnianie lub odpowietrzanie siłownika. Wymagany rozmiar zaworu można obliczyć, gdy znane są właściwości cylindra i zastosowania.