PNEUMATYKA.EU » Przygotowanie powietrza » Reduktory ciśnienia

Wyświetlanie wszystkich wyników: 9

Filtracja

Reduktory ciśnienia


Reduktory ciśnienia sprężonego powietrza zwane także zaworami redukcyjnymi spełniają bardzo ważną funkcję. Reduktor ciśnienia wypuszcza on stabilny strumień sprężonego powietrza o stałym ciśnieniu. W zbiorniku kompresora ciśnienie ciągle się zmienia – rośnie podczas nabijania, a spada podczas użytkowania. Należy pamiętać, że reduktor ciśnienia nie zmienia przepływu, a wyłącznie ciśnienie.

Wchodzące oraz wychodzące powietrze do reduktora ciśnienia odsuwa  przy pomocy – popychacza i sprężyny – grzybek, gdy tylko poziom ciśnienia obniży się w miejscu pod membraną. Grzybek posuwa się w kierunku dolnym w momencie, gdy ciśnienie nie ma możliwości zneutralizować siły pochodzącej od sprężyny. Kiedy ciśnienie osiągnie wartość przez nas ustawioną, membrana unosi się w górnym kierunku, w ten sposób grzybek zamyka przepływ powietrza. Umiejscowiony w membranie otwór obniża ciśnienie wyjściowe. W ten sposób zawór regulacyjny zasila zbiornik. Kiedy nacisk sprężyny zmniejsza się, w tym samym czasie ciśnienie w zbiorniku i pod membraną podnosi ją. W ten sposób sprężone powietrze trafia do atmosfery aż do sytuacji, w której ciśnienie ze zbiornika będzie takie same jak ciśnienie ustawione początkowo. Jeśli reduktory nie mają spustu ciśnienia – otwory, które umiejscowione są w grzybku i popychaczu mają za zadanie doprowadzić ciśnienie identyczne z ciśnieniem znajdującym się pod membraną.

Reduktory ciśnienia sprężonego powietrza zazwyczaj różnią się od siebie budową, zależy od tego, w jakim stopniu obniżają ciśnienie i z jaką dokładnością ten proces kontrolują, niemniej jednak zasada zostaje taka sama.

W naszej ofercie znajdują się reduktory ciśnienia o zróżnicowanych parametrach. Przy zakupie reduktora ciśnienia należy pamiętać o odpowiednim doborze:

  • typu i wielkości przyłącza (M5, 1/4”, 3/8”, 1/2″, 1″ lub większe),
  • ciśnienia (1 bar – 300 bar),
  • przepustowości  (100 l/min – 36000 l/min),
  • zakresu regulacji pracy,
  • zakresu temperatury pracy (-10 °C – 60 °C)