Wyświetlanie wszystkich wyników: 6

Smarownice

Smarownice  nazywane także “naolejaczami” są nieodzownym elementem każdej instalacji sprężonego powietrza w której potrzebne jest dostarczanie mgły olejowej do obiegu powietrza.
Smarowanie sprężonego powietrza polega na wprowadzeniu do czynnika roboczego cząstek oleju w postaci mgły olejowej, która dociera do elementów wykonawczych i sterujących i w ten sposób smaruje ich części ruchome. Używanie naolejacza pneumatycznego zwiększa żywotność napędów pneumatycznych, zabezpiecza przed korozją,  oraz ma wpływ na zmniejszenie tarcia. Smarowanie powietrza jest także obowiązkowe dla takich narzędzi jak: narzędzia pneumatyczne m.in. klucze, szlifierki, wiertarki, wszędzie tam, gdzie elementy poruszają się z bardzo dużą prędkością lub są napędzane turbinami.
Aby zainstalować smarownicę, trzeba do jego przyłącza, znajdującego się na dnie, podłączyć wężyk zasilający. Po wciśnięciu przycisku olej zasysany jest z głównego zbiornika, a następnie napełnia pojemnik ze środkiem smarującym. Do prawidłowej pracy naolejacza niezbędny jest przynajmniej minimalny przepływ powietrza.

Przy doborze smarownicy zwanej inaczej naolejaczem w głównej mierze należy zwrócić uwagę na elementy wykonawcze, które wymagają smarowania. Ważne jest przy tym ustalenie typu wymaganego smarowania dla każdej części systemu.