Smarownice pneumatyczne. Naolejacze do narzędzi pneumatycznych

Smarownice pneumatyczne to urządzenia służące do dostarczania smaru do narzędzi pneumatycznych zasilanych sprężonym powietrzem lub urządzeń napędzanych sprężarką powietrza.

Więcej informacji

Naolejacze instaluje się na wylocie ze sprężarki powietrza jako część smarownicy linii sprężonego powietrza lub dalej wzdłuż instalacji pneumatycznej w pobliżu sprzętu wymagającego dodatkowego smarowania.

Smarownice pneumatyczne zbudowane są najczęściej z następujących elementów: głowicy, śruby regulacyjnej na głowicy, miski (kubka) do przechowywania smaru oraz ręcznego spustu, aby w razie potrzeby można było usunąć olej smarujący.

W górnej części głowicy typowych smarownic pneumatycznych widać małą, przezroczystą obudowę. Ta obudowa będzie miała na górze śrubę regulacyjną. Przekręcenie tej śruby regulacyjnej zwiększy lub zmniejszy częstotliwość kropel oleju smarującego. Krople oleju wpadają do strumienia powietrza przepływającego przez głowicę smarownicy i wychodzą do przewodu pneumatycznego.

W zależności od ciśnienia powietrza i objętości powietrza przechodzącego przez konkretną smarownicę, krople oleju mogą być rozpylone na mniejsze krople powietrza, które mogą spłynąć w dół przewodu powietrza.

Obudowa smarownicy jest przezroczysta, dzięki czemu regulując przepływ oleju za pomocą śruby regulującej przepływ, można monitorować częstotliwość kropli oleju smarującego podczas regulacji przepływu.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 4

Smarownice

Smarownice  nazywane także “naolejaczami” są nieodzownym elementem każdej instalacji sprężonego powietrza w której potrzebne jest dostarczanie mgły olejowej do obiegu powietrza.
Smarowanie sprężonego powietrza polega na wprowadzeniu do czynnika roboczego cząstek oleju w postaci mgły olejowej, która dociera do elementów wykonawczych i sterujących i w ten sposób smaruje ich części ruchome. Używanie naolejacza pneumatycznego zwiększa żywotność napędów pneumatycznych, zabezpiecza przed korozją,  oraz ma wpływ na zmniejszenie tarcia. Smarowanie powietrza jest także obowiązkowe dla takich narzędzi jak: narzędzia pneumatyczne m.in. klucze, szlifierki, wiertarki, wszędzie tam, gdzie elementy poruszają się z bardzo dużą prędkością lub są napędzane turbinami.
Aby zainstalować smarownicę, trzeba do jego przyłącza, znajdującego się na dnie, podłączyć wężyk zasilający. Po wciśnięciu przycisku olej zasysany jest z głównego zbiornika, a następnie napełnia pojemnik ze środkiem smarującym. Do prawidłowej pracy naolejacza niezbędny jest przynajmniej minimalny przepływ powietrza.

Przy doborze smarownicy zwanej inaczej naolejaczem w głównej mierze należy zwrócić uwagę na elementy wykonawcze, które wymagają smarowania. Ważne jest przy tym ustalenie typu wymaganego smarowania dla każdej części systemu.