Sprężyny gazowe, siłowniki gazowe Bansbach, ACE, teleskopy, amortyzatorki

Sprężyny gazowe można zdefiniować jako hydropneumatyczne elementy magazynujące energię. Azot i olej są wykorzystywane do dostarczania mediów ściśliwych i tłumiących (sterowanie ruchem). Siłowniki gazowe można skonfigurować tak, aby spełniały szeroki zakres wymagań.

Więcej informacji

Sprężyny składają się z precyzyjnego pręta (tłoczyska) przymocowanego do tłoka, poruszającego się w zamkniętym cylindrze zawierającym sprężony azot i olej. Ich siła (F) jest równa różnicy ciśnień (P) pomiędzy ciśnieniem wewnętrznym i zewnętrznym (otoczenia), działającej na powierzchnię przekroju tłoczyska (A).

wzor dzialania sprezyny

Podczas gdy dla większości zastosowań ∆P (różnica ciśnień) może być aproksymowana przez ciśnienie wewnętrzne sprężyny (P), ∆P musi być brane pod uwagę w przypadku sprężyn gazowych używanych w środowiskach o wysokim ciśnieniu (np. zastosowania podwodne).

Jak działa sprężyna gazowa?

W miarę wprowadzania tłoczyska do cylindra (suw sprężania) wewnętrzna objętość gazu maleje, powodując proporcjonalny wzrost ciśnienia (prawo Boyle’a). W konsekwencji siła sprężyny jest większa, gdy pręt jest ściśnięty.

Różnica między siłami widocznymi w dwóch skrajnych położeniach pręta – nazwanymi odpowiednio siłą P1 i siłą P2 – jest ważną charakterystyką siłownika gazowego i nazywa się współczynnikiem K (IGS) lub progresją siłownika gazowego. W porównaniu do sprężyn mechanicznych, siłowniki gazowe mogą osiągnąć bardzo niskie współczynniki K, zwykle w zakresie od 1,05 do 1,8 (lub progresja %-80%). W przeciwieństwie do sprężyn śrubowych, sprężyny gazowe są wstępnie obciążone (pod ciśnieniem) z wymaganą siłą P1, która jest dostępna natychmiast.

Z tego powodu przy obliczaniu siły siłowników gazowych w danym położeniu należy uwzględnić siłę P1:

Gdzie F to siła sprężyny, k to stała sprężyny wyrażona w N/mm (zmiana siły na jednostkę ściskania), a X to odległość ugięcia w mm.

PNEUMATYKA.EU » Sprężyny gazowe

Wyświetlanie wszystkich wyników: 24

Sprężyny gazowe pchające ACE (6)

Sprężyny gazowe ciągnące ACE (2)

Sprężyny Gazowe QS Standard BANSBACH (8)

Sprężyny gazowe BANSBACH (1)

Sprężyny gazowe Stabilus BLOC-O-LIFT (1)

Sprężyny gazowe LIFT-O-MAT (2)

Amortyzatory gazowe STAB-O-SHOC (2)

Sprężyny Gazowe Ciągnące BANSBACH (2)

Charakterystyka sprężyn gazowychSprężyna Gazowa

Temperatura pracy sprężyn gazowych

– 20˚C do +70˚C (siła sprężyny gazowej podawana jest przy temperaturze 20˚C).

Montaż sprężyny gazowej

Najkorzystniej jest zamontować sprężynę gazową tłoczyskiem do dołu, umożliwia to uzyskanie całkowitej amortyzacji ruchu w różnym położeniu oraz bardzo łagodne wyhamowanie przy końcu całego skoku. W trakcie montażu należy zwrócić uwagę by sprężyna była w położeniu neutralny. Tłoczysko sprężyny gazowej nie może być zamalowywane czy smarowane.

Wytrzymałość sprężyn

Każda sprężyna gazowa zaprojektowana jest na  około 20-30 tysięcy cykli. Na zmniejszenie jej żywotności bardzo duży wpływ mają warunki użytkowania to jest między innymi pył, zabrudzenia czy temperatura.


Zasada działania sprężyn gazowychSprężyny gazowe działanie

W wyniku wsuwania tłoczyska przestrzeń w zamkniętym cylindrze stopniowo zmniejsza się. W efekcie powstaje siła wsuwająca tłok i wzrasta ciśnienie wypierające na zewnątrz. W celu uzyskania innego ciśnienia, sprężynę gazową wyposażono w możliwość zmiany siły przy zachowaniu tej samej konstrukcji przez napompowanie ich gazem.

Sprężyny gazowe są wykonywane jako zespół cylindra ciśnieniowego z tłoczyskiem zakończonym różnymi końcówkami, które są zależnie od sposobu mocowania.

Siłę sprężyny gazowej otrzymamy jeśli pomnożymy wartość ciśnienia azotu znajdującego się w cylindrze przez powierzchnię przekroju tłoczyska.


Informacje ogólne o sprężynach gazowych

Sprężyny Gazowe Działanie

Sprężyny gazowe wypełnione są neutralnym gazem na żądaną do danej pracy siłę. Sprężyny (inaczej siłowniki, amortyzatory, teleskopy) stosowane są wszędzie tam gdzie należy coś podnieść, przytrzymać, ciągnąć czy nacisnąć bez wykorzystania dodatkowej siły zewnętrznej. Sprężyny gazowe są inaczej nazywane jako siłowniki, teleskopy czy amortyzatory.

Sprężyny gazowe z tłumieniem hydraulicznym posiadają wypełnienie olejem, a więc olej wykonuje redukcję prędkości posuwu tłoczyska w każdym kierunku.

Sprężyny gazowe (inaczej siłowniki, amortyzatory, teleskopymają bardzo szerokie zastosowanie.

Ważna uwaga: Nie można w żadnej sytuacji otwierać sprężyny gazowej, bo ciśnienie wewnątrz sprężyny może osiągnąć nawet 300 bar.


Typy sprężyn gazowych

Zastosowanie sprężyny gazowej

Dobór sprężyny gazowej

Specjaliści z działu optymalnie dobiorą sprężynę gazową. Sprężyny gazowe można podzielić na kilka głównych typów. Dodatkowo poniżej przedstawiamy miejsca w których mogą być wykorzystane amortyzatory gazowe.

Podział sprężyn gazowych

  • Sprężyna gazowa ciągnąca

  • Sprężyna gazowa pchająca

  • Sprężyna gazowa stal nierdzewna

Przykładowe miejsca zastosowania sprężyn gazowych

  • Klapa bagażnika

  • Maska pojazdu

  • Okno dachowe, uchylne

  • Łóżko, wersalka, tapczan

  • Okna oddymiające

  • Klapy dachowe

Zamówienia na sprężyny gazowe są realizowane indywidualnie i nie podlegają reklamacji ani zwrotom. Klient składając zamówienie akceptuje powyższą informację za wiążącą w przypadku złożenia zamówienia.