Rodzaje kluczy pneumatycznych oraz ich zastosowanie

 

Klucz pneumatyczny jest narzędziem, które powinniśmy spotkać w profesjonalnym warsztacie. Praca przy pomocy takiego klucza nie wymaga od jego użytkownika dużej siły i przebiega szybciej niż z elektrycznym odpowiednikiem.

W tym artykule dowiesz się do czego stosowane są klucze pneumatyczne, na jakiej zasadzie działają oraz co brać pod uwagę przy wyborze klucza dla siebie.

Klucze pneumatyczne bardzo często spotykane są w warsztatach samochodowych. Są tam wykorzystywane w dużej mierze do odkręcania i przykręcania śrub. Może masz problem z odkręceniem jakiejś śruby lub jest zapieczona? Klucz pneumatyczny nie powinien mieć żadnego problemu z jej odkręceniem.

Klucze pneumatyczne są spotykane w wielu miejscach – od wspomnianych warsztatów samochodowych aż po fabryki, gdzie stosuje się wielkie instalacje do napędzania narzędzi pneumatycznych. Mają szerokie zastosowanie w przemyśle czy w serwisowaniu sprzętów budowlanych.

Wybierając klucz pneumatyczny powinniśmy zwrócić na to, jaki posiada rodzaj mechanizmu udarowego. Przy wyborze musimy wiedzieć, do czego będzie wykorzystywany. Poniżej znajdują się wszystkie rodzaje mechanizmów stosowanych w kluczach pneumatycznych wraz z opisem:

1. TWINN HAMMER

Najczęściej spotykanym mechanizmem jest tzw. twin hammer, czyli podwójne młotki pierścieniowe obracające się wokół wrzeciona.

Dzięki temu mechanizmowi klucz pneumatyczny w niego wyposażony osiąga bardzo duży moment obrotowy już przy pierwszych obrotach wirnika.

Jest to bardzo wytrzymały i wydajny mechanizm stosowany w pracach wymagających długich cykli. Składa się z niewielu części składowych, przez co jego budowa jest prosta i w związku z tym serwisowanie takiego narzędzia nie jest trudne. Ten mechanizm należy regularnie smarować i nie trzeba przy tym rozkręcać narzędzia.

2. PIN CLUTCH

Następny rodzaj to pin clutch, czyli klucze posiadające mechanizm dwóch sworzni.

Ten rodzaj charakteryzuje szybki przyrost momentu udarowego z występowaniem wysokich ich wartości.  Klucze pneumatyczne pin clutch posiadają dwa trzpienie ze stali hartowanej. Są stosowane tam, gdzie praca przebiega w krótkich cyklach. Wymagają smarowania olejem, który uzupełnia się przez otwór do tego przeznaczony.

3. ROCKING DOG

Rocking dog to mechanizm udarowy, posiadający bardzo prostą konstrukcję, w której skład wchodzi jeden młot obrotowy. Duża nośność oraz stabilność wpływa na pozytywną opinię użytkowników kluczy pneumatycznych tego rodzaju. Użytkownicy cenią sobie również to, jak łatwa jest naprawa dzięki prostej konstrukcji. Ten mechanizm udarowy charakteryzuje wysoka moc, dzięki której znajduje on zastosowanie w ciężkich pracach przemysłowych oraz przy precyzyjnych naprawach warsztatowych. Wymaga regularnego smarowania.

4. JUMBO HAMMER

Jumbo hammer to podobny mechanizm do mechanizmu twin hammer. Te dwa rodzaje różni to, że jumbo hammer posiada jeden młot. Mechanizm jumbo hammer stosuje się w urządzeniach ze zwiększoną mocą i charakteryzuje go stosunkowo niska cena. Służy do wymagających zadań. Co do smarowania – tak samo jak w mechanizmie twin hammer – wymaga regularnego smarowania olejem poprzez zewnętrzny nypel bez jakiegokolwiek rozkręcania.

5. DOUBLE HAMMER

Klucze pneumatyczne z mechanizmem double hammer są wyposażone w jeden młot obrotowy, który daje urządzeniu możliwość pracy z wysokimi wartościami momentu skręcającego. Ten rodzaj klucza pneumatycznego stosuje się głównie w przemyśle lekkim.

6. PIN LESS

Japońska firma Kawasaki opatentowała mechanizm pin less stosowany w kluczach pneumatycznych. Pin less posiada jeden młot generujący moc w obudowie i daje wysoką moc wyjściową, więc nie nadaje się do lekkich i precyzyjnych prac. Są to bardzo wytrzymałe narzędzia z małą podatnością na awarie. Klucz pneumatyczny pin less również należy regularnie smarować.

 

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem klucza pneumatycznego, powinieneś wiedzieć do czego będzie wykorzystywany aby odpowiednio dobrać jego mechanizm. To narzędzie może się przydać praktycznie wszędzie – od małego, prywatnego garażu po ogromną fabrykę. Klucz pneumatyczny możesz wykorzystać do lekkich i precyzyjnych prac lub nawet do serwisu sprzętów budowlanych, czy ciężarówek, co niewątpliwie jest pracą ciężką.

Potrzebujesz klucza pneumatycznego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *