Jaki kompresor do tynkowania wybrać?

Nakładanie tynków strukturalnych z pomocą pistoletu tynkarskiego lub tynkownicy i kompresora pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze inwestora, ponieważ jest znacznie szybsze i bardziej wydajne niż tynkowanie ręczne a mając odrobinę wprawy uzyskujemy lepszy efekt wizualny. Jeżeli jesteś na etapie wykończenia ścian i zdecydowałeś się na nałożenie tynku strukturalnego interesuje Cię zapewne jaki pistolet tynkarski, kompresor do tynkowania i akcesoria wybrać.

Jak wybrać kompresor do tynkowania?

Kompresor do tynkowania – na czym polega tynkowanie natryskowe z wykorzystaniem kompresora?

Tynkowanie natryskowe z wykorzystaniem kompresora to proces nakładania tynku na powierzchnie za pomocą pistoletu z użyciem sprężonego powietrza. Po napełnieniu pojemnika pistoletu tynkarskiego tynkiem, nakładamy na przygotowaną powierzchnię ruchem kolistym warstwy tynku, trzymając pistolet prostopadle do powierzchni w odległości około 25 cm aż do osiągnięcia odpowiedniej grubości warstwy. Dyszę pistoletu dobieramy w zależności od grubości ziaren w tynku. Poprzez zmianę ciśnienia w górę lub w dół ustawiamy prędkość nakładania, która będzie zależna od gęstości, grubości ziaren i struktury stosowanego tynku.

Dlaczego tynkowanie za pomocą kompresora się opłaca?

Do tynkowania ręcznego potrzebne są zazwyczaj dwie osoby, z których jedna narzuca materiał a druga go stale rozciera. Tynkowanie natryskowe za pomocą pistoletu i kompresora – może z powodzeniem wykonywać jedna osoba, a i tak zrobi to szybciej niż dwie osoby ręcznie. Istotne jest również to, że zużywa się mniej materiału na metr kwadratowy powierzchni. Reasumując oszczędzamy dużo czasu i materiału małym kosztem amortyzacji sprzętu i prądu.

Jaki kompresor do tynkowania wybrać?

Należy pamiętać, że dysza pistoletu do tynkowania jest większa niż w pistolecie lakierniczym i zużywa przez to sporo sprężonego powietrza. Do tynkowania w pojedynkę dyszą 4 mm można zastosować nawet niewielki kompresor tłokowy zasilany prądem o napięciu 230 V. Dzięki temu niemal każdy może zacząć tynkować bez wielkich nakładów finansowych. Taki zakup zwraca się już przy tynkowaniu jednego domu, a kompresor zostaje. Oprócz kompresora potrzebny też będzie pistolet do tynkowania, filtr i przewód do sprężonego powietrza z szybkozłączkami.

Wydajność potrzebna do skutecznego tynkowania przy dyszy 4 mm to około 200 litrów na minutę. Należy pamiętać, że do tynkowania wystarczy ciśnienie robocze na poziomie 4 bar. Taki kompresor będzie się dość często załączał podczas pracy, dlatego dla użytkowników profesjonalnych zalecamy zakup modelu o większej wydajności.

Kompresor do tynkowania – tańsze rozwiązanie

Dobrym przykładem niewielkiego amatorskiego kompresora do tynkowania jest kompresor tłokowy marki Airpress, model LM 90-350. To kompresor zasilany napięciem 230 V z silnikiem o mocy 2.2 kW o wydajności na wyjściu 244 l/min przy ciśnieniu 8 bar. Kompresor wyposażony jest w 90 litrowy zbiornik na sprężone powietrze. Do tego ten model wyposażony jest fabrycznie w filtroreduktor (jeśli kompresor tego nie ma należy kupić takie urządzenie osobno), który jest niezbędny do tynkowania. Jest to bardzo przydatny dodatek, który wyróżnia go na tle konkurencji. Oznacza to, że ten kompresor idealnie nadaje się do tynkowania bez jakichkolwiek przeróbek

Kompresor do tynkowania airpress LM 90-350

Sprężarka tłokowa LM 90-350 Airpress

W przypadku kompresora Airpress LM 90-350 sprawa jest bardzo prosta bo sprawę filtracji sprężonego powietrza i nastawy ciśnienia mamy już rozwiązany. Dlatego potrzebne będą jedynie pistolet do tynkowania i przewód lub wąż doprowadzający powietrze z kompresora.

Pistolet do tynków 5 l

Do tynkowania przy użyciu kompresora Airpress LM 90-50 dobrym rozwiązaniem jest pistolet do tynkowania Airpress AP-45260. Pistolet jest sprzedawany wraz z zestawem dysz o różnych rozmiarach (4, 6 i 8 mm). Pojemność zbiornika na tynk to 5 L, co zapewnia optymalny balans pomiędzy ciężarem narzędzia a możliwą do wytynkowania powierzchnią.

Ostatnim, dodatkowym elementem, który potrzebny jest przy tynkowaniu to przewód spiralny z szybkozłączkami. Przewody zazwyczaj sprzedawane są w odcinkach 5, 10, 15 i 20 metrowych. Do zestawu proponujemy przewód spiralny poliuretanowy 8/5 – 20 m z szybkozłączkami typu 26.

Podejście profesjonalne

Do zastosowań zarobkowych/profesjonalnych warto zastanowić się nad mocniejszym kompresorem z zapasem mocy, na akcesoria jak np. tynkownice, które wymagają większej wydajności powietrza. Dodatkowo kompresor ten będzie trwalszy przy pracy na budowie. My do celów profesjonalnych polecamy modele od Gudepol PD 40/20/50/230 lub wyższe.

profesjonalny kompresor do tynkowania PD 40-200-510-230

Profesjonalny kompresor do tynkowania

Profesjonalny kompresor do tynkowania to na przykład model PD 40/200/510/230 od polskiej firmy Gudepol. Ten kompresor jest droższy od omawianego wcześniej LM90-350 od Airpressa. Jeżeli jednak rozważamy używanie go do celów zarobkowych to zwróci się podczas tynkowania pierwszego domu (zwróci się tez profesjonalny wąż hybrydowy i szybkozłącza bezpieczne) a z całą pewnością będzie pracował wydajniej i będzie służył przez lata. Do tego, dzięki ergonomicznej konstrukcji, PD 40 jest poręczny i łatwo przestawiać go z miejsca na miejsce.

Filtroreduktor 1/2″

Filtr-reduktor PNEUMUS 1/2″ PNE-OFR-04-MIDI

Do tynkowania profesjonalnego potrzebny będzie jeszcze filtroreduktor z prawdziwego zdarzenia. Będzie on potrzebny do tego by zapewnić właściwe ciśnienie robocze i filtrację zanieczyszczeń. Dobrym rozwiązaniem może być Fitroreduktor Pneumus PNE-OFR-04-MIDI

Szybkozłączka bezpieczna Pressmann PrevoS2 na wąż 9mm

Szybkozłącze bezpieczne Pressmann na wąż 9 mm

Uzupełnieniem tego zestawu będzie jeszcze profesjonalne szybkozłącze bezpieczne Pressmann 9 mm, które zapewnia całkowitą szczelność połączenia, nie psują się co dwa miesiące tak jak ich tańsze odpowiedniki oraz podnoszą pracy. Więcej o szybkozłączach bezpiecznych.

Wąż przewód hybrydowy do sprężonego powietrza FROST 9 mm od -40 do +80 stopni 20 bar

Wąż hybrydowy Frost - kompresor do tynkowania

W przypadku węży i przewodów, którymi należy dostarczyć sprężone powietrze to najlepiej użyć węża do sprężonego powietrza. Do amatorskich zastosowań wystarczy zwykły wąż ciśnieniowy. Ze względu na to, że przewody spiralne mają mniejszy przepływ powietrza i mniejszy komfort pracy, to profesjonalistom polecamy wąż hybrydowy Frost. Wąż Frost jest odporny na uszkodzenia i różnice temperatur. Podczas wyboru węża warto zastanowić się czy będzie on często używany. Czy “garażowo” lub czy będzie narażony na przetarcia i inne uszkodzenia mechaniczne? Jeżeli tak, to lepiej wyposażyć się w profesjonalny wąż pneumatyczny taki jak PM-FROST, który zachowuje elastyczność i wytrzymałość zarówno w bardzo wysokich temperaturach (do 80 st.C) jak i w niskich temperaturach (-20 st.C).

Profesjonalny zestaw do tynkowania z kompresorem marki Gudepol możesz również kupić w naszym sklepie internetowym!

W naszym sklepie internetowym www.pneumatyka.eu możesz kupić kompresory, pistolety, akcesoria do tynkowania!

Jeśli potrzebujesz pomocy przy doborze kompresora i sprzętu zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *