KANALY WENTYLACYJNE W SPREZARKOWNI WASKO 1

Kanały wentylacyjne.

Dlaczego w mojej sprężarkowni jest tak gorąco?

Wentylacja sprężarkowni

Wentylacja sprężarkowni.

 

Dobra wentylacja jest niezbędna do niezawodnej pracy sprężarki.

Jedną z właściwości sprężonego powietrza jest to, że jeśli powietrze jest sprężane, musi być wytwarzane ciepło. Ilość ciepła zależy od mocy sprężarki. Na przykład w pełni obciążona 25-konna sprężarka będzie wytwarzać ponad 63 000 Btu / godz. ciepła – jeśli wykonasz obliczenia matematyczne, odpowiada to około 18 kW mocy.

Zaczekaj chwilę… Pomyślałeś – czy 18 kW odpowiada 25 KM?

Tak, to znaczy, że:

Prawie cała energia, która trafia do sprężarki powietrza, jest przetwarzana na ciepło.

Dlatego zasilanie narzędzi i sprzętu sprężonym powietrzem jest tak drogie.

Problem ze sprężarkami powietrza polega na tym, że projektanci zwykle zamykają je w małym pomieszczeniu, ponieważ są hałaśliwe (niektóre nowsze sprężarki nie są hałaśliwe). Sprężarki można zmieścić na małej przestrzeni, aby zaoszczędzić cenne miejsce na podłodze. W ścianie może być wycięty tylko otwór wentylacyjny o nieodpowiednim rozmiarze, aby schłodzić pomieszczenie. Takie rozwiązania są często spotykane, ponieważ kanały wentylacyjne nie należą do najtańszych.

Jeśli nie ma odpowiedniego przepływu powietrza – zarówno do, jak i z pomieszczenia, sprężarki bez kanałów dmuchają do pomieszczenia, ogrzewając je. W najgorszym przypadku wentylator chłodzący sprężarki zasysa już ogrzane powietrze, tworząc zamknięty obwód, który szybko powoduje przegrzanie sprężarki.

Wentylacja sprężarkowni musi kierować ciepło z dala od wlotu powietrza chłodzącego.

 

wentylacja sprezarkowni

Przepustnice w kanałach wentylacyjnych

Nie zapomnij o wyposażeniu dodatkowym sprężarkowni, takim jak chłodzone osuszacze powietrza – one również wytwarzają ciepło, które może powodować wyższą niż pożądana temperaturę w pomieszczeniu sprężarki.

Ciepło kompresji można wykorzystać do różnych celów, np. takich jak ogrzewanie budynku. Kanały wentylacyjne sprężarki można wykonać w taki sposób aby dawały możliwość, ustawiania w pozycje lato / zima, aby ciepło można było przechwytywać zimą obniżając rachunki za ogrzewanie. Ciepło sprężania można również wykorzystać do innych rzeczy, takich jak podgrzewanie wody lub glikolu, podgrzewanie kotła, suszenie przedmiotów itp.

Dobrym testem temperatury jest zmierzenie wlotu sprężarki za pomocą termometru pistoletowego na podczerwień; jeśli temperatura przekracza 40 ° C, masz powód do niepokoju. Jeśli nie masz pistoletu, spróbuj zbadać temperaturę ręką, jeśli jest wyczuwalne ciepło, może wystąpić problem. Głównym celem jest utrzymanie możliwie najniższej temperatury w pomieszczeniu sprężarki, ale nie poniżej zera. Sprężarki działają lepiej w niższych temperaturach. Kluczem do chłodzenia jest utrzymanie temperatury powietrza wylotowego sprężarki poniżej wartości znamionowych urządzeń i osuszaczy powietrza. Osuszacze powietrza mają zazwyczaj temperaturę na wlocie około 40 ° C. Jeśli temperatura otoczenia jest podobna to nie jest to efektywne. Jeśli nie zadbasz o niższą temperaturę otoczenia może być wymagane wtórne chłodzenie sprężonego powietrza lub przewymiarowany osuszacz powietrza, aby skompensować zwiększone obciążenie wilgocią związane z wyższą temperaturą sprężonego powietrza.

Koszty sprężonego powietrza. Jak obniżyć?

PressMann

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *