Jaka jest najlepsza sprężarka do klucza pneumatycznego?

Dlaczego warto wiedzieć jaka jest najlepsza sprężarka do klucza pneumatycznego? Klucz pneumatyczny to jedno z najużyteczniejszy narzędzi pneumatycznych wykorzystywanych w garażu i warsztacie. Dzięki niemu zmienisz koła w samochodzie i poradzisz sobie z każdą nawet najbardziej zapieczoną śrubą. Na temat innych narzędzi pneumatycznych przeczytasz w artykule: dlaczego warto używać narzędzi pneumatycznych?

Są różne rodzaje kluczy pneumatycznych, o czym pisaliśmy już w oddzielnym artykule: rodzaje kluczy pneumatycznych.

W niniejszym artykule skupimy się na tym jaka sprężarka do klucza pneumatycznego sprawdzi się najlepiej. Będziemy brali pod uwagę sprężarki tłokowe. Jedynymi przypadkami, w których klucz pneumatyczny jest zasilany przez kompresor śrubowy są duże zakłady przemysłowe lub warsztaty samochodowe a to zupełnie inna historia.

Sprężarka do klucza pneumatycznego – jakich parametrów szukamy?

Aby Twój klucz udarowy (lub jeżeli jesteś właścicielem większego warsztatu – Twoje klucze udarowe) działały sprawnie muszę być zasilanie sprężonym powietrzem. Sprężone powietrze zasilające klucz pneumatyczny musi spełniać określone wymogi w trzech oddzielnych parametrach: ciśnienie robocze, wydajność, klasa czystości sprężonego powietrza.

Ciśnienie robocze

Ciśnienie robocze kompresora to minimalne ciśnienie jakie jakie zapewnia podczas pracy. Jeżeli na przykład dany kompresor tłokowy ma ciśnienie robocze na poziomie 6 bar a ciśnienie maksymalne na poziomie 8 barów to będzie pracował tak, że napompuje zbiornik do 8 barów a gdy ciśnienie spadnie poniżej 6 to ponownie się włączy aby dopompować do 8.

Kompresory o wyższym ciśnieniu maksymalnym (10, 13 i 15 bar) mają odpowiednio wyższe ciśnienie robocze. Na presostacie każdego kompresora można zawęzić zakres roboczy. Jeżeli tak nam wygodniej to kompresor może pompować do np. 8 bar i załączać się ponownie przy 7. Ciśnienie robocze kompresora powinno być wyższe niż minimalne wymagane ciśnienie Twojego klucza pneumatycznego. Przed kluczem albo na wyjściu z kompresora i tak powinieneś zastosować reduktor aby zapewnić swoim narzędziom stabilne ciśnienie.

Wydajność

Co się dzieje gdy nasz klucz pneumatyczny lub inne narzędzie zużywa więcej powietrza niż może dostarczyć kompresor? Ciśnienie spada i narzędzie traci moc. Dlatego tak ważne jest aby Twoja sprężarka do klucz pneumatyzcnego miała odpowiednią wydajność. To znaczy, że musi dostarczać odpowiednią ilość sprężonego powietrza o określonym ciśnieniu w danej jednostce czasu (najczęściej wyrażana w litrach na minutę).

Jak dobrać wydajność sprężarki do klucz pneumatycznego? To proste – sprawdź jakie jest zapotrzebowanie Twojego narzędzia, lub jakie jest sumaryczne zapotrzebowanie wszystkich Twoich narzędzi, które będą pracowały JEDNOCZEŚNIE. Pamiętaj, że raczej nie będziesz cały czas trzymał wciśniętego spustu klucza, dlatego jeżeli Twoje zapotrzebowanie to 350l na minutę a wydajność Twojej sprężarki to 300l na minutę to będzie ok. Oczywiście im większa wydajność tym lepiej dla Ciebie.

Klasa czystości sprężonego powietrza

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat przeczytaj nasz artykuł: Klasy czystości sprężonego powietrza.

Zarówno kompresory olejowe jak i bezolejowe (niezależnie od typu) zapewniają sprężone powietrze z pewną ilością zanieczyszczeń. Dlatego też potrzebujesz jakiegoś rodzaju filtracji sprężonego powietrza odpowiedniego dla Twoich potrzeb. Do prawidłowego działania klucz pneumatycznego potrzebny Ci będzie najprostszy filtr lub filtroreduktor oraz naolejacz. Optymalnym rozwiązaniem jeżeli korzystasz z samego klucza byłaby stacja przygotowania powietrza. Więcej o stacjach przygotowania powietrza w artykule: ….

Podsumowanie

Sprężarka do klucza pneumatycznego powinna mieć wydajność na poziomie 300l – 400l na minutę. Optymalny zbiornik takiej sprężarki powinien mieć 100-150 litrów pojemności. Ciśnienie robocze takiego kompresora na poziomie 6 bar powinno wystarczyć ale im więcej tym lepiej dla Ciebie. Pamiętaj o odpowiedniej filtracji sprężonego powietrza (więcej w artykule: Jaki filtr do sprężarki wybrać.

Interesuje Cię sprężarka do klucza pneumatycznego? Zadzwoń! +48 58 56 240 14

 


sprężarka do klucza pneumatycznegoPneumatyka.eu – uniwersalny dostawca pneumatyki. Na naszych stronach znajdziesz najważniejsze towary i usługi z dziedziny pneumatyki ponieważ wiemy czego potrzeba prawdziwym fachowcom. Zajmujemy się wszystkimi aspektami systemów sprężonego powietrza. Wiemy jaka jest najlepsza sprężarka do klucza pneumatycznego. Od kompresorów, poprzez instalacje sprężonego powietrza, przygotowanie sprężonego powietrza aż do napędów pneumatycznych, narzędzi i utrzymania ruchu pod kątem pneumatyki. Dlatego też jeżeli potrzebujesz porady – zadzwoń! 533-566-662

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *