Koszty sprężonego powietrza – jak obniżyć?

Koszty sprężonego powietrza niejednokrotnie spędzają sen z powiek właścicieli fabryk, działów utrzymania ruchu. Sprężone powietrze jest – wbrew powszechnie przyjętej opinii – najdroższym medium w przemyśle. Kompresory są bardzo nieefektywnymi maszynami i w zależności od typu i modelu przetwarzają około 90% energii elektrycznej na… ciepło. Dlatego tak ważna jest detekcja nieszczelności w instalacji sprężonego powietrza.

Poniżej opisujemy 9 sposobów na to jak obniżyć koszty sprężonego powietrza w Twojej firmie

Kompresor, który pomoże obniżyć koszty sprężonego powietrza

Wybierz właściwy kompresor, który poza dobrą klasą energetyczną będzie miał możliwie niskie koszty użytkowania i duże możliwości odzysku ciepła. O jakie koszty użytkowania chodzi? Przede wszystkim o przeglądy serwisowe. Wybierz kompresor i dystrybutora, który zapewni Ci sztywną cenę przeglądów okresie gwarancyjnym albo pozwoli Ci samemu robić te przeglądy (to bardzo rzadko spotykana ewentualność ale my ją dajemy – zadzwoń – +48 58 56 240 14).

Odzyskaj ciepło z kompresora i zmniejsz koszty sprężonego powietrza przez oszczędność energii elektrycznej

Koszty energii elektrycznej to największa część kosztów użytkowania kompresora w perspektywie długofalowej. Jak już pisałem ponad 90% procent energii konsumowanej przez kompresor zamieniana jest na ciepło. To ciepło uchodzi z kompresora otworem wentylacyjnym i – jeżeli nie przechwycisz go gdzieś po drodze – do atmosfery. To niewybaczalne straty. Jak odzyskać to ciepło? Po pierwsze potrzebna Ci wentylacja z systemem lato-zima, która dostarcza ciepłe powietrze na halę zimą – zmniejszając rachunki za ogrzewanie. Do tego odprowadza gorące powietrze na zewnątrz latem dzięki czemu kompresory mniej się grzeją. Poza tym zainwestuj w wymiennik ciepła, który połączy obieg gorącego oleju w kompresorze z obiegiem CO w Twoim zakładzie. To daje duże realne oszczędności.

Zainwestuj falownik do kompresora

Falownik do kompresora to urządzenie, które dostosowuje obroty silnika do bieżącego zużycia sprężonego powietrza. Dzięki temu możesz całkowicie uniknąć chodzenia kompresora na biegu jałowym, gdy silnik działa ale nie pompuje powietrza. To kolejny sposób na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Jeżeli używasz kilku kompresorów sprzężonych razem to wystarczy aby tylko jeden miał falownik.

Zmniejsz ciśnienie robocze

Wytworzenie każdego kolejnego bara ciśnienia kosztuje o kilka procent więcej niż poprzedniego. To oznacza, że im mniejsze ciśnienie w instalacji tym niższe koszty jego wytworzenia. Aby móc spokojnie obniżyć ciśnienie robocze musisz wcielić w życie kilka kolejnych punktów.

Wyeliminuj nieszczelności i spadki ciśnienia

Audyty instalacji sprężonego powietrza to realne oszczędności.

Szacuje się że tylko 50% sprężonego powietrza użytkowana jest zgodnie z przeznaczeniem. Pozostałe 50% to niewłaściwe zastosowanie i wycieki. Jeżeli uda Ci się ograniczyć wycieki upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu: zmniejszysz zużycie i umożliwisz obniżenie ciśnienia roboczego. Do tego wprowadź rutynę audytów nieszczelności. Niech raz w tygodniu robią go Twoi pracownicy utrzymania ruchu a raz na kwartał firma zewnętrzna. Pamiętaj że koszt audytu się zwraca! Chcesz wiedzieć więcej – zadzwoń – 533 566 662

Zadbaj o serwis końca instalacji sprężonego powietrza

Końcówki instalacji sprężonego powietrza, czyli punkty poboru i przyłącza maszyn, to rejony najbardziej narażone na wycieki i nieprawidłowe zastosowanie sprężonego powietrza. Przykładając szczególną uwagę do tych punktów możesz osiągnąć bardzo dobre efekty. Więcej na ten temat w artykule: Serwis końca instalacji sprężonego powietrza.

Monitoruj i analizuj zużycie

Zgodnie z zasadą: “jeżeli można to zmierzyć to można tym zarządzać”. Ustal które elementy instalacji zużywają najwięcej powietrza, jakie stanowiska robocze. Czy każdy pracownik na tym samym stanowisku ma takie same zużycie czy nie? Dzięki pomiarom zlokalizujesz punkty, w których sprężone powietrze jest marnowane i będziesz mógł zareagować.

Używaj wydajnych narzędzi pneumatycznych

Zrezygnuj z najtańszych narzędzi na rzecz tych z wyższej półki o wyższej wydajności. Zrób to na każdym szczeblu zaczynając od pistoletu do przedmuchu – wybierz pistolet do przedmuchu z turbodyszą oraz pistolet do przedmuchu z regulacją.

Zainwestuj w szybkozłącza bezpieczne

Tradycyjne szybkozłącza mosiężne nie zapewniają 100% szczelności, zwłaszcza z wpiętym wtykiem a ich nieszczelność zwiększa się wraz ze zużyciem. Zainwestuj w profesjonalne przemysłowe szybkozłącza bezpieczne, które są szczelne, mają gwarancję i zapewniają bezpieczeństwo użytkownikom.

Podsumowanie

Jest wiele sposobów na zmniejszenie kosztów sprężonego powietrza. Możesz to robić samodzielnie, wynająć specjalistów, albo połączyć obie metody.

Chcesz wiedzieć więcej o tym jak zmniejszyć koszty instalacji sprężonego powietrza?

Chcesz wiedzieć jak to możliwe, że przeprowadzony przez nas audyt się zwróci? Zadzwoń! 533-566-662

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *