Jaką sprężarkę wybrać? Sprężarka tłokowa, śrubowa czy łopatkowa?
To pytanie zadaje sobie każdy kto zaczyna swoją przygodę ze sprężonym powietrzem. Na rynku dostępnych kilka rozwiązań, które na podzielimy na trzy grupy: kompresory tłokowe, kompresory śrubowe, kompresory łopatkowe. Rzadziej spotykane są sprężarki membranowe charakteryzujące się małą wydajnością oraz kompresory spiralne, które stosuje się w bezolejowych układach sprężania.
Prezentujemy podział uwzględniający sposób sprężania powietrza. Oprócz tego możemy podzielić kompresory ze względu na
- źródło zasilania na elektryczne i spalinowe
- smarowanie na olejowe i bezolejowe
- mobilność na stacjonarne i mobilne
Jakie jest zastosowanie poszczególnych typów kompresorów?
Poniżej zamieszczamy opis podstawowych zastosowań poszczególnych typów kompresorów wraz z krótkim uzasadnieniem. Opisujemy najbardziej powszechne zastosowanie poszczególnych typów sprężarek jednak są wyjątki. Znajdzie się na przykład kompresor tłokowy, który przy odpowiedniej filtracji powietrza znajdzie zastosowanie w branży spożywczej oraz taki kompresor łopatkowy, który będzie miał bardzo niska wydajność i będzie bardzo mały. To co macie poniżej to opis najbardziej typowych zastosowań poszczególnych typów kompresorów.
Kompresory tłokowe
Kompresory tłokowe mają następujące cechy charakterystyczne:
|
Dzięki powyższym cechom kompresory tłokowe mają następujące zastosowania:
- zasilanie narzędzi pneumatycznych w garażach i niedużych warsztatach
- zasilanie maszyn w niedużych zakładach produkcyjnych i usługowych gdzie zapotrzebowanie na sprężone powietrze jest na tyle małe, że sprężarka ma dość czasu na “odpoczynek”
- zasilanie gabinetów dentystycznych (przy odpowiedniej filtracji powietrza)
- jako sprężarka pomocnicza dla sprężarki śrubowej w chwilach zwiększonego zapotrzebowania
- wszędzie tam gdy powietrza potrzeba co jakiś czas, w skokach a gdzie nie ma stałego zużycia
Aby używać kompresorów tłokowych do bardziej wysublimowanych zastosowań takich jak zasilanie fotela dentystycznego, lakierowanie czy branża spożywcza zależy zamontować odpowiedni zestaw filtrów, którego wartość może przewyższyć wartość samej sprężarki a w dodatku regularnie wymieniać wkłady w tych filtrach chyba, że zastosuje się nowoczesny system filtracyjny DryAir, w którym nie trzeba wymieniać wkładów ale ma to swoje odzwierciedlenie w cenie.
Kompresor łopatkowy czy śrubowy?
To pytanie zadaje sobie każdy kto potrzebuje sprężarki do pracy ciągłej. Obie technologie sprężania są z powodzeniem stosowane w przemyśle jednak są pewne rżnice.
Kompresory śrubowe
Sprężarki śrubowe elektryczne znajdują zastosowanie w warsztatach wielostanowiskowych oraz w instalacjach przemysłowych. Również znalazły swoje zastosowanie w kolejnictwie zapewniając odpowiednie ciśnienie w przewodach hamulcowych, wypierając hałaśliwe sprężarki tłokowe. Sprężarki śrubowe przewoźne zasilane silnikiem benzynowym, wysokoprężnym lub elektrycznym najczęściej znajdują zastosowanie na placach budowy, gdzie zasilają sprężonym powietrzem maszyny budowlane
Kompresory śrubowe mają następujące cechy charakterystyczne:
|
Dzięki powyższym cechom kompresory śrubowe mają następujące zastosowania:
- wszędzie tam gdzie występuje stałe zapotrzebowanie na sprężone powietrze, a więc: zakłady produkcyjne, lakiernie, większe warsztaty samochodowe i wulkanizacyjne
- zasilanie maszyn budowlanych o dużej konsumpcji powietrza takich jak na przykład młoty pneumatyczne, młoty wyburzeniowe; takie maszyny zasila się przeważnie kompresorami spalinowymi
- wszędzie tam gdzie sprężonego powietrza potrzeba przez 8, 16 lub 24h dziennie
- wszędzie tam, gdzie potrzeba sprężonego powietrza o dobrej jakości; sprężone powietrze z kompresora śrubowego znacznie łatwiej doprowadzić do I klasy czystości niż ma to miejsce w wypadku kompresora tłokowego; kompresory śrubowe to świetne rozwiązanie dla lakierni, branży spożywczej i branży farmaceutycznej
Kompresory łopatkowe
Kompresory łopatkowe mają cechy i zastosowania bardzo zbliżone do śrubowych. Jedyne różnice (poza sposobem sprężania) są takie, że sprężarki łopatkowe jeszcze lepiej znoszą pracę ciągłą, działają ciszej i podają sprężone powietrze o ciut lepszej jakości niż śruby no i są od nich znacznie droższe.
Często spotykanym mitem związanym ze sprężarkami łopatkowymi jest przekonanie, że powietrze, które dostarczają jest całkowicie wolne od zanieczyszczeń. To nieprawda. Gdyby nawet istniała sprężarka, która nie podaje do sprężonego powietrza żadnych zanieczyszczeń to i tak są one obecne w powietrzu atmosferycznym. Są to drobne ilości, których nie dostrzegamy gołym okiem, jednak po sprężeniu powietrza do 10 bar w każdym litrze powietrza tych zanieczyszczeń jest dziesięć razy więcej niż w atmosferze. Kompresory łopatkowe warto stosować tam gdzie jest stałe zapotrzebowanie przez cały dzień a nawet przez całą dobę.
Jaki typ kompresora wybrać?
Należy pamiętać, że kluczowym czynnikiem warunkującym jaki kompresor wybrać jest przede wszystkim zapotrzebowanie na sprężone powietrze oraz specyfika pracy. Jeżeli jakiś sprzedawca próbuje ci “wcisnąć” kompresor bez przeprowadzenia wywiadu i ustalenia do czego dokładnie jest potrzebny to lepiej wstrzymać się z zakupem. Lepiej poszukać doradcy technicznego, który dopasuje kompresor do potrzeb użytkownika a nie do swojego planu sprzedażowego.
Pneumatyka.eu – uniwersalny dostawca pneumatyki. Na naszych stronach znajdziesz najważniejsze towary i usługi z dziedziny pneumatyki ponieważ wiemy czego potrzeba prawdziwym fachowcom. Jaki typ kompresora wybrać? Zajmujemy się wszystkimi aspektami systemów sprężonego powietrza od kompresorów, poprzez instalacje sprężonego powietrza, przygotowanie sprężonego powietrza aż do napędów pneumatycznych, narzędzi i utrzymania ruchu pod kątem pneumatyki. Dlatego też jeżeli potrzebujesz porady – zadzwoń! +48 58 56 240 14