Potrzebujesz kompresora? Niezależnie czy chcesz kupić kompresor czy wynająć zakładamy, że chcesz być pewien, że dokonasz dobrego wyboru.

Oto 5 najważniejszych według nas kwestii przy doborze sprężarki.

1. Wydajność sprężarki

Wydajność sprężarki – czyli zapotrzebowanie urządzeń zużywających sprężone powietrze. – różne maszyny posiadają określone wymogi wydajnościowe zapewniające im pracę. Jest to najbardziej podstawowa informacja. Warto ustalić jakie zużycie sprężonego powietrza przewidujemy po zakupie kompresora oraz w perspektywie dłuższego czasu. Dobieramy sprężarki tak nie przewymiarować ale również aby kompresor nie był zbyt mało wydajny.. Pamiętać należy że usterki podczas pracy mogą pojawić się zarówno przy przewymiarowanej sprężarce oraz przy zbyt obciążonej sprężarce, dlatego tak istotny jest poprawny dobór urządzeń na podstawie wydajności.

2. Tryb pracy sprężarki

Tryb pracy sprężarki– w zależności od intensywności użytkowania kompresora wynika czy możemy kupić np. kompresor typu HOBBY, który na każde 2 minuty pracy musi 8 minut odpoczywać czy kompresor profesjonalny zapewniający pracę ciągłą.

3. Ciśnienie robocze sprężarki

Ciśnienie robocze sprężarki – przy doborze sprężarki jest to również istotna sprawa. Jeśli ciśnienie robocze sprężarki jest za niskie maszyny mogą nie działać prawidłowo, natomiast sprężanie powietrza do ciśnienia zbyt wysokiego, naraża nas na niepotrzebne koszty związane z energią dostarczaną do sprężarki, serwisem i zużyciem kompresora. Przy doborze warto wziąć pod uwagę spadki ciśnienia na instalacji sprężonego powietrza.

4. Pojemność zbiornika powietrza

W większości kompresorów tłokowych współczynnik doboru zbiornika wynosi około 1/3 względem wydajności sprężarki w litrach na minutę czyli np zbiornik o pojemności 100 litrów przeznaczony jest do kompresora o wydajności około 300 l/min a 50 litrów dla wydajności 150 l/min. Zwiększenie pojemność zbiornika będzie wymagane, kiedy zapotrzebowanie na sprężone powietrze będzie zróżnicowane w różnych momentach poboru i pobór będzie chwilowo większy niż wydajność sprężarki. Mniejsza pojemność zbiornika natomiast może być wskazana przy stałym poborze i zastosowaniu kompresora przemysłowego z falownikem.

5. Klasa czystości sprężonego powietrza

Klasa czystości sprężonego powietrza – różne urządzenia mają różne wymagania. Warto o nich wspomnieć przy doborze sprężarki. Są układy, które tolerują niewielkie ilości oleju natomiast istnieją również takie w których absolutnie nie powinny się znaleźć nawet śladowe jego ilości. Warto się zastanowić czy wybrać kompresor olejowy czy bezolejowy. Podobnie będzie z wrażliwością układów pneumatycznych na wilgoć zawartą w sprężonym powietrzu. Woda w instalacji pneumatycznej to często spotykany problem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *