Wynajem kompresorów to popularna usługa dla wielu branż. Możemy wypożyczyć sprężarkę lub zestaw sprężarek wraz z odpowiednim systemem uzdatniania sprężonego powietrza do wielu zastosowań. Z pewnością warto zastanowić się nad kwestią wypożyczania sprężarki i ocenić, które rozwiązanie będzie dla nas bardziej opłacalne pod względem logistycznym i finansowym. Korzystanie z oferty wypożyczalni może być dobrym sposobem na zaoszczędzenie sporych pieniędzy.


Wyposażenie wypożyczalni
 kompresorów

Część wypożyczalni kompresorów dysponuje lżejszymi kompresorami mobilnymi jak i kompresorami o dużych wydajnościach do zastosowań w przemyśle. Znajdziemy w ofercie wynajmu kompresory tłokowe i śrubowe zasilane napięciem 230V i 400V oraz kompresory spalinowe, które cieszą się największą popularnością wśród wynajmujących. Większe wypożyczalnie określamy mianem parków maszyn. Oprócz podstawowych sprężarek znajdziemy tam elementy sprężarkowni takie jak kompletne systemy uzdatniania sprężonego powietrza, chłodnice końcowe, osuszacze, filtry, separatory kondensatu itp.

Sprężarki śrubowe ABAC

Największe i najdroższe kompresory takie jak śrubowe i łopatkowe są dostępne jedynie w większych, dobrze wyposażonych parkach maszyn. Ich wypożyczenie może być dla nas dość problematyczne, a dla osoby prywatnej wręcz niemożliwe. Problemem może być też wypożyczanie maszyn specjalistycznych (np. dedykowanych do branży farmaceutycznej lub spożywczej). W praktyce okazuje się, że niewiele wypożyczalni dysponuje kompletem sprzętu specjalistycznego, który mógłby zaspokoić całościowe potrzeby inwestora.

Zalety wypożyczania kompresora

Wypożyczanie sprzętu posiada wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest natychmiastowy czas realizacji. Zarówno sprężarki tłokowe jak i śrubowe możemy wypożyczyć niemal od ręki co stanowi duże ułatwienie w przypadku, gdy zależy nam na oszczędności czasu. Dodatkowym atutem wypożyczania jest fakt, że nie musimy dysponować dużym wkładem własnym. Zakup nowych sprężarek może kosztować bardzo dużo pieniędzy. Za wypożyczenie sprzętu na okres kilku dni zapłacimy niewielki odsetek ceny zakupu owego sprzętu. Jest to szczególnie ważne w przypadku maszyn, których zakup jest będzie generował wysokie koszty. Pamiętajmy, że niektóre profesjonalne sprężarki mogą kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zakup kilku sprężarek mógłby stanowić dość duże obciążenie dla budżetu niejednej firmy.

Dodatkowym atutem korzystania z usług wypożyczenia sprężarek jest dużo mniejsza awaryjność sprzętu. Większe wypożyczalnie cyklicznie wymieniają swoje wyposażenie i dbają o zabezpieczenie jego stanu technicznego. Każda wypożyczalnia prowadzi też serwis sprężarek, dzięki czemu inwestor nie musi martwić się koniecznością usunięcia ewentualnej awarii. Maszyny są także w pełni ubezpieczone, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie zarówno dla inwestora jak i dla wypożyczalni.

Kolejną istotną zaletą wypożyczania sprzętu budowlanego jest usprawnienie logistyki. Dotyczy to oczywiście maszyn o większych gabarytach, których transport byłby dość kosztownym przedsięwzięciem. Niektórzy klienci np. firmy zajmujące się piaskowaniem lub wdmuchiwaniem światłowodów działają na terenie całego kraju, wykonując różnorodne zlecenia. Przewóz większych urządzeń byłby dla nich czasochłonny oraz dość kosztowny. Zatem wypożyczenie będzie miało uzasadnienie ekonomiczne w sytuacji, gdy planujemy przeprowadzenie krótkotrwałych prac.

Jeśli chciałbyś kupić kompresor i nie wiesz jaki to wypożyczając sprzęt możesz przetestować kompresor o danej mocy i wydajności zanim zdecydujesz się na jego zakup. Dzięki temu będziesz miał pewność, że dobrze dobierzesz kompresor do swoich potrzeb. Wiele firm proponuje nawet wynajem jako test kompresora i wypadku zakupu udziela upustu w wysokości kosztów wynajmu.

To idealne rozwiązanie do działalności sezonowej – jeżeli Twój biznes z jakiegoś powodu potrzebuje dużych ilości sprężonego powietrza tylko przez pewien okres w roku i nie chcesz kupować kompresora to wynajem jest idealnym rozwiązaniem.

Wynajem może być korzystny dla struktury kosztów Twojej firmy. Zakup kompresora to duży jednorazowy wydatek inwestycyjny a wynajem może być fakturowany drobna kwotą (w porównaniu do zakupu) co miesiąc i wchodzi w koszty operacyjne. Dla wielu użytkowników to bardzo wygodne rozwiązanie. Podobne korzyści niesie ze sobą leasing, który również jest często spotykanym sposobem finansowania zakupu kompresorów.

Kiedy główny kompresor w twojej firmie ulegnie uszkodzeniu a Ty nie możesz sobie pozwolić na przestoje wynajem kompresora jest zwykłą koniecznością. Dlatego też warto zapisać sobie kontakt do firmy, która wynajmuje kompresory i potrafi go przesłać / dowieźć w wybrane miejsce w jak najkrótszym czasie. 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru dostawcy kompresorów na wynajem?

Na Polskim rynku jest kilka poważniejszych firm oferujących kompresory na wynajem. Porównując oferty warto, poza ceną za dobę wynajmu konkretnego modelu, zwrócić uwagę na kilka detali, które mogą mieć duży wpływ na koszt i jakość usługi.

 1. Czy trzeba płacić za niedziele i święta? – są to najczęściej dni, w które firmy nie pracują, warto więc wybrać taką ofertę wynajmu, w której nie będziesz płacić za czas, w którym kompresor nie pracuje. 
 2. Czy oferta obejmuje rabaty za dłuższe okresy wynajmu? – dla firmy wynajmującej kompresory długotrwały wynajem to mniejsze koszty i miło byłoby, gdyby wykorzystać to na jakiś rabat.
 3. Ile kosztuje transport kompresora i czy dostawca go organizuje? – kiedy zależy nam na czasie to istotne czy firma wynajmująca kompresory korzysta z własnego transportu.
 4. Czy serwisant firmy wynajmującej kompresory przyjedzie podłączyć maszynę i przeszkoli Cię z podstaw jej obsługi? – tu chyba nie trzeba tłumaczyć o co chodzi. Sprawna obsługa to brak przestojów w pracy. Warto zwrócić uwagę na to jakiego typu kompresory są w ofercie do wynajęcia. Na przykład panele sterujące w kompresorach Pressmann są łatwe w obsłudze i można nimi sterować przez internet.
 5. Czy do wynajmowanego kompresora dołączone są najpotrzebniejsze akcesoria? – chodzi przede wszystkim o wąż którym podłączysz kompresor do swojej instalacji / maszyny, o odpowiednie filtry, jeżeli oczywiście ich potrzebujesz. Dopytaj też, czy przyłącza tych węży pasują do Twojej instalacji. Jeżeli firma wynajmująca kompresory ma profesjonalne podejście to sami zapytają o takie rzeczy.

Okazuje się, że wcale nie musimy inwestować w drogi sprzęt, a w późniejszym czasie płacić za koszty jego utrzymania.
Wynajem kompresorów to rozwiązanie, które może okazać się pomocne w wielu sytuacjach. Należy jednak pamiętać aby zwracać uwagę na szczegóły związane z wynajmem aby dobrać usługę optymalnie dopasowaną do potrze

Poniżej znajdziesz krótki film przedstawiający ofertę wynajmu sprężarek firmy Pressmann.

WYNAJEM KOMPRESORÓW

40 PLN ZA DOBĘ

 • Wsparcie serwisowe w przypadku awarii
 • Dostawa do klienta
 • Fachowy dobór
 • Uniwersalny model wynajmu

Sprawdź cennik Facebook Twitter Youtube Linkedin Instagram

Jedna odpowiedź do “Wynajem kompresora – czy to dobry pomysł?

 1. Radek pisze:

  Czy macie w ofercie wynajmu kompresor 30kW?

  1. Witaj Radku!
   Mamy takie kompresory w ofercie. Skontaktuj się z kolegą Mateuszem odpowiedzialnym za wynajem pod nr tel. 58 56 240 14.

 2. Radek pisze:

  Dziękuję bardzo. Miłego dnia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *