Przy zakupie sprężarki do garażu lub domowego warsztatu warto pamiętać o tym, że sprężarka to źródło czynnika roboczego (sprężonego powietrza). Aby zaś wykorzystać to sprężone powietrze potrzebujemy odpowiednich narzędzi pneumatycznych, przewodów, złączy i akcesoriów.

Co chcesz zrobić?

Zanim zdecydujesz się na zakup akcesoriów i samej sprężarki musisz odpowiedzieć sobie na jedno bardzo, ale to bardzo ważne pytanie: do czego będę wykorzystywał sprężone powietrze? Odpowiedzi mogą być różne: przedmuchiwanie, napędzanie narzędzi pneumatycznych, tynkowanie, lakierowanie, zasilanie maszyn. Gdy już określisz co chcesz robić można wstępnie określić zapotrzebowanie na sprężone powietrze oraz określić jego jakość. Jeśli mamy już te dane możemy dobrać sprężarkę, system uzdatniania i niezbędne akcesoria.

Podstawowe akcesoria:

Niezależnie od tego czego ma być używane sprężone powietrze są pewne akcesoria, których nie można pominąć. Poniżej zamieszczamy krótka listę akcesoriów, które uważamy za niezbędne dla każdego użytkownika sprężonego powietrza:

Filtr sprężonego powietrza i separator cyklonowy – odpowiedni ich dobór zapewnia pozbycie się większości wody, cząstek stałych i oleju. W zależności od ich budowy i zastosowanych wkładów filtracyjnych uzyskujemy  odpowiednią jakość sprężonego powietrza.

 

Osuszacz sprężonego powietrza – to nie to samo co filtr. Jest to urządzenie do osuszania sprężonego powietrza z zawartej w nim wilgoci. Wyróżniamy tu np. osuszacza ziębnicze, adsorbcyjne, membranowe.

 

Filtroreduktor  lub stacja przygotowania powietrza – czyli urządzenie, które łączy w sobie separator cyklonowy, filtr, reduktor ciśnienia i naolejacz. Można go zainstalować bezpośrednio na wyjściu ze sprężarki albo w punkcie poboru gdy gdy ktoś dysponuje choćby minimalną instalacją sprężonego powietrza.

Szybkozącze bezpieczne PressMann PREVO S1 lub PREVO S2 – czyli profesjonalny typ szybkozłącza, które nie strzela wtykiem podczas rozłączania i ma gwarancje szczelności na 3 lata. To kwestia bezpieczeństwa bardzo istotna zarówno dla użytkowników obeznanych ze sprężonym powietrzem jak i dla laików. Najważniejsze atuty to wytrzymałość, szczelność i ergonomia.

Szybkozłącze PressMann PREVO S1

Przewód spiralny lub prosty z szybkozłączami – możesz podłączyć go zarówno bezpośrednio do sprężarki jak i w punkcie poboru. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest przewód na zwijadle automatycznym. Bez przewodu nie ma możliwości używania jakichkolwiek narzędzi.

 

Pistolet do przedmuchu – podstawowe urządzenie do sprężonego powietrza, które pomoże utrzymać porządek w warsztacie lub garażu a od czasu do czasu przeczyścić laptopa. Przy wyborze odpowiedniego pistoletu do przedmuchu warto zastanowić się do czego dokładnie chcemy go używać. Dostępne są modele z bardzo długimi dyszami, dzięki którym da się sięgnąć do trudno dostępnych miejsc. Są też modele z regulowanym przepływem, albo z gumową końcówką aby nie uszkodzić przedmuchiwanego elementu. Szczególnie polecamy pistolety bezpieczne z dyszą OSHA, które poza tym, że mają większą moc przedmuchu są też znacznie bezpieczniejsze od standardowych. Nawet po przyłożeniu pistoletu do skóry i dmuchnięciu nie da się zrobić sobie krzywdy.

Pistolet do przedmuchiwania PressMann

Pistolet do malowania – pistolet lakierniczy. Dzięki niemu będziesz mógł szybko i równomiernie pomalować różne elementy. Pistolet lakierniczy sprawdzi się w rękach amatora jak oraz profesjonalnego użytkownika. Wybór jego rodzaju jest ściśle uzależniony od planowanego zastosowania jak i posiadanego sprzętu, który ma napędzić pistolet do malowania.

Można wyróżnić następujące rodzaje pistoletów lakierniczych:

Pistolet lakierniczy HP ( z ang. High Pressure czyli wysokociśnieniowy) – najstarsza z dostępnych technologii lakierowania ciśnieniowego. Przez niewielki otwór wytryskiwana jest niewielka ilość lakieru pod dużym ciśnieniem tzw. miotła. Wśród wad pistoletów HP podaje się duże rozpylanie materiału, co powoduje znaczące marnotrawstwo farby lakierniczej.

Pistolet lakierniczy HVLP (z ang. High Volume Low Pressure czyli niskociśnieniowy) – posiada więcej otworów w dyszy, dzięki czemu spada ciśnienie, ale rośnie ilość emitowanej na obiekt farby. Do zalet pistoletu HVLP zalicza się oszczędność farby, ale taki pistolet lakierniczy potrzebuje mocniejszego kompresora.

Pistolet lakierniczy LVLP (z ang. Low Volume Low Pressure – czyli niskociśnieniowy z niskim zużyciem materiału) – rodzaj pistoletu, który łączy w sobie zalety pistolu HP i HVLP tzn. pracują pod niskim ciśnieniem, przy małym zużyciu sprężonego powietrza oraz gwarantują niewielkie straty farby lakierniczej. Pistolet lakierniczy LVLP to najnowocześniejsze narzędzie dla lakiernika.

 

 

Pistolet do pompowania kół – dzięki niemu napompujesz zarówno koła w samochodzie jak i w rowerze czy taczce. Znajdziesz na rynku pistolety do pompowania kół amatorskie, które nie posiadają certyfikatu dla manometru co uniemożliwia ich stosowania np. na stacjach diagnostycznych natomiast dla prywatnego użytku są wystarczające. Manometry mogą być analogowe lub elektroniczne.

Warto też zastanowić się nad instalacją sprężonego powietrza. Nie chodzi tu o nic skomplikowanego. Może być ona wykonana nawet z węża ciśnieniowego dobrej jakości. Chodzi o to, żeby nie trzeba było przenosić sprężarki do miejsc gdzie potrzebne będzie sprężone powietrze tylko doprowadzić je do punktów poboru w prosty i wygodny sposób. W takiej sytuacji warto kompresor umieścić w innym pomieszczeniu niż to w którym pracujemy. Koszt takiego przedsięwzięcia jest niewielki a bardzo pomaga w utrzymaniu porządku w garażu lub warsztacie.

Instalacja pneumatyczna PressMann
Narzędzia pneumatyczne warsztatowe i przemysłowe

Dajcie znać w komentarzach czy chcecie obejrzeć film na ten temat!

Facebook Twitter Youtube Linkedin Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *