Jak dobrać siłownik pneumatyczny?

Jak dobrac siłownik pneumatyczny? To proste o ile znasz podstawowe zasady. Zawarte na stronie tabele pomagają w dobraniu odpowiedniego siłownika pneumatycznego oraz określić jego zużycie sprężonego powietrza. Często popełnianym błędem jest dobieranie siłownika o zbyt dużej średnicy “z zapasem mocy” co prowadzi do niepotrzebnego zwiększenia ceny zakupu i  zużycia sprężonego powietrza.

Siły i zużycie powietrza dla siłowników – wersja do druku

tabela: siła pchająca siłownika

Jak korzystać z tabeli?

W pierwszej kolumnie po lewej znajdują się znormalizowane średnice tłoków poszczególnych siłowników w dostępnym zakresie od D12 do D250. Dla każdego siłownika jest podana siła pchająca wyrażona w daN co odpowiada ilości kilogramów, które siłownik “możne podnieść”. Siła zależy od ciśnienia roboczego siłownika. Dany siłownik ma tym większą siłę im wyższe ciśnienie robocze. Jeżeli chcemy “podnieść” obiekt o masie na przykład 120 kilogramów szukamy odpowiedniej wartości (a nawet odrobinę wyższej) w tabeli. Dla tego konkretnego przykładu może być to siłownik D40 przy ciśnieniu 1 Mpa (10 bar), siłownik D50 przy cisnieniu 7 bar, siłownik D63 już przy ciśnieniu 4 bar.

Znając ciśnienie robocze w instalacji można dość precyzyjnie dobrać siłownik do wymaganej siły pchającej.
Uwaga – skok siłownika nie ma wpływu na siłę pchającą.

Aby dowiedzieć się jakie będzie zużycie sprężonego powietrza dla wybranego siłownika pneumatycznego polecamy też drugą tabelę, która pozwala sprawdzić ile siłownik zużywa podczas jednego cyklu pracy a po przemnożeniu przez ilość wykonywanych cykli w minucie otrzymujemy wartość zużycia sprężonego powietrza w litrach na minutę co pozwala na dobór odpowiedniego kompresora.

zuzycie powietrza w siłowniku

Potrzebujesz pomocy w doborze siłownika? Zadzwoń teraz! 58 56 240 14

Kalkulator sił siłowników pneumatycznych

Nasz kalkulator pozwoli Ci na określenie udźwigu siłownika pneumatycznego przy określonym ciśnieniu układu. Dzięki niemu będziesz mógł obliczyć siłę siłownika pneumatycznego. Dobierz odpowiednie parametry siłowników pneumatycznych i uzyskaj prawidłowy przelicznik siły.

Dane do obliczeń

Średnica tłoka mm
Średnica tłoczyska mm
Ciśnienie bar
Skok mm

Wynik

Pole powierzchni tłoka
Siła od strony tłoka
Pole powierzchni od strony tłoczyska
Siła od strony tłoczyska
Objętość od strony tloka
Objętość od strony tłoczyska

Potrzebujesz siłownika?

Zadzwoń teraz! +48 58 56 240 14


jak dobrać siłownik pneumatyczny - pneumatyka.euPneumatyka.eu – uniwersalny dostawca pneumatyki. Na naszych stronach znajdziesz najważniejsze towary i usługi z dziedziny pneumatyki ponieważ wiemy czego potrzeba prawdziwym fachowcom. My wiemy jak dobrać siłownik pneumatyczny. Zajmujemy się wszystkimi aspektami systemów sprężonego powietrza.