ekopneumatyka

Ekopneumatyka - ekologia w przemyśle

Misją projektu EKOpneumatyka jest kreowanie wizji biznesu zgodnego z naturą.

EKOpneumatyka to nowe podejście łączące w sobie troskę o środowisko i Twój portfel. Działając w słusznym przekonaniu o konieczności promowania życia wespół i obok przyrody, wprowadzamy na rynek wysokiej jakości produkty i usługi łączące ekologię i ekonomię. Pasja i entuzjazm, z jakimi podeszliśmy do promocji produktów ograniczający negatywny wpływ na środowisko, zapoczątkowały pośród osób współpracujących z nami  swoistą modę na ekologię w pneumatyce, która uzupełnia wizję osób zarządzających, myślących ekologicznie. Kreowana wizja polega na symbiozie ze środowiskiem naturalnym, przywracaniu równowagi pomiędzy industrialnym światem tworzonym przez człowieka a przyrodą, otrzymaną w darze od natury. Ta wizja zapewnia ochronę środowiska, długofalowe korzyści, bezpieczeństwo oraz umacnia więzi z naturą.

EKOpneumatyka to szereg rozwiązań i produktów zwiększających wydajność energetyczną produkcji sprężonego powietrza oraz zmniejszających koszty użytkowania.

Ogromna zaletą wszystkich rozwiązań z tego zakresu jest to, że koszty każdego z tych rozwiązań bardzo szybko się zwracają, a następnie generują oszczędności dla Twojej firmy.

Nie są to więc wydatki, ale inwestycje, które szybko się zwrócą i zaczną przynosić wymierne korzyści.

Odzysk ciepła ze sprężarek

Wymienniki ciepła w sprężarkach

Ponad 90% energii elektrycznej pobieranej przez sprężarki zamieniane są na ciepło. Dzięki wymiennikom możliwe jest przekierowanie ciepła do instalacji CO lub do instalacji grzewczej wody użytkowej w Twojej firmie. Dzięki temu, niezależnie od pory roku, możesz efektywnie oszczędzać na ogrzewaniu.

Wentylacja zima/lato

Gorące powietrze wyrzucane z kompresora może zostać podłączone do systemu wentylacyjnego w twojej firmie. Dzięki temu w chłodne dni będzie możliwe ogrzewanie pomieszczeń roboczych lub hali produkcyjnej. Dzięki automatycznej przekładni z termostatem w ciepłe dni gorące powietrze zostanie odprowadzone na zewnątrz co znacząco poprawi warunki pracy w sprężarkowni.

Stosowane rozwiązania:

    • Odzysk ciepła ze sprężarek – ponieważ kompresory przetwarzają ponad 90% konsumowanej energii elektrycznej na ciepło. Dlatego też jeżeli wykorzystasz to ciepło dla swoich celów zaoszczędzisz.
    • Obniżenie ciśnienia roboczego do wystarczającego minimum – ponieważ każdy kolejny bar ciśnienia wymaga kilkunastu procent energii elektrycznej więcej niż poprzedni. Dlatego powinieneś obniżyć ciśnienie robocze do najniższego możliwego poziomu.
    • Optymalizacja pracy sprężarek pod kątem eliminacji biegu jałowego – instalacja falownika w sprężarce niemal całkowicie wyeliminuje pracę na biegu jałowym ponieważ dostosuje obroty silnika do bieżącego zużycia powietrza.
    • Optymalizacja kształtu i średnic rurociągów – ponieważ dobrze zaprojektowana instalacja sprężonego powietrza wyeliminuje spadki ciśnienia i umożliwi obniżenie ciśnienia roboczego.
    • Serwisy elementów eksploatacyjnych powodujących spadki w sieci sprężonego powietrza – dlatego, ze spadki ciśnienia to wzrosty kosztów.
    • Usuwanie nieszczelności – ponieważ każdy litr sprężonego powietrza to pieniądze, które wraz z wyciekami wypływają z Twojego portfela.
    • Montaż falowników – ponieważ umożliwiają eliminację pracy na biegu jałowym.
    • Stosowanie nowoczesnych, ekologicznych urządzeń – dlatego, że przestarzałe maszyny, urządzenia i narzędzia generują niepotrzebne koszty.
    • Internet chmura – ponieważ dopiero gdy coś mierzysz możesz tym efektywnie zarządzać.

Usuwanie nieszczelności

Audyt nieszczelności w instalacji sprężonego powietrza powinien stanowić stały punkt w miesięcznym harmonogramie pracy każdego świadomie kierowanego działu utrzymania ruchu. Średnio w Polsce około 30% sprężonego powietrza dostarczanego przez kompresory uchodzi przez nieszczelności. Systematyczne lokalizowanie ich za pomocą profesjonalnego sprzętu i usuwanie zagwarantuje realne zmniejszenie rachunków w Twojej firmie.

Więcej o audytach nieszczelności na naszym blogu.

Optymalizacja instalacji sprężonego powietrza

Instalacja sprężonego powietrza działa sprawnie jeżeli została wykonana według określonych zasad zapewniających maksymalną wydajność i minimalne spadki ciśnienia w każdym punkcie poboru. Chodzi przede wszystkim o kształt instalacji, średnice rur, przyłącza kompresorów, sposób podłączenia zbiorników, budowa punktów poboru oraz ciśnienie robocze. Gdy któryś z tych elementów jest  źle dobrany do potrzeb użytkownika, lub niedopasowany do pozostałych pojawiają się: brak wydajności, duże spadki ciśnienia – jednym słowem problem. Najczęściej pierwszym pomysłem jaki przychodzi na myśl w takiej sytuacji jest albo zwiększenie ciśnienia roboczego albo zakup kolejnego kompresora co wpływa na większe zużyciem energii elektrycznej. Obu tych spraw można uniknąć poprzez optymalizację instalacji sprężonego powietrza.

Montaż falowników do sprężarek

Falownik to urządzenie, które dostosowuje obroty sprężarki do chwilowego zapotrzebowania na sprężone powietrze. Dzięki temu praca sprężarki nie ma charakteru skokowego a liczba godzin pracy na biegu jałowym jest ograniczona do minimum, co zmniejsza koszty pracy. Zastosowanie falownika pozwala zmniejszyć konsumpcję energii elektrycznej o nawet 30%.

Chcesz połączyć oszczędzanie z dbaniem o środowisko?

Zadzwoń teraz! +48 58 56 240 14


Ekopneumatyka - pneumatyka.euPneumatyka.eu – uniwersalny dostawca pneumatyki. Na naszych stronach znajdziesz najważniejsze towary i usługi z dziedziny pneumatyki ponieważ wiemy czego potrzeba prawdziwym fachowcom. Ekopneumatyka – ekologia i oszczędności. Zajmujemy się wszystkimi aspektami systemów sprężonego powietrza. Jeżeli potrzebujesz porady – zadzwoń! +48 58 56 240 14