Czy instalację sprężonego powietrza trzeba zgłaszać do UDT?

 

Zgodnie z Prawem Budowlanym instalacje sprężonego powietrza nie są, ani technicznym wyposażeniem budynku, ani instalacja sanitarną. W rozumieniu Ustawy Prawo Budowlane instalacje sprężonego powietrza są instalacjami technologicznymi. W związku z powyższym muszą one spełniać tylko ogólne warunki bezpieczeństwa konstrukcji, bezpieczeństwa pożarowego oraz bezpieczeństwa użytkowania, BHP oraz oszczędności energii. Co za tym idzie, instalacji sprężonego powietrza nie trzeba nikomu zgłaszać (zgłoszeniu do UDT podlegają jedynie zbiorniki kompresorów).

prawo budowlane

Jak zapewnić wysoką jakość nowej instalacji?

Brak precyzyjnych wymagań technicznych doprowadza czasem do sytuacji, w których budowane przez niedoświadczonych w tym temacie wykonawców instalacje sprężonego powietrza są dalekie od doskonałości. Takie nieprzemyślane instalacje często wymagają późniejszej przebudowy i udoskonalenia, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Nie ma w Polsce wiarygodnego systemu certyfikacji wykonawców instalacji sprężonego powietrza, dlatego też najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze wykonawcy jest doświadczenie, które potrafi on udokumentować.

Średnica, przepustowość i ciśnienie robocze – jak je dobrać?

Podczas projektowania instalacji sprężonego powietrza trzeba uwzględnić nie tylko planowane lokalizacje punktów poboru, ale również przybliżone zapotrzebowanie na sprężone powietrze w tych punktach. Dopiero na tej podstawie można świadomie planować średnicę – a co za tym idzie przepustowość poszczególnych odcinków instalacji sprężonego powietrza.

Jeżeli chodzi o ciśnienie jakie chcemy utrzymywać w instalacji to należy pamiętać, że sprężenie powietrza o każdy kolejny bar wymaga więcej energii elektrycznej niż poprzedni. Z tego powodu, obniżając ciśnienie robocze w instalacji można wyraźnie obniżyć koszty energii elektrycznej w zakładzie. Podnoszenie ciśnienia roboczego jest pierwszą nerwową reakcją na sytuację, w której w jakimś z odległych punktów poboru “brakuje powietrza”. Jest to najdroższe możliwe rozwiązanie;) Takich problemów można uniknąć na kilka sposobów (właściwy projekt przed budową instalacji, przebudowa instalacji, usunięcie nieszczelności, montaż zbiornika buforowego), z których każdy będzie tańszy niż zwiększanie ciśnienia

Czy wiesz, że każdy kolejny bar wymaga aż o
więcej energii elektrycznej ?

Jak wygląda odbiór instalacji sprężonego powietrza?

Odbiór instalacji sprężonego powietrza to pisemne pokwitowanie poświadczające, że inwestor akceptuje dzieło wykonane przez wykonawcę. To jak wygląda taka procedura zależy od tego jak została sporządzona umowa pomiędzy inwestorem a wykonawcą. Taka umowa na wykonanie instalacji sprężonego powietrza powinna zawierać precyzyjne liczbowe określenia konkretnych elementów instalacji sprężonego powietrza:

  • ilość punktów poboru wraz z opisem z czego mają się składać,
  • długość odcinków instalacji sprężonego powietrza o określonej średnicy,
  • ilość pionów / odgałęzień od głównej nitki instalacji.

Poza powyższymi czynnikami często warunkiem odbioru jest też wykonanie próby szczelności.

Gwarancje, atesty, deklaracje i certyfikaty

Wykonawcy instalacji sprężonego powietrza udzielają gwarancji na szczelność i trwałość poszczególnych elementów układu. Warto wybierać takich wykonawców, którzy dają gwarancję dłuższą niż ta określona ustawowo, czyli na okres dłuższy niż 24 miesiące. Długi okres gwarancji świadczy o dużym doświadczeniu wykonawcy. Profesjonalni wykonawcy udzielają gwarancji na 10 i więcej lat.

Sprawdź też czy elementy składowe instalacji sprężonego powietrza posiadają atesty i deklaracje zgodności. Dobrym przykładem są zawory kulowe. Niesolidni wykonawcy nie zwracają na taki detal uwagi. Najczęściej montują najtańsze zawory kulowe przy punktach poboru aby obniżyć swoje koszty. Inwestor nie musi godzić się na takie praktyki. Możesz wymagać aby wszystkie elementy instalacji miały poświadczone zastosowanie do sprężonego powietrza.

Podsumowanie

Instalacje sprężonego powietrza nie wymagają zgłoszenia do żadnego urzędu i nie podlegają jakimś szczególnym regulacjom prawnym poza ogólnym prawem budowlanym. Dlatego też inwestorzy powinni zwracać szczególną uwagę na podstawowe czynniki decydujące o tym, czy wykonywana instalacja będzie spełniała ich wymogi.

Masz problem z instalacją sprężonego powietrza? Skontaktuj się z nami.

 

Masz pytania o to jak dobrać kompresor do warsztatu?

Zadzwoń teraz! +48 58 56 240 14


Czy instalację sprężonego powietrza trzeba gdzieś zgłaszać?Pneumatyka.eu – uniwersalny dostawca pneumatyki. Na naszych stronach znajdziesz najważniejsze towary i usługi z dziedziny pneumatyki ponieważ wiemy czego potrzeba prawdziwym fachowcom. Doradzamy jak dobrać kompresor do warsztatu. Zajmujemy się wszystkimi aspektami systemów sprężonego powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *