Jak działa zawór suwakowy?

 

Pozbywanie się kondensatu z instalacji jest niezbędne dla zapewnienia odpowiedniej klasy czystości sprężonego powietrza w punktach poboru. Pozbywanie się kondensatu jest możliwe dzięki zastosowaniu różnego rodzaju urządzeń filtrujących takich jak:

Niektóre z tych urządzeń są wyposażone w urządzenia, które automatycznie pozbywają się kondensatu. Są to elektromagnetyczne wyrzutniki kondensatu, czyli urządzenia, które wypuszczają kondensat z układu bez straty ciśnienia. Są to doskonałe urządzenia do montażu przy zbiornikach lub przy kolektorach zbierających kondensat z kilku urządzeń. Gdybyśmy jednak chcieli zamontować takie urządzenia wszędzie gdzie trzeba odprowadzić kondensat to byłoby to bardzo kosztowne i nieopłacalne bo miejsc tych jest bardzo dużo. Ale gdzie właściwie zbiera się kondensat?

Kondensat zbiera się w każdym filtrze, separatorze cyklonowym, filtroreduktorze i stacji przygotowania powietrza. Większość urządzeń filtracyjnych jest wyposażona w półautomatyczne spusty kondensatu (lub, mówiąc inaczej “autodrain”). To bardzo proste mechanizmy, które uszczelniają się, kiedy w urządzeniu jest sprężone powietrze a otwierają się kiedy ciśnienie spada do atmosferycznego.

W warunkach domowych lub garażowych nie ma problemu ze spuszczaniem kondensatu z autodrainów – wystarczy wyłączyć kompresor i spuścić z niego powietrze. W warunkach przemysłowych nie jest to już jednak takie proste. Trudno bowiem wyobrazić sobie opróżnianie ze sprężonego powietrza całych sekcji instalacji sprężonego powietrza tylko po to, żeby opróżnić zamontowane tam stacje przygotowania sprężonego powietrza. Aby uniknąć takich sytuacji należy zastosować zawór suwakowy.

Jak działa zawór suwakowy?

Zawór suwakowy to rodzaj zaworu 3/2 montowany liniowo w instalacji. Może albo przesyłać sprężone powietrze do dalszej części instalacji albo zamykać przewód zasilający i odpowietrzać część instalacji za nim.

zawór suwakowy pneumus

Zawory suwakowe należy wkręcać w stacje przygotowania powietrza i filtroreduktory przy punktach poboru. Dzięki temu, po przestawieniu zaworu odpowietrzone zostanie samo urządzenie filtrujące a nie cała instalacja. Po odpowietrzeniu spust kondensatu się otworzy a kondensat odpłynie do separatora woda-olej podpiętego do urzadzenia. Cały proces odpowietrzenia urządzenia filtrującego i pozbycia się kondensatu trwa kilka sekund.

suwakowyzfiltrem

Zasadę działania zaworu ukazuje poniższy film:

Podsumowanie

Zawór suwakowy to bardzo przydatne urządzenie, które ułatwia i przyspiesza pozbywanie się kondensatu z urządzeń filtrujących. Zawór suwakowy to doskonałe uzupełnienie dla każdego filtra, filtroreduktora i stacji przygotowania powietrza.

Sprawdź wszystkie nasze zawory suwakowe!

Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukałeś…

Napisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *