Co to jest separator do sprężarki?

Separator do sprężarki to taki temat, który często powoduje różnego rodzaju nieporozumienia z uwagi na brak precyzyjnego nazewnictwa. gdy do naszego sklepu wchodzi lub dzwoni klient i pyta o “separator do sprężarki” nasi sprzedawcy biorą głęboki oddech i cierpliwie starają się streścić to, o czym za chwilę tutaj przeczytasz.

Z doświadczenia wiemy, że dopytywanie klienta “o jaki dokładnie separator chodzi” nie ma większego sensu, bo odpowiedzią klienta jest najczęściej: “to pan nie wie co to jest separator?!”, i tak dalej;)

Niniejszy tekst powstał aby uniknąć podobnych nieporozumień.

Rodzaje separatorów stosowanych w pneumatyce

W pneumatyce stosuje się trzy podstawowe rodzaje separatorów: cyklonowe, oleju oraz woda-olej. Są to trzy zupełnie inne urządzenia używane w zupełnie innych miejscach a jedyne co je łączy to podobna nazwa. Sama nazwa separator, sugeruje, że urządzenie oddziela od siebie jakieś składniki. O tym jakie to składniki i gdzie dokładnie montowany jest konkretny separator poniżej.

Separator Cyklonowy

To urządzenie montowane na rurach i przewodach ze sprężonym powietrzem, które usuwa ze sprężonego powietrza kondensat. Separator cyklonowy wprowadza przechodzące przez niego powietrze w ruch wirowy. Dzięki temu większość kondensatu osadza się na ściankach urządzenia i spływa do odprowadzającego go przewodu. To proste urządzenie jest częścią podstawowych filtrów, filtroreduktorów i stacji przygotowania powietrza, co czyni go najczęściej spotykanym separatorem w pneumatyce.

Separator woda-olej

To urządzenie, które pozwala w legalny sposób pozbyć się kondensatu oddzielonego ze sprężonego powietrza. Separator woda-olej ma wkład, który pochłania olej będący składnikiem kondensatu i oddziela go od wody, która wycieka z niego przeznaczonym do tego przewodem lub rurką. Oczyszczoną  w ten sposób wodę można legalnie odprowadzić do kanalizacji a olej zgromadzony we wkładzie wyrzucić do odpowiedniego pojemnika na śmieci. Odprowadzanie kondensatu bezpośrednio do kanalizacji jest wykroczeniem i podlega karze grzywny. Dlatego też każdy, kto regularnie używa sprężarki powinien zaopatrzyć się w separator woda-olej.

Separator oleju

Separator oleju sprężarki to urządzenie montowane w kompresorach śrubowych i łopatkowych, którego zadaniem jest zapobieganie przedostawania się oleju z modułu śrubowego do dalszych części układu. Powietrze zasysane przez kompresor śrubowy (lub łopatkowy) trafia do modułu śrubowego, który jest smarowany olejem. Tam ulega sprężeniu. A następnie trafia do separatora oleju, który oczyszcza je przed przesłaniem go dalej. Separator oleju jest elementem wymienianym podczas większości przeglądów serwisowych kompresorów.

Podsumowując, jeżeli chcesz kupić separator bądź tak dobry i daj znać sprzedawcy o jaki konkretnie separator chodzi;)

 

 


Separator do sprężarkiPneumatyka.eu – uniwersalny dostawca pneumatyki. Na naszych stronach znajdziesz najważniejsze towary i usługi z dziedziny pneumatyki ponieważ wiemy czego potrzeba prawdziwym fachowcom. My wiemy o jaki separator do sprężarki Ci chodzi dlatego też wiemy jak Ci pomóc. Zajmujemy się wszystkimi aspektami systemów sprężonego powietrza od kompresorów, poprzez instalacje sprężonego powietrza, przygotowanie sprężonego powietrza aż do napędów pneumatycznych, narzędzi i utrzymania ruchu pod kątem pneumatyki. Dlatego też jeżeli potrzebujesz porady – zadzwoń! 533-566-662

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *