Co robić z kondensatem ze sprężonego powietrza?

Kondensat ze sprężonego powietrza to dość nieprzyjemny odpad, którego nie można tak zwyczajnie wylać do kanalizacji. W niniejszym artykule wyjaśnię Ci jak pozbywać się kondensatu i dlaczego jest to dla Ciebie bardzo ważne.

Co to jest kondensat i skąd się bierze w instalacji sprężonego powietrza?

Kondensat to zanieczyszczenia w sprężonym powietrzu będące mieszaniną zanieczyszczeń pochodzących z powietrza atmosferycznego i tych generowanych przez sprężarkę. Dlaczego nie widzimy zanieczyszczeń w powietrzu atmosferycznym? Dzieje się tak ponieważ zanieczyszczenia stanowią znikomy procent powietrza atmosferycznego. Kiedy jednak poddajemy powietrze kompresji zagęszczamy też zanieczyszczenia, przez co wytrącają się one i osadzają na ściankach zbiornika w sprężarce oraz w całej instalacji.

Aby uniknąć rozprzestrzeniania się kondensatu po instalacji stosuje się urządzenia uzdatniające sprężone powietrze. Przeczytaj: “Przygotowanie powietrza” aby dowiedzieć się więcej.

Kondensat to mieszanina wody, cząstek stałych i olejów. Jest to jeden z typów odpadów, których nie można wylewać do ścieków ani wyrzucać do śmieci bez wcześniejszej obróbki.

Jak pozbywać się kondensatu z instalacji i co z nim dalej robić?

Aby pozbyć się kondensatu ze sprężonego powietrza stosuje się separatory cyklonowe, filtry oraz osuszacze sprężonego powietrza. Wszystkie te urządzenia mają małe zawory spustowe, które odprowadzają oddzielony ze sprężonego powietrza kondensat w wybrane przez użytkownika miejsce.

Jedynym legalnym sposobem samodzielnego pozbywania się kondensatu jest używanie Separatora Woda-Olej. Więcej o różnych rodzajach separatorów przeczytasz tutaj.

Separator Woda-Olej to rodzaj filtra, który wyłapuje większość zanieczyszczeń z kondensatu, gromadzi je we wkładzie filtracyjnym. Dzięki temu z separatora wypływa strumień wody, którą można legalnie odprowadzić do kanalizacji. Wkład filtracyjny po zabrudzeniu można legalnie wyrzucić do śmietnika.

Odprowadzanie kondensatu bezpośrednio do kanalizacji jest wykroczeniem i może skutkować nałożeniem mandatu, którego wartość z całą pewnością przekroczy cenę zakupu separatora woda-olej;) Dlatego nie można traktować zakupu jako zwykłego wydatku. Jest to raczej inwestycja, która zmniejszy koszty użytkowania kompresora i zapewni użytkownikowi spokojną głowę i spokojne sumienie;)

Większość separatorów woda-olej ma wymienne wkłady filtracyjne wyjątkiem są najmniejsze modele niektórych producentów.

 


Co robić z kondensatem sprężonego powietrzaPneumatyka.eu – uniwersalny dostawca pneumatyki. Na naszych stronach znajdziesz najważniejsze towary i usługi z dziedziny pneumatyki ponieważ wiemy czego potrzeba prawdziwym fachowcom. Wiemy co robić z kondensatem dlatego też możemy Ci pomóc. Zajmujemy się wszystkimi aspektami systemów sprężonego powietrza od kompresorów, poprzez instalacje sprężonego powietrza, przygotowanie sprężonego powietrza aż do napędów pneumatycznych, narzędzi i utrzymania ruchu pod kątem pneumatyki. Dlatego też jeżeli potrzebujesz porady – zadzwoń! 533-566-662

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *