Stacja przygotowania powietrza – co to jest i do czego służy?

Stacja przygotowania sprężonego powietrza to umowna nazwa zespołu urządzeń służącego do przygotowania sprężonego powietrza z instalacji do zasilania narzędzi pneumatycznych.
Taka stacja to podstawa pracy niezależnie od tego jakie narzędzia pneumatyczne mamy na myśli. Bardzo często zdarza się, że tego typu urządzenia są używane niezgodnie z przeznaczeniem dlatego też poniżej znajdziesz krótki poradnik mówiący o tym jak działają i do czego dokładnie służą.

Bloki, stacje, kombibloki – bałagan w nazewnictwie

Brak konkretnego nazewnictwa to często powracający problem w każdej dziedzinie technicznej. Najlepszym tego przykładem jest chyba “końcówka do powietrza” – mityczny przedmiot poszukiwany przez szczególna grupę klientów, którzy obowiązkowo czują się urażeni, gdy okaże się, że doradca techniczny nie ma pojęcia o co dokładnie chodzi;)

Stacje przygotowania sprężonego powietrza również padają ofiarą pewnego chaosu nazewniczego. Używa się bardzo różnych, oto kilka z nich: blok przygotowania powietrza, kombiblok, odwadniacz, odolejacz, zespół przygotowania powietrza, stacja F.R.L.

Każda z tych nazw jest jakoś uzasadniona. Problem w tym, że niektóre z tych nazw mogą także oznaczać filtroreduktor lub separator cyklonowy. W naszej firmie dla uproszczenia przyjęliśmy nazwę “Stacja przygotowania sprężonego powietrza” aby uniknąć tego rodzaju pomyłek.

Budowa i zasada działania stacji przygotowania sprężonego powietrza

Stacja przygotowania sprężonego powietrza składa się z zespolonych ze sobą filtroreduktora i naolejacza. Oznacza to, że wewnątrz tego urządzenia znajdują się cztery oddzielne elementy:

  • separator cyklonowy
  • filtr sprężonego powietrza
  • reduktor ciśnienia
  • naolejacz

Więcej o funkcji poszczególnych elementów możesz przeczytać w artykule: “Jaki filtr do sprężonego powietrza wybrać”

Zestaw elementów, z którego składa się stacja przygotowania sprężonego powietrza zapewnia optymalne zasilanie narzędzi pneumatycznych. Filtracja w takiej stacji nie jest zbyt wyrafinowana ponieważ zapewnia IV klasę czystości (więcej o klasach czystości tutaj). Co jest optymalnym rozwiązaniem dla narzędzi pneumatycznych. Po oczyszczeniu sprężonego powietrza z kondensatu jego ciśnienie dostosowywane jest do potrzeb konkretnego narzędzia za pomocą reduktora. Na koniec sprężone powietrze przechodzi przez naolejacz, w którym jest zasilane mgiełką oleju do narzędzi pneumatycznych. W naolejaczu można wyregulować ilość oleju podawanego do narzędzia.

Jak dobrać odpowiednią stację FRL?

 

Kluczowym parametrem stacji przygotowania sprężonego powietrza, na który powinieneś zwrócić uwagę jest jej przepustowość. Przepustowość zależy przede wszystkim od średnicy przyłącza. Ważne, żeby przepustowość stacji była wyższa od wydajności kompresora. Do domowych zastosowań ¼” w zupełności wystarczy.

Poza przepustowością warto zwrócić uwagę na to w jakiego rodzaju spust kondensatu wyposażona jest stacja FRL. Najczęściej są one uruchamiane ręcznie, lub półautomatycznie (gdy ciśnienie w stacji spada zawór się otwiera i kondensat wypływa). Polecam te półautomatyczne – są znacznie wygodniejsze.

Do czego nie nadaje się stacja przygotowania sprężonego powietrza?

Na koniec kilka ciekawostek. Z doświadczenia wiem, że stacje sprężonego powietrza są bardzo często niewłaściwie stosowane. Opiszę te “ciekawe” rozwiązania wraz z uzasadnieniem, dlaczego nie należy tak robić;)

Podpinanie pistoletu do przedmuchu do stacji przygotowania sprężonego powietrza – to bardzo zły pomysł, bo ta stacja podaje do przechodzącego przez nią powietrza olej do narzędzi. Nawet jeżeli kubeczek naolejacza jest pusty to i tak jakieś drobinki będą lecieć i brudzić powierzchnie, na które dmuchasz.

Używanie stacji jako filtroreduktora – jeżeli nigdy nie wlewałeś oleju do naolejacza to teoretycznie działa ona jak filtroreduktor ale jest to dość nieekonomiczne rozwiązanie, bo stacje są droższe od filtroreduktorów.

Używanie stacji FRL  do malowania lub lakierowania – chyba nie muszę wyjaśniać;)

 


stacja przygotowania powietrzaPneumatyka.eu – uniwersalny dostawca pneumatyki. Na naszych stronach znajdziesz najważniejsze towary i usługi z dziedziny pneumatyki ponieważ wiemy czego potrzeba prawdziwym fachowcom. Stacja przygotowania powietrza Pneumus PNE-GC3010-04 1/2″ to jeden z naszych najlepszych produktów dlatego też szczególnie go polecamy. Zajmujemy się wszystkimi aspektami systemów sprężonego powietrza od kompresorów, poprzez instalacje sprężonego powietrza, przygotowanie sprężonego powietrza aż do napędów pneumatycznych, narzędzi i utrzymania ruchu pod kątem pneumatyki. Dlatego też jeżeli potrzebujesz porady – zadzwoń! 533-566-662

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *