Budowa sprężarki śrubowej

369460 2IVR 14

Wnętrze sprężarki śrubowej wolnostojącej

Na rynku dostępne są różne typy kompresorów. Tłokowe, śrubowe, łopatkowe a nawet spiralne i membranowe. Komuś kto nie ma doświadczenia i rozeznania w temacie trudno się w tym wszystkim połapać. Często dochodzi do sytuacji, w których sprytny sprzedawca “wciska” klientowi droższy rodzaj kompresora choć tak naprawdę nie ma do tego racjonalnych przesłanek. Aby uniknąć tego typu pomyłek zapraszamy Was do lektury tekstu, który pomoże się w tym wszystkim połapać.

Jak działa kompresor śrubowy?

Aby zrozumieć kto i kiedy potrzebuje kompresora śrubowego trzeba wiedzieć co nieco o tym jak działa. W kompresorach śrubowych powietrze sprężane jest przez tak zwany moduł śrubowy, czyli urządzenie, które tłoczy powietrze w sposób ciągły. Moduł śrubowy może być zasilany silnikiem elektrycznym lub spalinowym, bezpośrednio lub pasami transmisyjnymi.

Wirowe śrubowe sprężarki powietrza działają poprzez uwięzienie powietrza między dwoma zazębionymi wirnikami i następnie zmniejszanie objętości uwięzionego powietrza podczas jego przemieszczania się w kierunku wylotu przez wirniki. To zmniejszenie objętości skutkuje wytwarzaniem sprężonego powietrza, które można następnie wykorzystać do napędzania narzędzi pneumatycznych, pompowania opon lub w wielu innych zastosowaniach.

Powietrze zassane przez zawór ssący jest sprężane w module śrubowym, który jest smarowany olejem. Następnie powietrze przechodzi przez separator oleju i jest wtłaczane do zbiornika. W bardziej zaawansowanych modelach (na przykład w serii PRO kompresorów Pressmann) są też zintegrowane osuszacze ziębnicze powietrza z filtrami wstępnymi i końcowymi, dzięki czemu na wyjściu z kompresora powietrze nadaje się do większości zastosowań przemysłowych.

Zastosowanie modułu śrubowego umożliwia pracę ciągłą sprężarki bez konieczności robienia przerw na wychłodzenie urządzenia.

Czym kompresory śrubowe różnią się od kompresorów tłokowych i łopatkowych?

362953 2

Wnętrze sprężarki śrubowej ze zbiornikiem i osuszaczem

Oczywistą różnicą jest sposób sprężania powietrza. W kompresorach tłokowych sprężają tłoki, w śrubowych moduł śrubowy a w kompresorach łopatkowych łopatki. Ważniejsze jednak jakie różnice w użytkowaniu sprężarki wynikają z ich konstrukcji.

Podstawowa różnica pomiędzy sprężarkami tłokowymi z jednej strony a śrubowymi i łopatkowymi z drugiej jest system pracy. Sprężarki tłokowe nie powinny pracować w systemie ciągłym. Przy większości modeli stosunek wynosi 50:50 czyli 50% pracy na 50% odpoczynku i to najlepiej w krótkich cyklach po 5 – 10 minut. Zwiększenie stosunku pracy do odpoczynku prędzej czy później spowoduje uszkodzenie któregoś z elementów sprężarki.

Budowę sprężarki śrubowej z rozbiciem na elementy składowe przedstawia poniższa grafika.

Budowa sprężarki śrubowej

Budowa sprężarki śrubowej pneumatyka.eu

Kompresory śrubowe i łopatkowe są przystosowane do pracy ciągłej, co oznacza, że mogą pracować cały czas bez przerw na wychłodzenie. Z tych dwóch rodzajów, łopatkowe lepiej znoszą pracę przez 24h na dobę i podają nieco mniej zanieczyszczeń do sprężonego powietrza jednak ich cena jest zazwyczaj wyższa od cen kompresorów śrubowych. Budowa sprężarki śrubowej powoduje to, że serwisowanie sprężarki śrubowej często jest tańsze niż  serwisowanie sprężarki łopatkowej.

Gdzie i do czego używa się kompresorów śrubowych?

369460 2IVR 30

Moduł śrubowy zainstalowany w sprężarce

Kompresorów śrubowych używa się wszędzie tam, gdzie istnieje stałe duże zapotrzebowanie na sprężone powietrze od wulkanizacji, poprzez warsztaty samochodowe, poprzez hale produkcyjne aż do lakierni. Łatwość obsługi i niski poziom hałasu (w porównaniu do kompresorów tłokowych) umożliwia ustawienie kompresora nawet w hali produkcyjnej. Do tego kompresory śrubowe generują na tyle czyste sprężone powietrze, że bardzo łatwo doprowadzić je nawet do I klasy czystości, dzięki czemu można je stosować nawet w branżach spożywczej i farmaceutycznej.

Ulepszenia kompresorów śrubowych:

Kompresory śrubowe charakteryzują się dużymi możliwościami modyfikacyjnymi. Każda z modyfikacji pozwala na duże oszczędności zużytej energii elektrycznej lub nakładu pracy związanej z użytkowaniem kompresora. W większości modeli można zainstalować następujące ulepszenia:

  • automatyczny wyrzutnik kondensatu – urządzenia, które automatycznie usunie kondensat ze zbiornika i osuszacza
  • separator woda-olej – który pozwoli usunąć z kondensatu zanieczyszczenia i legalnie odprowadzić pozostałą wodę do kanalizacji
  • ocynkowany zbiornik z 10 letnia gwarancją – w naszej ofercie mamy obustronnie cynkowane zbiorniki, które zapewniają trwałość na lata i przychylne spojrzenie UDT
  • ulepszenia paneli sterujących – dają możliwość spięcia kilku sprężarek w system oraz możliwość śledzenia pracy kompresorów w czasie rzeczywistym w internecie
  • falownik – czyli przetwornica częstotliwości, która dostosowuje obroty silnika do bieżącego zapotrzebowania na sprężone powietrze co pozwala znacząco zmniejszyć koszty energii elektrycznej
  • wymiennik ciepła – urządzenie, które pozwala odprowadzić ciepło z systemu chłodzenia kompresora o sieci ciepłowniczej użytkownika kompresora
  • przemysłowe szybkozłącza bezpieczne – oprócz poprawy bezpieczeństwa użytkowania (nie strzelają wtykami) przynoszą też oszczędności gdyż są szczelne (w przeciwieństwie od szybkozłączy do użytku domowego) i mają minimum dwuletnią gwarancję dzięki nie trzeba ponosić kosztów ich wymiany jak w przypadku szybkozłączy tradycyjnych

Do tego można jeszcze zastosować kanały wentylacyjne, które latem będą odprowadzać gorące powietrze z kompresora na zewnątrz a zimą doprowadzać je na halę produkcyjną.

Podsumowanie

Na koniec trzeba powiedzieć, że budowa sprężarki śrubowej powoduje to, że jest ona przeważnie droższa w zakupie od kompresora tłokowego, jednak dzięki posiadanym cechom pozwalają na duże oszczędności podczas użytkowania. Należałoby więc powiedzieć, cena zakupu kompresora śrubowego jest wyższa od ceny zakupu kompresora tłokowego jednak koszty wytworzenia metra sześciennego sprężonego powietrza przy zastosowaniu sprężarki śrubowej są znacznie niższe. Dlatego też biorąc pod uwagę koszty nabycia sprężarki, energii i eksploatacji kompresor śrubowy w wielu przypadkach jest tańszy od tłokowego i łopatkowego;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *