Na rynku dostępne są różne typy kompresorów. Tłokowe, czyli potoczne “tłoki”, śrubowe, czyli “śruby”, łopatkowe – “łopaty”, a nawet spiralne i spalinowe. Komuś kto nie ma doświadczenia i rozeznania w temacie trudno się w tym wszystkim połapać. Często dochodzi do sytuacji, w których sprytny sprzedawca “wciska” klientowi droższy rodzaj kompresora choć tak naprawdę nie ma do tego racjonalnych przesłanek. Aby uniknąć tego typu pomyłek zapraszamy Was do lektury tekstu, który pomoże się w tym wszystkim połapać.

Jak działa kompresor śrubowy?

Aby zrozumieć kto i kiedy potrzebuje kompresora śrubowego trzeba wiedzieć co nieco o tym jak działa. W kompresorach śrubowych powietrze sprężane jest przez tak zwany moduł śrubowy, czyli urządzenie, które tłoczy powietrze w sposób ciągły. Moduł śrubowy może być zasilany silnikiem elektrycznym lub spalinowym, bezpośrednio lub pasami transmisyjnymi.

Powietrze zassane przez czerpnię jest sprężane w module śrubowym, który jest zanurzony w oleju. następnie powietrze przechodzi przez separator oleju i jest wtłaczane do zbiornika. W bardziej zaawansowanych modelach (na przykład w serii PRO kompresorów Pressmann) są też zintegrowane osuszacze ziębnicze powietrza z filtrami wstępnymi i końcowymi, dzięki czemu na wyjściu z kompresora powietrze nadaje się do większości zastosowań przemysłowych.

Zastosowanie modułu śrubowego umożliwia pracę ciągłą sprężarki bez konieczności robienia przerw na wychłodzenie urządzenia.

Czym kompresory śrubowe różnią się od kompresorów tłokowych i łopatkowych?

Oczywista różnica jest sposób sprężania powietrza. W kompresorach tłokowych sprężają je tłoki, w śrubowych moduł śrubowy a w kompresorach łopatkowych łopatki. Ważniejsze jednak jakie różnice w użytkowaniu sprężarki wynikają z ich konstrukcji.

Podstawowa różnica pomiędzy sprężarkami tłokowymi z jednej strony a śrubowymi i łopatkowymi z drugiej jest system pracy. Sprężarki tłokowe powinny pracować w systemie 50:50 czyli 50% pracy na 50% odpoczynku i to najlepiej w krótkich cyklach po 5 – 10 minut. Zwiększenie stosunku pracy do odpoczynku prędzej czy później spowoduje uszkodzenie któregoś z elementów sprężarki.

Kompresory śrubowe i łopatkowe są przystosowane do pracy ciągłej, co oznacza, że mogą pracować cały czas bez przerw na wychłodzenie. Z tych dwóch rodzajów, łopatkowe lepiej znoszą pracę przez 24h na dobę i podają nieco mniej zanieczyszczeń do sprężonego powietrza jednak ich cena jest zazwyczaj znacznie wyższa od cen kompresorów śrubowych. Poza tym serwisowanie sprężarki łopatkowej jest znacznie droższe od serwisowania śruby. Dlatego też w większości przypadków bardziej opłacalny jest zakup kompresora śrubowego, który nawet ze zintegrowanym systemem uzdatniania sprężonego powietrza będzie znacznie tańszy od łopatkowego.

Gdzie i do czego używa się kompresorów śrubowych?

Kompresorów śrubowych używa się wszędzie tam, gdzie istnieje stałe duże zapotrzebowanie na sprężone powietrze od wulkanizacji, poprzez warsztaty samochodowe, poprzez hale produkcyjne aż do lakierni. Łatwość obsługi i niski poziom hałasu (w porównaniu do kompresorów tłokowych) umożliwia ustawienie kompresora nawet w hali produkcyjnej. Do tego kompresory śrubowe generują na tyle czyste sprężone powietrze, że bardzo łatwo doprowadzić je nawet do I klasy czystości, dzięki czemu można je stosować nawet w branżach spożywczej i farmaceutycznej.

Ulepszenia kompresorów śrubowych:

Kompresory śrubowe charakteryzują się dużymi możliwościami modyfikacyjnymi. Każda z modyfikacji pozwala na duże oszczędności zużytej energii elektrycznej lub nakładu pracy związanej z użytkowaniem kompresora. W większości modeli można zainstalować następujące ulepszenia:

  • automatyczny wyrzutnik kondensatu – urządzenia, które automatycznie usunie kondensat ze zbiornika i osuszacza
  • separator woda-olej – który pozwoli usunąć z kondensatu zanieczyszczenia i legalnie odprowadzić pozostałą wodę do kanalizacji
  • ocynkowany zbiornik z 10 letnia gwarancją – w naszej ofercie mamy obustronnie cynkowane zbiorniki, które zapewniają trwałość na lata i przychylne spojrzenie UDT
  • ulepszenia paneli sterujących – dają możliwość spięcia kilku sprężarek w system oraz możliwość śledzenia pracy kompresorów w czasie rzeczywistym w internecie
  • falownik – czyli przetwornica częstotliwości, która dostosowuje obroty silnika do bieżącego zapotrzebowania na sprężone powietrze co pozwala znacząco zmniejszyć koszty energii elektrycznej
  • wymiennik ciepła – urządzenie, które pozwala odprowadzić ciepło z systemu chłodzenia kompresora o sieci ciepłowniczej użytkownika kompresora
  • przemysłowe szybkozłacza bezpieczne – oprócz poprawy bezpieczeństwa użytkowania (nie strzelają wtykami) przynoszą też oszczędności gdyż są szczelne (w przeciwieństwie od szybkozłączy do użytku domowego) i mają minimum dwuletnią gwarancję dzięki nie trzeba ponosić kosztów ich wymiany jak w przypadku szybkozłączy tradycyjnych

Do tego można jeszcze zastosować kanały wentylacyjne, które latem będą odprowadzać gorące powietrze z kompresora na zewnątrz a zimą doprowadzać je na halę produkcyjną.

Podsumowanie

Na koniec trzeba powiedzieć, że kompresory tłokowe są przeważnie dużo droższe od kompresorów tłokowych, jednak dzięki posiadanym cechom pozwalają na duże oszczędności pieniędzy podczas użytkowania. Należałoby więc powiedzieć, cena zakupu kompresora jest wyższa od ceny zakupu kompresora tłokowego jednak koszty eksploatacji są znacznie niższe. Dlatego też kompresor śrubowy w pewnych okolicznościach jest tańszy od tłokowego i prawie zawsze od łopatkowego;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.