Wybierz olej do swojej sprężarki tłokowej, śrubowej lub łopatkowej!

Jaki olej do sprężarki?

Wprowadzenie

Zastosowanie odpowiedniego oleju do smarowania sprężarki ma jedną z kluczowych ról w zaleceniach producentów tego typu urządzeń. Właściwe smarowanie pozwala wydłużyć żywotność kompresora, dzięki czemu będzie on bardziej bezawaryjny, zaś części mogą być eksploatowane po prostu dłużej. Często słyszymy od użytkowników sprężarek, że dobór odpowiedniego oleju do ich sprężarki to po prostu udręka, zaś informacje które można znaleźć w sieci są zdawkowe i nie odpowiadają konkretnie na ich pytania: jaki olej do sprężarki tłokowej? Jaki olej do sprężarki śrubowej? Jaki olej do sprężarki łopatkowej?

W tym artykule omówimy pokrótce jaki olej do sprężarki powinno się zastosować z podziałem na typ napędu: tłokowy, śrubowy i łopatkowy.

Jaki olej do sprężarki tłokowej?

Przed wskazaniem tego, jaki olej do sprężarki tłokowej wybrać, warto zrozumieć sens stosowania oleju w kompresorach olejowych. Olej sprężarkowy ma za zadanie zmniejszyć tarcie poszczególnych elementów wytwarzających sprężone powietrze, umożliwiając jak najbardziej płynną pracę urządzenia. Wykorzystanie oleju w sprężarce pozwala na obniżenie temperatury komponentów, na którą są narażone poprzez tarcie przy pracy na wysokich obrotach. Olej sprężarkowy konserwuje elementy pompy sprężarkowej, wydłużając jej żywotność. 

W naszym sklepie internetowym znajdziesz odpowiedni olej do sprężarek tłokowych. Olej oferowany przez nas to olej mineralny. Olej ten przeznaczony jest do profesjonalnego smarowania układów sprężarkowych pracujących różnych warunkach. Według opisu producenta posiada on bardzo wysokie właściwości przeciwzużyciowe i antykorozyjne. Olej do sprężarek tłokowych jest wysoce odporny na utlenianie, ma dobre wydzielanie powietrza oraz niską skłonność do pienienia. Olej w sprężarce tłokowej powinno wymieniać się raz w roku lub po przepracowaniu określonej liczby godzin przez producenta kompresora (taką informację znajdziesz w instrukcji obsługi i/lub karcie gwarancyjnej).

olej do sprezarek tlokowych
POLECANY PRODUKT

Olej do sprężarek tłokowych

Olej mineralny przeznaczony do profesjonalnego smarowania różnego typu sprężarek tłokowych pracujących w normalnych i ciężkich warunkach.

Jaki olej do sprężarki śrubowej?

Olej do sprężarek śrubowych odgrywa kilka ważnych ról w układzie rotacyjnej sprężarki śrubowej:

  • Smaruje ruchome części
  • Tworzy uszczelnienie między wirnikami, aby zatrzymać powietrze
  • Zapobiega przedwczesnemu zużyciu części
  • Pomaga schłodzić powietrze podczas jego kompresji

Rotacyjne sprężarki śrubowe powietrza są czasami określane jako „zalane olejem”, co jest opisem sposobu wtryskiwania oleju do obudowy wirnika. Olej miesza się z powietrzem podczas sprężania, ale jest ponownie oddzielany, zanim sprężone powietrze opuści układ. Niektóre rotacyjne sprężarki śrubowe w ogóle nie wymagają oleju. Jednak te urządzenia z reguły są głośniejsze i mają wyższą cenę. Bezolejowe rotacyjne sprężarki śrubowe są zwykle używane tylko w zastosowaniach przemysłowych, w których zanieczyszczenie olejem absolutnie nie może wystąpić, takich jak przetwarzanie żywności lub tlen medyczny. Sprężarki śrubowe oferowane przez niektórych producentów wymagają bardzo specyficznego rodzaju oleju, podczas gdy inni producenci nie określają dokładnie typu czy też rodzaju oleju. Przed podjęciem decyzji o wyborze rodzaju oleju do rotacyjnej sprężarki śrubowej należy zapoznać się z instrukcją obsługi i kartą gwarancyjną, aby określić, czy wymagany jest określony olej. Jeśli producent określa konkretny rodzaj oleju, zawsze używaj tego oleju, ażeby zachować gwarancję i/lub wydłużyć żywotność sprężarki śrubowej

Producenci, którzy nie podają dokładnej marki oleju, mogą zalecać olej bez detergentów o wadze 20 lub 30 gramów. Olej o wadze 20 gramów jest zwykle używany w chłodniejszych środowiskach, podczas gdy olej o wadze 30 gramów jest lepiej dostosowany do otoczenia, w którym występują wysokie temperatury. Niektórzy operatorzy sprężarek śrubowych będą zmieniać te oleje na sezon letni i zimowy.

Do sprężarek śrubowych polecamy olej do sprężarek śrubowych PRESSOIL M68. Oferowany przez nas olej to wysokojakościowy olej do rotacyjnych sprężarek powietrza – łopatkowych oraz śrubowych. Wzbogacono go o najlepszej jakości dodatki uszlachetniające. Dzięki nim olej wykazuje doskonałe właściwości smarne w kompresorach o ciśnieniu roboczym do 20 bar i pracujących z temperaturą do 100°C na wylocie. Olej zapewnia komponentom wyjątkową ochronę przed zużyciem, a okres eksploatacji między jego wymianami to aż 6000 motogodzin.

OL68/5 - olej sprężarkowy
POLECANY PRODUKT

Olej do sprężarek śrubowych

Olej mineralny przeznaczony do profesjonalnego smarowania różnego typu sprężarek tłokowych pracujących w normalnych i ciężkich warunkach.

Jaki olej do sprężarki łopatkowej?

Producenci olejów do sprężarek łopatkowych stworzyli specjalnie opracowany olej w celu spełnienia wymagań producentów sprężarek łopatkowych (np. Hydrovane)i innych podobnych sprężarek łopatkowych, zapewniający długą, bezawaryjną żywotność sprężarki, wszędzie tam, gdzie producent zaleca olej o odpowiedniej lepkości.

Cechy oleju do sprężarek łopatkowych:

  • Wyjątkowa odporność na zużycie zapewniająca długą żywotność sprężarki.
  • Minimalne przenoszenie oleju dla dłuższej żywotności separatora.
  • Inhibitor korozji, formuła o wysokiej stabilności.
  • Ulepszone właściwości oddzielania wody.

Oleje PRESSOIL M68 zachowają swoje właściwości użytkowe przez okres eksploatacji wynoszący nawet 6000 motogodzin, pod warunkiem, że temperatura oleju w sprężarce nie przekracza 90°C, a maksymalna temperatura otoczenia nie przekracza 35°C. Jeśli którakolwiek z tych temperatur zostanie przekroczona, konieczna będzie częstsza wymiana oleju.

olej do sprezarek srubowych
POLECANY PRODUKT

Olej do sprężarek łopatkowych

Olej mineralny przeznaczony do profesjonalnego smarowania różnego typu sprężarek tłokowych pracujących w normalnych i ciężkich warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *