Sprężarka dentystyczna, kompresor stomatologiczny - jaki wybrać?

Sprężarki powietrza są niezbędnym elementem każdego gabinetu dentystycznego, ponieważ zasilają wiele najważniejszych narzędzi, tak zwanych unitów. Wybór odpowiedniego kompresora może pomóc w zbudowaniu praktyki nastawionej na wzrost, a zły wybór może potencjalnie narazić pacjentów na szkodę podczas wykonywania zabiegów. Chociaż użycie określonego typu sprężarki powietrza nie gwarantuje braku obecności patogenów, pomaga wybrać sprężarkę, która zapewni najlepszą możliwą jakość powietrza.

Wybór kompresora stomatologicznego nie musi być trudny, jeżeli potencjalny właściciel będzie wiedział na co zwrócić uwagę przy zakupie sprężarki dentystycznej i jak wybrać odpowiednią, zarówno dla korzyści biznesowych, jak i dla pacjenta. Ten artykuł przedstawia niektóre z głównych elementów właściwego kompresora dentystycznego, obejmując wszystko, co należy wiedzieć, aby zapewnić wszystkim bezpieczeństwo i wygodę pracy.

jaki kompresor dentystyczny wybrac

Jakość powietrza jest najważniejsza!

Kluczowym elementem tego, na co należy zwrócić uwagę przy doborze kompresora stomatologiczne, musi być jakość wytwarzanego powietrza. Powodem jest to, że wysokiej jakości powietrze jest bezpieczniejsze dla pacjentów i innego sprzętu w Twojej praktyce.

Im czystsze powietrze wytwarza i wykorzystuje Twoja sprężarka, tym bezpieczniejsi są Twoi pacjenci. W gabinecie stomatologicznym istnieje ryzyko narażenia pacjentów na bakterie, mikroorganizmy i patogeny. Gdy kompresor wytwarza sprężone powietrze o niskiej jakości lub niewłaściwie wytwarza wilgotne środowisko w częściach maszyn, możesz stworzyć pożywkę dla tych zagrożeń.

Według europejskich danych przedstawionych przez brytyjskie Ministerstwo Zdrowia, kluczowe są dwa parametry jakości sprężonego powietrza, aby zmniejszyć ryzyko zanieczyszczenia i poprawić wydajność narzędzi dentystycznych:

  1. Osuszacz powinien być w stanie wytworzyć powietrze o punkcie rosy nie niższym niż –20ºC.
  2. System uzdatniania powietrza powinien zapewniać filtrację cząstek stałych do poziomu 1 µm przy skuteczności nie mniejszej niż 99,97% oraz filtrację bakterii do poziomu 0,01 µm przy skuteczności nie mniejszej niż 99,9999%.
jaki kompresor dentystyczny wybrac 1

Chroń swoje unity

Narzędzia dentystyczne nie należą do najtańszych. Oznacza to, że właściwa kontrola i pielęgnacja materiałów eksploatacyjnych jest bardzo ważna, biorąc pod uwagę, że przeciętny dentysta co roku wydaje około 50000 złotych na materiały kliniczne. Jeśli sprzęt jest uszkodzony i wymaga częstszej wymiany, pracujesz przeciwko swoim przychodom i wpływasz negatywnie na zdolność rozwoju.

Kiedy używasz niskiej jakości systemu sprężonego powietrza, który dostarcza brudne powietrze lub sprężarki powietrza, która dostarcza powietrze pod ciśnieniem niższym niż wymagane, zobaczysz niską jakość lub nawet brak działania unitów. Jeśli ciśnienie powietrza jest dobre, ale samo powietrze jest zabrudzone, ryzykujesz wewnętrzne uszkodzenie tych jednostek, zmniejszając ich ogólną żywotność.

Największym problemem jest wilgotne powietrze, które może uszkodzić delikatne wnętrze urządzeń stomatologicznych i szybko sprawić, że narzędzia staną się bezużyteczne. Wilgoć może prowadzić do korozji, skażenia mikroorganizmami i zmniejszać precyzję narzędzi. Dla tych, którzy wybierają kompresor niskiej jakości, częstym problemem jest nagromadzenie węgla, które stanowi jeszcze większe zagrożenie dla narzędzi dentystycznych.

Kompresor stomatologiczny - olejowy czy bezolejowy?

Sprężarki powietrza smarowane olejem wydają się być cichsze i mogą działać dłużej niż inne modele, co sprawia, że wydają się być najlepszym wyborem dla gabinetu dentystycznego, ale…

Głównym powodem, dla którego wielu dentystów wybiera kompresor bezolejowy, jest mniejsze ryzyko zanieczyszczenia sprężonego powietrza środkiem smarnym. Jednostki te są również zwykle lżejsze, co pozwala na umieszczenie ich w szerszym zakresie obszarów, przy jednoczesnym wytwarzaniu takiego samego przepływu powietrza i ciśnienia, jak wiele modeli smarowanych olejem.

Usunięcie ryzyka zanieczyszczenia powietrza jest największym sukcesem i ma największy sens, ponieważ może chronić zdrowie i bezpieczeństwo Twoich pacjentów. Chociaż będziesz musiał wykonywać konserwację nieco częściej, kwestie związane ze zdrowiem i bezpieczeństwem znacznie przeważają nad korzyściami, jakie można uzyskać z używania cięższych, smarowanych olejem modeli.

jaki kompresor dentystyczny wybrac 2

Najważniejsze parametry przy wyborze sprężarki stomatologicznej

Moc silnika (kW)

Każda sprężarka będzie miała określoną moc znamionową pompy, która służy do sprężania samego powietrza. Pompy mają szeroki zakres wymagań dotyczących mocy, a im mocniejsza jest pompa, tym więcej unitów i urządzeń będziesz w stanie zasilać. Gabinety dentystyczne będą prawdopodobnie potrzebować od 1,1 kW do 5,5 kW do obsługi całego sprzętu.

Pamiętaj tylko, że im więcej narzędzi chcesz zasilać, tym silniejszy musi być Twój kompresor.

Ciśnienie (bar)

Każde narzędzie dentystyczne, którego używasz, ma określone wymagania dotyczące ciśnienia pracy, aby mogło działać prawidłowo. Spójrz na narzędzia, których potrzebujesz, aby zobaczyć ich wymagania dotyczące ciśnienia, zwykle wymienione i mierzone w jednostce bar (rzadziej w MPa). W przypadku wielu zastosowań dentystycznych, takich jak narzędzia ręczne, wymagane jest około 5 barów.

Celuj nieco wyżej niż minimum wymaganego ciśnienia, aby mieć pewność, że masz wystarczające ciśnienie, gdy sprężarka zasila wiele unitów lub aby zrekompensować wszelkie możliwe spadki ciśnienia w rurociągach sprężonego powietrza.

Jeśli próbujesz uruchamiać narzędzia ze zbyt małym ciśnieniem, możesz uszkodzić narzędzie i prawdopodobnie zaszkodzić swoim pacjentom. Podczas pracy z wiertłami spadki ciśnienia mogą zmniejszyć jego zdolność do wiercenia lub cięcia w razie potrzeby, co powoduje, że leczenie pacjentów zajmuje więcej czasu – co zwiększa koszty godzin pracy personelu, znieczulenia, a nawet koszty na pacjenta.

Wydajność (l/min)

Narzędzia zapewnią również wymagania dotyczące zapotrzebowania sprężonego powietrza w litrach na minutę (l/min) lub stopach sześciennych na minutę (CFM), aby poinformować Cię, czego potrzebują do spójnego i prawidłowego działania podczas całej procedury. Podobnie jak w przypadku ciśnienia, zazwyczaj zaleca się uzyskanie sprężarki, która przekracza połączone wymagane zapotrzebowanie w litrach na minutę lub stopach sześciennych na minutę, aby można było utrzymać narzędzia w należytym stanie.

Narzędzia dentystyczne często zakładają obciążenie 25% – gdy używasz ich tylko raz na cztery minuty – a wydajność w l/min to odzwierciedla. Jeśli masz tendencję do częstszego wykonywania skomplikowanych operacji lub używania narzędzi przez dłuższy czas, wskazane jest znalezienie wydajności, która jest znacznie wyższa niż wymagane przez producenta narzędzia.

Podsumowanie

Podobnie jak inne używane przez Ciebie narzędzia dentystyczne, nie wszystkie sprężarki stomatologiczne są sobie równe. Istnieje wiele opcji wydajności i mocy, a także materiały i układ, które mogą stworzyć lub zepsuć system sprężonego powietrza w Twoim gabinecie dentystycznym. Przyjrzeliśmy się kilku głównym punktom dotyczącym wyboru odpowiedniej sprężarki stomatologicznej i wymaganiom, o których należy pamiętać przy zakupie kompresora dentystycznego.

Aby dowiedzieć się, jakie kompresory stomatologiczne są dostępne na rynku i jakie innowacje mogą usprawnić Twój biznes stomatologiczny, skontaktuj się bezpośrednio z nami, aby uzyskać bezpłatną ocenę potrzeb biznesowych i zalecenia dotyczące modeli, które zapewnią Ci potrzebną moc oraz najwyższą wydajność, energooszczędność i niezawodność.

Jedna odpowiedź do “Jaki kompresor stomatologiczny wybrać w 2024 roku?

  1. Marcel pisze:

    Od dłuższego czasu się zastanawiam jaki kompresor będzie odpowiedni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *