jak dobrac kompresor srubowy

Jaki kompresor śrubowy wybrać?

Kompresor śrubowy to serce napędzające system sprężonego powietrza w przedsiębiorstwie. Nie każdy użytkownik kompresora wie jak dobrać odpowiednią maszynę do swoich potrzeb. W tym artykule przeczytasz o tym jak dobrać parametry kompresora śrubowego. O ogólnych zasadach wyboru kompresora przeczytasz w innym artykule na naszym blogu.

Kompresor śrubowy – specyfika pracy

Kompresor śrubowy to urządzenie dostosowane do pracy ciągłej. Jeżeli nie potrzebujesz sprężonego powietrza przez cały czas tylko pobierasz je skokowo w dużych odstępach czasu to potrzebny Ci kompresor tłokowy  i nie musisz dalej czytać o tym jak dobrać kompresor śrubowy. Kompresory śrubowe pracują najlepiej kiedy są rozgrzane. Dlatego właśnie nie powinno wykorzystywać się ich w środowisku pracy, w którym mogłyby się wychłodzić pomiędzy cyklami pracy. Wychłodzony kompresor śrubowy może mieć problemy z odfiltrowaniem oleju ze sprężonego powietrza.

jak dobrać kompresor śrubowy - PressMann

Jakie parametry brać pod uwagę żeby dobrać kompresor śrubowy?

Jeżeli wiesz już że potrzebujesz kompresora śrubowego to czas na ustalenie jakie ma mieć parametry. Kompresory śrubowe mają kilka kluczowych parametrów, z których najważniejsze dla użytkownika są wydajność i ciśnienie maksymalne. Kiedy określisz te dwa parametry reszta ułoży się sama.

Ciśnienie maksymalne kompresora

Ciśnienie maksymalne to takie ciśnienie do którego będzie “dobijał” kompresor. Powinno być ono nieznacznie wyższe od najwyższego ciśnienia wymaganego przez Twoje maszyny lub narzędzia. To znaczy, że jeżeli maszyna o najwyższym koniecznym ciśnieniu maksymalnym potrzebuje 6 bar do pracy to wystarczy Ci ciśnienie maksymalne na poziomie 6,5 – 7 bar. Wielu użytkowników zastanawiających się jak dobrać kompresor śrubowy uważa, że lepiej jest mieć “zapas Ciśnienia”. Czyli mieć znacznie wyższe Ciśnienie w instalacji niż wynika to z rzeczywistych potrzeb – to bzdura.

Dlaczego? Bo na wytworzenie każdego kolejnego bara ciśnienia potrzeba około 7% więcej energii niż na poprzedniego. To się nie opłaca. Bardziej opłacalny jest zapas wydajności przy niższym ciśnieniu.

Wydajność kompresora

Wydajność kompresora to ilość sprężonego powietrza jaką wytwarza. Aby sprawdzić jakiej wydajności potrzebujesz musisz dodać do siebie zapotrzebowanie na sprężone powietrze wszystkich maszyn, których chcesz używać jednocześnie. Jeżeli masz cztery maszyny, które będą pracowały przez 8h dziennie i każda z nich konsumuje 400l/min to potrzebujesz minimum 1600l/min. Jeżeli masz cztery takie maszyny, ale na raz działa zawsze tylko jedna to potrzebujesz około 400l/min. Przy ustalaniu tego jakiej wydajności potrzebujesz warto zrobić pewien zapas. Pamiętaj, że w instalacji mogą pojawić się nieszczelności (nawet jeżeli ich nie słychać). Poza tym jeżeli planujesz rozwój firmy o nowe maszyny lub stanowiska to też wypadałoby wziąć pod uwagę.

Jak dobrać kompresor śrubowy – pozostałe informacje

Jakie jeszcze parametry ustalić aby prawidłowo dobrać kompresor śrubowy? To dość proste. Moc silnika dopasuje się do wydajności. Wielkość zbiornika nie ma zbyt wielkiego znaczenia o ile dobrze dobierzesz ciśnienie maksymalne i wydajność. Zasada jest jedna -im większy zbiornik tym większy zapas powietrza w wypadku skoków zużycia. Uzdatnianie powietrza zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika.

Masz pytania o to jak dobrać kompresor śrubowy – zadzwoń teraz! 533 566 662!

 


PNE-GC3010-04Pneumatyka.eu – uniwersalny dostawca pneumatyki. Na naszych stronach znajdziesz najważniejsze towary i usługi z dziedziny pneumatyki ponieważ wiemy czego potrzeba prawdziwym fachowcom. Doradzamy jak dobrać kompresor śrubowy. Zajmujemy się wszystkimi aspektami systemów sprężonego powietrza od kompresorów, poprzez instalacje sprężonego powietrza, przygotowanie sprężonego powietrza aż do napędów pneumatycznych, narzędzi i utrzymania ruchu pod kątem pneumatyki. Dlatego też jeżeli potrzebujesz porady – zadzwoń! 533-566-662

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *