Odzysk ciepła ze sprężarki – jak?

Każdy racjonalnie myślący przedsiębiorca dąży do zwiększania przychodów i do redukowania kosztów. Jeżeli chodzi o sprężarki to należy pamiętać, że w skali dziesięciu lat cena zakupu i koszty serwisowania to zaledwie 20% wszystkich kosztów. Pozostałe 80% to koszty energii elektrycznej. W niniejszym artykule zajmiemy się tematem zmniejszenia kosztów sprężarki poprzez odzyskiwanie ciepła generowanego podczas sprężania.

Dlaczego odzysk ciepła ze sprężarki jest ważny?

Sprężarki to jedne z najmniej wydajnych maszyn przemysłowych jeżeli chodzi o uboczną emisję ciepła. Szacuje się, że wydajność energetyczna procesu sprężania to około 15%, co oznacza, że około 85% energii elektrycznej pobieranej przez sprężarkę zamieniana jest na ciepło. Część z tego ciepła można odzyskać i wykorzystać co pozwoli zmniejszyć koszty użytkowania kompresora. Jeżeli przedsiębiorstwo nie odzyskuje w żaden sposób ciepła ze sprężarki to olbrzymie ilości energii zwyczajnie emituje do atmosfery.

Dla kompresora o mocy 45 kW, który pracuje w systemie trzyzmianowym straty cieplne w przeliczeniu na złotówki (liczymy 45 groszy za 1 kWh) wynoszą około 400 zł na dobę. Daje to 2400 zł tygodniowo (niedziele wolne), około 10 000 zł miesięczne i ponad 125 000 zł rocznie. To poważna sprawa i warto zainwestować siły i środki, żeby odzyskać jak najwięcej generowanego przez sprężarkę ciepła.

Jak wykorzystać ciepło ze sprężarki?

Są dwa podstawowe sposoby na wykorzystanie ciepła ze sprężarek. Pierwszym jest wykorzystanie ciepłego powietrza wychodzącego z otworu wentylacyjnego sprężarki a drugim wymiennik ciepła wpięty do obiegu olejowego. Oba rozwiązania można zastosować jednocześnie.

 

Odzysk ciepła z wentylacji kompresora – instalacja zima / lato

Odzysk ciepła z wentylacji to kanał wentylacyjny, który kieruje gorące powietrze z kompresora na halę produkcyjną aby ją dogrzewać kiedy jest chłodno, lub wyprowadza to powietrze na zewnątrz hali gdy w środku jest gorąco. Ten system oczywiście pozwala na oszczędności kiedy jest zimno. Przepustnica w systemie wentylacyjnym może być obsługiwana ręcznie lub przez siłownik z termostatem, który dostosowuje kierunek przepływu powietrza do żądanej temperatury.

Wymiennik ciepła

Wymiennik ciepła to urządzenie wpinane w obieg oleju kompresora przed chłodnicą, które przekazuje to ciepło do sieci centralnego ogrzewania. Dzięki wymiennikowi ciepła nawet 75% energii elektrycznej pobieranej przez kompresor można wykorzystać w sieci ciepłowniczej do ogrzewania pomieszczeń lub wody użytkowej. Jasnym jest, że wymiennik ciepła, podobnie jak odzysk z wentylacji, o wiele lepiej sprawdzi się zimą niż latem. należy jednak pamiętać, że wymiennik ciepła to urządzenie o znacznie większej elastyczności zastosowań niż odzysk z wentylacji.

Jak zaoszczędzić najwięcej?

Najlepszym rozwiązaniem, jest zastosowanie wszystkich możliwych ulepszeń jednocześnie. Poza sposobami odzyskiwania ciepła należy pamiętać o falowniku, elektromagnetycznym spuście kondensatu,  uszczelnieniu instalacji oraz o prawidłowym doborze ciśnienia roboczego w instalacji. Wielu przedsiębiorców rezygnuje jednak z zakupu ulepszeń, które postrzega jako niepotrzebne wydatki. Jak już wykazaliśmy na przykładzie obliczenia strat ciepła – tego typu obawy nie mają oparcia w rzeczywistości. Kompresory bez ulepszeń są w i e l o k r o t n i e droższe w eksploatacji niż te, które posiadają energooszczędne ulepszenia. Dlatego też taki na przykład wymiennik ciepła to nie wydatek, tylko inwestycja, o bardzo dobrej stopie zwrotu.

 

 


Jak odzyskać ciepło ze sprężarki i zmniejszyć koszt jej użytkowania?Pneumatyka.eu – uniwersalny dostawca pneumatyki. Na naszych stronach znajdziesz najważniejsze towary i usługi z dziedziny pneumatyki ponieważ wiemy czego potrzeba prawdziwym fachowcom. My wiemy jak odzyskać ciepło ze sprężarki i zmniejszyć koszt jej użytkowania. Zajmujemy się wszystkimi aspektami systemów sprężonego powietrza od kompresorów, poprzez instalacje sprężonego powietrza, przygotowanie sprężonego powietrza aż do napędów pneumatycznych, narzędzi i utrzymania ruchu pod kątem pneumatyki. Dlatego też jeżeli potrzebujesz porady – zadzwoń! 533-566-662

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.