Na rynku jest dostępna cała masa szybkozłączy co sprawia, że czasem trudno wybrać właściwe rozwiązanie do konkretnej potrzeby użytkownika. W niniejszym artykule opiszemy dwa podstawowe typy szybkozłączy biorąc pod uwagę podział na szybkozłącza przemysłowe i “zwyczajne”. Mówiąc: “szybkozłącza zwyczajne” mamy na myśli to co kupuje mniej więcej 90% użytkowników sprężonego powietrza:

 

Szybkozłącze TYP 26 NW 7,2 na wąż 9 mm SZ2609Szybkozłącza przemysłowe to takie, które projektowane są z myślą o długotrwałym użytkowaniu i o dużej szczelności. Nazywa się je często szybkozłączami bezpiecznymi lub bezpiecznego rozłączania gdyż jedną z ich podstawowych cech jest bezpieczne zwalnianie wtyku (bez strzału).

Szybkozłącza zwykłe, to tak naprawdę sprzęt do użytku domowego, gdzie nie ma większego znaczenia to, że są nie do końca szczelne (zarówno z wpiętym wtykiem jak i bez ucieka przez nie od kilkunastu do kilkudziesięciu litrów na minutę) oraz, że “strzelają” wtykiem przy rozłączaniu. W warunkach domowych nie zauważymy, że przez złączkę ucieka powietrze bo nie trzymamy kompresora podłączonego do prądu przez całą dobę i nie mierzymy o ile spadło ciśnienie kiedy nic z nim nie robiliśmy. Nie przeszkadzają nam też “strzelające” wtyki, bo najczęściej mamy jeden punkt poboru do jednego narzędzia i rzadko coś przepinamy.

Szybkozłącza przemysłowe powinny być szczelne zarówno w stanie spoczynku jak i z wpiętym wtykiem oraz powinny rozłączać się w sposób bezpieczny, czyli spuszczać ciśnienie ze złączki przed zwolnieniem wtyku. Do tego zawory w szybkozłączach przemysłowych jak i wtyki do tych szybkozłączy powinny być wykonane ze stali aby nie wycierały się podczas użytkowania. Zwykłe złączki i wtyki są wykonane z mosiądzu, który się wyciera, przez co złączki coraz słabiej trzymają i coraz bardziej ciekną.

Dlaczego to takie istotne? Bo w hali produkcyjnej, w której jest 300 punktów poboru i sprężone powietrze podpięte przez całą dobę przez złączki ucieka już nie tylko kilkanaście litrów na minutę tylko kilkaset. I choć nawet tego nie słychać to straty powietrza a więc i pieniędzy są już bardzo duże (zwłaszcza w skali roku).

Poza tym na stanowiskach pracy, gdzie trzeba często przepinać narzędzia występuje duże ryzyko wypadku z uszkodzeniem ciała lub uszkodzenia elementu nad którym się pracuje; przez “strzelający” wtyk. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w lakierniach samochodowych i meblowych, gdzie wartość elementu, który można uszkodzić strzelającym wtykiem, lub zarysować kanciastą mosiężną złączką jest wielokrotnie wyższa od ceny zakupu profesjonalnego szybkozłącza.

Do tego wielokrotne przepinanie wyciera zwykłe złączki (wykonane są z mosiądzu, który nie jest odporny na ścieranie) co powoduje większe straty powietrza.

Ponadto warto pamiętać o tym, że zwykłe szybkozłącza to materiał eksploatacyjny, który nie podlega gwarancji a szybkozłącza przemysłowe bardzo często taką gwarancję posiadają. W przypadku złączy Pressmann PrevoS1 są to na przykład aż 3 lata. W ciągu trzech lat na ruchliwym stanowisku pracy można wymienić kilkanaście lub kilkadziesiąt szybkozłączy zwykłych podczas gdy takie PrevoS1 chociaż jest prawie dziesięciokrotnie droższe niż zwykła złączka, to tak naprawdę jest w tym wypadku tańszą opcją bo nawet jeśli ulegnie uszkodzeniu to jest objęta gwarancją i dystrybutor zwyczajnie wymieni ją na nową.

 

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów szybkozłączek bezpiecznych. Podczas wyboru warto zwrócić uwagę na takie parametry jak:

– gwarancja (jaka jest długa i jakie warunki należy spełnić aby ją zachować),

– kto jest producentem (czy jakaś renomowana firma czy to jakaś firma kupuje chińskie podróbki ze swoim logo),

– czy jest prosta w obsłudze (czy wystarczy jedno kliknięcie aby zwolnić wtyk czy trzeba wykonywać jakieś bardziej złożone operacje).

Jak zwykle w wypadku zakupu jakiegokolwiek sprzętu trzeba pamiętać, że niższa cena jakiegoś przedmiotu nie oznacza, że jego użytkowanie jest tańsze. Warto zastanowić się, czy inwestycja w lepszy sprzęt nie zmniejszy Twoich kosztów w dłuższej perspektywie czasowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *