Sprężarka łopatkowa, kompresor łopatkowy, Hydrovane, ROL, kompresory łopatkowe

Sprężarki łopatkowe są bardzo popularne w wielu gałęziach przemysłu ze względu na oszczędność energii na wielu poziomach zapotrzebowania na sprężone powietrze. Nie tylko dostarczają niezbędne sprężone powietrze do wielu zastosowań, ale mają zalety, które oferują większą wydajność przy niższych kosztach.

Więcej informacji

Zasada działania

Zasada działania sprężarki łopatkowej jest taka sama jak w przypadku wielu silników rozprężnych na sprężone powietrze. Łopatki są zwykle produkowane ze specjalnych stopów odlewniczych, a większość sprężarek łopatkowych jest smarowanych olejem . Wirnik z ruchomymi łopatkami  jest osadzony mimośrodowo w obudowie stojana. Gdy się obraca, łopatki są dociskane do ścianek stojana siłą odśrodkową. Powietrze jest wciągane, gdy zwiększa się odległość między wirnikiem a stojanem. Powietrze jest wychwytywane w różnych komorach sprężarki, których objętość zmniejsza się wraz z obrotem. Powietrze jest odprowadzane, gdy łopatki przechodzą przez otwór wylotowy.

Zastosowanie

Jako jeden z najstarszych typów sprężarek powietrza mają szerokie spektrum zastosowań. Dzięki postępom w technologii rotacyjnych sprężarek łopatkowych pracują bardzo wydajnie przy mniejszych pulsacjach przepływu, a tym samym mniejszym hałasie. Technologia sprężarek łopatkowych znajduje zastosowanie m.in. w następujących branżach:

  • Rolnictwo
  • Motoryzacja
  • Produkcja żywności
  • Przemysł produkcyjny
  • Farmacja

Rolnictwo

W rolnictwie sprężarki łopatkowe pełnią wiele różnych funkcji. Dostarczają ogromne ilości sprężonego powietrza w sposób ciągły do ​​zastosowań takich jak obsługa sprzętu rolniczego, uprawa roślin lub transport materiałów sypkich, takich jak np. zboże.

Motoryzacja

W branży motoryzacyjnej i blacharsko-lakierniczej sprężarki łopatkowe odgrywają kluczową rolę w dostarczaniu sprężonego powietrza do spawania, cięcia, pompowania opon, obsługi narzędzi pneumatycznych, a nawet obsługi robotów pneumatycznych.

Produkcja żywności

W przemyśle spożywczym i napojowym zastosowania sprężarek łopatkowych są nieograniczone. Niektóre zastosowania obejmują obsługę linii produkcyjnej, obsługę noży powietrznych do cięcia i obierania produktów – warzyw i owoców, odkurzanie w procesie pakowania, a nawet delikatne zadania, takie jak napełnianie ciast, ciastek itp.

Przemysł produkcyjny

Sprężarki łopatkowe stanowią ogromną część całego przemysłu wytwórczego, od prac spawalniczych po obróbkę metalu i drewna. Odgrywają one dużą rolę w dzisiejszej zaawansowanej produkcji.

Farmacja

Sprężarki łopatkowe służą do sterowania urządzeniami używanymi we wszystkich procesach produkcji farmaceutycznej

To tylko kilka z przykładów zastosowań sprężarek łopatkowych. Nie zapominajmy, że sprężarki łopatkowe są również wykorzystywane w przemyśle medycznym i stomatologicznym, gazowym, tworzyw sztucznych i drzewnym.

PNEUMATYKA.EU » Sprężarki Kompresory » Sprężarki łopatkowe

Wyświetlanie 1–30 z 36 wyników

Sprężarki łopatkowe Hydrovane (36)

Dlaczego wybrać sprężarkę łopatkową?

Przede wszystkim ze względu na bezawaryjność. Dzięki bezpośredniemu napędowi i prostej konstrukcji, nasi Klienci unikają remontu stopnia sprężającego do 100 000 h. Sprężarka łopatkowa przystosowana jest do pracy ciągłej.

Sprężarki łopatkowe powietrza i ich zalety

  • Stała wydajność sprężarki bez względu na ilość wypracowanych godzinWydajność sprężarki łopatkowej powietrza pozostaje całkowicie niezmienna w całym procesie eksploatacji, a wszystko za sprawą samokompensacji łopatek.
  • do 4x dłuższa praca bez remontu stopnia sprężającego (porównując technologię śrubową)Stopień spreżający w technologii łopatkowej pracuje przy niskich obrotach.  Dzięki prostej konstrukcji, czynności serwisowe mogą być wykonywane u użytkownika kompresora łopatkowego. Sprężarka łopatkowa nie posiada przekładni i pasków klinowych, co również znacząco wpływa na jej żywotność.
  • Gwarancja dożywotnia na łopatki, 10 letnia na sprężarkęNiebywała trwałość konstrukcji opartych na technologii łopatkowej sprawia, że producenci kompresorów łopatkowych oferują bardzo korzystne warunki gwarancji. Oferowana jest 10-letnia gwarancja sprężarki, dzięki czemu możemy być pewnie ciągłości procesów produkcyjnych firmy. 

Oszczędność energii w kompresorach łopatkowych

Odpowiednia dobrana łopatkowa sprężarka powietrza o zmiennej prędkości przyniesie znaczne oszczędności energii i może być stabilnym źródłem sprężonego powietrza o niezmiennym ciśnieniu.

Systemy sprężonego powietrza działają pomiędzy 50 a 80% nominalnej wydajności. System odprężania wykorzystywany w oferowanych sprężarkach łopatkowych, to system pneumatyczny, który zmniejsza bezpośrednio wewnętrzne ciśnienie w sprężarce do wartości 2 bar, zmniejszając tym samym zużycie energii aż do 20%.

Jak działa łopatkowa sprężarka powietrza?

Układ sprężający w kompresorach łopatkowych składa się z trzech podstawowych elementów: stojana, wirnika i zestawu łopatek.

Wirnik umieszczony jest środkowo względem obudowy (stojana). W wirniku są osiowe wycięcia, w których umieszczone są łopatki, które mogą się poruszać w kierunku promieniowym. W trakcie obrotu wirnika łopatki wysuwają się i chowają w wirniku w zależności od położenia względem stojana. Powietrze pobierane przez zawór wlotowy w stojanie i zostaje uwięzione w przestrzeni między jedną i drugą łopatką, wirnikiem i stojanem. Mimośrodowy obrót wirnika względem stojana powoduje, że objętość maleje (sprężenie powietrza). W momencie maksymalnego sprężenia powietrza zostaje ono wypuszczone do systemu przez zawór wylotowy w stojanie.

Przeczytaj nasz artykuł: Jak wybrać właściwy typ kompresora?

Masz pytania? Zadzwoń! +48 533 733 866