Przygotowanie powietrza

Powietrze w okół nas pełne jest zanieczyszczeń, które utrudniają pracę i bardzo szybko zużywają urządzenia, które wykorzystują sprężone powietrze.
By zwalczyć kurz, cząstki tłuszczy, wody i inne zanieczyszczenia, które utrudniają pracę ze sprężonym powietrzem potrzebne są elementy przygotowania sprężonego powietrza. To one znajdują się bezpośrednio za sprężarką i stanowią nieodzowną część prawidłowego funkcjonowania elementów układów pneumatycznych. Wpływa to na obniżenie awaryjności elementów sterujących i wykonawczych.

Prawidłowe przygotowanie powietrza polega na: 

  • filtracji z kondensatu olejowego, wody, pyłu, czy cząstek stałych,
  • regulacji ciśnienia do odpowiedniego do odpowiedniego, wymaganego poziomu,
  • dostarczaniu mgły olejowej.

Podstawowymi elementami filtracji są: separator cyklonowyfiltry.

Separator cyklonowy to urządzenie, które we wnętrzu obudowy wprowadza powietrze w ruch wirowy. Dzięki temu  większość kondensatu i wody osadza się na ściankach obudowy i spływa do spustu kondensatu. Separatory cyklonowe są podstawowym urządzeniem do filtracji sprężonego powietrza i każdy użytkownik sprężarki powinien mieć takie urządzenie w swoim arsenale. Można je dostać jako oddzielne urządzenia ale są też montowane jako element filtrów, filtroreduktorów i stacji przygotowania powietrza.

Filtry sprężonego powietrza dzielą się bowiem na dwa podstawowe typy: filtry centrale oraz filtry, które z braku lepszej nazwy nazwiemy zwykłymi. Różnią się one między sobą budową i dokładnością filtracji.

Filtry centralne to mówiąc najprościej puszki, w których montuje się wkłady filtracyjne różnych rodzajów. Jakość filtracji zależy od zastosowanego wkładu. Standardowo mamy do wyboru jeden z czterech: 5 mikronów (PF), 1 mikron (QF), 0,01 mikrona (HF) oraz filtr węglowy (CF), który pochłania smak i zapachy. Filtry centralne stosuje się najczęściej tuż za kompresorem w większych warsztatach i zakładach przemysłowych a ich ilość i typ zależą od indywidualnych potrzeb użytkownika.

Filtry zwykłe to urządzenia o poziomie filtracji na poziomie 12 – 30 mikronów (a więc dają powietrze niższej jakości niż filtry centralne) które najczęściej mają wbudowany separator cyklonowy. Montuje się je na końcach instalacji przy punktach poboru.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak dobrać filtr powietrza koniecznie musisz przeczytać nasz artykuł: Jak dobrać filtr sprężonego powietrza?

Do regulacji ciśnienia potrzebne będą nam reduktory ciśnienia. Urządzenia te służą do utrzymania stałej wartości ciśnienia na wylocie, niezależnie od zmian np. wyższego ciśnienia wejściowego lub przy zmiennej wartości natężenia przepływu czynnika przez zawór.  Regulacja ciśnienia odbywa się za pośrednictwem: pokrętła, iglicy oraz membrany. Regulować ciśnienie możemy także za pomocą filtroreduktorów. Jest to połączenie filtra i reduktora. 

W układach pneumatycznych, by zapewnić poprawne działanie potrzebne jest smarowanie olejem. Są to tzw. naolejacze, inaczej zwane lubrykatorami, czy smarownicami. Naolejacz wytwarza  tzw. mgłę olejowa, która jest niezbędna do zapewnienia prawidłowej i bezawaryjnej pracy urządzeń pneumatycznych takich jak:  siłowniki pneumatyczne, klucze pneumatyczne itp. Regulacja dozowania ułatwia sprawne i pewne smarowanie.

Wyżej wymienione komponenty występują osobno ale także jako zespoły przygotowania powietrzaTakie stacje montuje się przy punktach poboru, do których wpinane są narzędzia pneumatyczne lub inne komponenty pneumatyczne wymagające smarowania olejem.

Po oczyszczeniu powietrza, które odbywa się w elementach filtracyjnych w mniejszym lub większym stopniu generuje się kondensat, który należy usuwać poprzez spust kondensatu. Spusty kondensatu znajdują także zastosowanie w innych komponentach takich jak osuszacze powietrza, zbiorniki, czy inne najniższe sprężarki. Spusty mogą działać ręcznie, półautomatycznie lub automatycznie.  W naszej ofercie znajdą Państwo automatyczne spusty kondensatu, który wyposażony jest w pływak otwierający zawór spustowy, w momencie gdy zostanie przekroczony maksymalny poziom kondensatu.  

Więcej o przygotowaniu powietrza dowiesz się z naszego artykułu - wejdź!

Pokazuje 1 - 3 z 3 elementów
Pokazuje 1 - 3 z 3 elementów