Kompresor bezolejowy, sprężarka bezolejowa

Kompresor bezolejowy to typ sprężarki, która do swojej pracy nie wymaga użytkowania specjalnego oleju – tzw. oleju sprężarkowego. Odpowiednio zastosowana technologia produkcji urządzenia pozwala na wytworzenie powietrza pozbawionego oleju sprężarkowego, który w przypadku sprężarek olejowych jest niezbędny do smarowania układu wytwarzającego sprężone ciśnienie. Sprężarka bezolejowa jest urządzeniem które wymaga zdecydowanie mniejszej opieki serwisowej.

Więcej informacji

Do czego wykorzystywana jest sprężarka bezolejowa?

Kompresor bezolejowy z powodzeniem może być wykorzystywany do prac garażowych, lakierowania, a nawet w tak specjalistycznych zastosowaniach jak stomatologia czy weterynaria. Przy zastosowaniu dodatkowej filtracji sprężarka bezolejowa może być wykorzystywana również w browarnictwie czy przemyśle spożywczym.

Kompresor bezolejowy – jaki wybrać?

Sprężone powietrze jest tak dobre, jak jego czystość. Kiedy Twój proces jest narażony na działanie oleju, coraz trudniejsze staje się utrzymanie powietrza w czystości, co zwiększa koszty, z jakimi się zmierzysz — zwłaszcza, gdy zużywasz coraz więcej powietrza. Aby rozwiązać ten problem, wiele firm decyduje się na bezolejowe sprężarki powietrza. Obecnie sprężarki bezolejowe stają się coraz bardziej popularne, ponieważ oferują oszczędności.

Te korzyści w zakresie czystości i ochrony środowiska często przełożą się na inne oszczędności, które mogą zmniejszyć ogólne koszty posiadania kompresora. Oto kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, jeśli zastanawiasz się: jaki kompresor wybrać – olejowy czy bezolejowy?

Korzyści z wyboru kompresora bezolejowego

 • Przede wszystkim – przy sprężarce bezolejowej nie ma potrzeby zbierania ani utylizacji kondensatu zawierającego olej.
 • Filtry wstępne mają mniejsze potrzeby wymiany, ponieważ nie filtrują oleju.
 • Koszty energii są zminimalizowane, ponieważ nie ma potrzeby zwiększania siły — niektóre jednostki zalane płynem generują spadek ciśnienia z powodu filtracji.
 • Niższe koszty oleju, ponieważ nie ma potrzeby ciągłego uzupełniania sprężarki.

Te oszczędności mogą być bardzo kuszące. Aby sprawdzić, czy możesz wykorzystać sprężarki bezolejowe, musisz zrozumieć, jak działają sprężarki i w jakich zastosowaniach sprawdzają się najlepiej.

Jak działa sprężarka bezolejowa?

Zrozumienie, jak działają bezolejowe sprężarki powietrza i dlaczego działają tak długo, najlepiej ilustruje przeanalizowanie każdej funkcji krok po kroku. Przyjrzyjmy się, jak działa bezolejowa sprężarka powietrza i dostarcza potrzebne sprężone powietrze.

 1. Bezolejowe sprężarki powietrza rozpoczynają od doprowadzania powietrza z zewnątrz przez zawór odciążający i przepuszczania go przez filtr powietrza wlotowego (lub filtry), aby zapewnić, że powietrze jest czyste. Filtr ograniczy uszkodzenia sprężarki i jej elementów wewnętrznych. Filtry te są zazwyczaj na tyle drobne, że chronią przed kurzem, brudem i małymi zanieczyszczeniami.
 2. Zawór odciążający otwiera się, aby pomóc sprężarce wpompować powietrze do jej komory, umieszczając ją w pozycji „załadowanej”. Kiedy zawór się zamyka, sprężarka wchodzi w stan „nieobciążona” i zaczyna pracować. Kiedy twoja sprężarka pracuje i aktywnie dostarcza sprężone powietrze, zazwyczaj nie będzie w stanie zassać więcej powietrza. Kiedy włączasz sprężarkę i zaczyna ona wciągać powietrze przez otwarty zawór odciążający, pierwszym miejscem przeznaczenia powietrza jest element sprężarki niskociśnieniowej.
 3. Zapewne zauważyłeś, że Twoja sprężarka powietrza może wytwarzać ciepło, a często ma to związek z elementem sprężarki niskiego ciśnienia, ponieważ działa bez oleju. Przeciętny element sprężarki będzie działał pod ciśnieniem około 2,5 bara, a samo sprężanie powietrza może sprawić, że urządzenie będzie działać w temperaturze do 80 stopni Celsjusza. Może to być ponad dwukrotnie wyższa temperatura, jaką osiągają sprężarki smarowane olejem, ze względu na brak płynącego medium, które odprowadza ciepło.
  Elementy bezolejowe zaczną kompresować powietrze, a następnie przenosić je przez sprężarkę, aby je schłodzić, aby można je było wykorzystać w twoich zastosowaniach.
 4. Po wstępnym sprężeniu tłoki przepychają powietrze przez chłodnicę międzystopniową, gdzie powietrze może się ochłodzić, aby mogło być dalej sprężone. Spowoduje to przeniesienie go do drugiej fazy kompresji lub ostatniej, w zależności od charakteru kompresora.Sprężenie powietrza wytwarza ciepło, które ogranicza zawartość tlenu w powietrzu, zmniejszając w ten sposób jego gęstość. Chłodzenie powietrza zasadniczo działa jako prosta metoda umożliwiająca ponowne wykorzystanie gęstszego i bardziej bogatego w tlen powietrza przez silnik, co z kolei zapewnia więcej paliwa i poprawia moc wyjściową, gdy sprężarka powietrza współpracuje z silnikiem spalinowym.Chłodnice powietrza są niezbędne z dwóch powodów. Po pierwsze, schładzają powietrze do odpowiedniej temperatury, aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń związanych z ciepłem. Po drugie, chłodnice międzystopniowe umożliwiają sprężanie powietrza przy znacznie wyższych wartościach ciśnienia (bar) w pompach dwustopniowych, a proces chłodzenia oznacza, że ​​drugi stopień będzie narażony na mniejsze zużycie.

  Powietrze chłodzące może prowadzić do kondensacji, a chłodnice międzystopniowe będą dostarczane ze standardowymi filtrami przeznaczonymi do usuwania wilgoci i wody z powietrza. Zazwyczaj zobaczysz ten filtr jako separator wody.

  Po ochłodzeniu powietrze wraca do sprężarki w celu dodatkowego sprężenia.

 5. Powietrze wróci do głównej komory sprężarki powietrza — lub drugiej komory, w zależności od jej konstrukcji — i zostanie dalej skompresowane przez element wysokociśnieniowy. Maksymalne ciśnienie, które osiągniesz, zwykle waha się od 6 a 10 barPowietrze ponownie staje się bardzo gorące z powodu braku smarowania w otaczających elementach, więc trzeba je ponownie schłodzić.
 6. Podczas drugiej fazy sprężania powietrze osiąga temperaturę około 70 stopni Celsjusza, co wymaga dodatkowego chłodzenia, zanim będzie mogło zostać użyte w innym sprzęcie. Chłodnica końcowa jest miejscem przeznaczenia powietrza po jego końcowych etapach sprężania, a to chłodzenie pozwala na jego właściwe przechowywanie.Gdy powietrze przepływa do chłodnicy końcowej, przechodzi przez zawór zwrotny, który ma zapobiegać cofaniu się, zapewniając, że powietrze nadal spręża się i napełnia zbiornik. Przepływ wsteczny uszkodzi sprzęt i spowoduje poważną awarię sprężarki powietrza.Wiele sprężarek — zwłaszcza sprężarek tłokowych — jest wyposażonych w tłumiki pulsacji, które znajdują się tuż przed chłodnicą końcową. Tłumik został zaprojektowany w celu zmniejszenia pulsacji i wibracji spowodowanych przez sprężarkę powietrza, gdy używa ona zaworów ssących i otwierających zawory tłoczne.

  Pulsacje mogą odbijać się echem w instalacji rurowej, a drgania te utrudniają narzędziom i maszynom pomiar ciśnienia powietrza i jego prawidłowe użytkowanie.

  Powietrze jest w końcu przechowywane lub wysyłane do Twojego sprzętu w celu wykorzystania.

 7. Urządzenia wykrywające w zbiorniku sprężarki powietrza czyli manometry będą monitorować poziom ciśnienia powietrza, które masz. Gdy spadnie poniżej określonego poziomu, sprężarka powietrza włączy się ponownie i rozpocznie pracę nad odbudową sprężonego powietrza w zbiorniku. Wyłącznik ciśnieniowy służy do monitorowania oraz wyłączania i włączania sprężarki.Przełączniki ciśnieniowe są zwykle przymocowane do zaworu odciążającego, chociaż czasami zawór jest wewnętrzny.
  Przełączniki ciśnieniowe są ustawiane fabrycznie i osiągają predefiniowane poziomy.

Olej w sprężarkach bezolejowych

Kiedy myślisz o tym, jak działają bezolejowe sprężarki powietrza, musisz zdać sobie sprawę, że w urządzeniu jest olej, ale nie będzie miał kontaktu ze sprężarką. W przekładni bezolejowej sprężarki powietrza znajduje się olej.

Przekładnia Twojej sprężarki powietrza służy do napędzania dwóch elementów sprężarki za pomocą silnika elektrycznego. Przekładnie wymagają smarowania, aby działały prawidłowo, a ich wymiana może być kosztowna, dlatego kontrole konserwacyjne powinny być regularnie sprawdzane. Olej w przekładni sprężarki będzie smarował wewnętrzne koła zębate i łożyska, a także łożysko i koło zębate rozrządu znajdujące się wewnątrz każdego elementu sprężarki.

Olej będzie pompowany z miski olejowej wewnątrz przekładni i jest chłodzony przez chłodnicę oleju i filtr oleju, zanim zostanie użyty do chłodzenia sprężarki lub części skrzyni biegów. Filtry służą do usuwania zanieczyszczeń podczas jego działania.

Główna różnica polega na tym, że wewnętrzne elementy i części przekładni zostaną poddane długotrwałemu smarowaniu. Powoduje to większe obciążenie silnika w godzinach nadliczbowych, ale wymaga mniej codziennych czynności konserwacyjnych.

Różnice w systemach chłodzenia sprężarek bezolejowych

W przypadku sprężarek bezolejowych, którymi się zajmujemy, istnieją dwie główne metody chłodzenia samej sprężarki: woda i powietrze. Sprężarki chłodzone powietrzem, które zwykle są sprężarkami śrubowymi, wykorzystują powietrze zewnętrzne do chłodzenia sprężonego powietrza i oleju używanego w skrzyni biegów. Powietrze krąży i odprowadza ciepło z elementów wewnętrznych, a także z części, w których znajduje się olej, co pomaga usunąć ciepło z elementów sprężarki.

Maszyny chłodzone wodą będą miały dwuczęściowy system chłodzenia. Woda porusza się w pobliżu każdego elementu, nagrzewa się i spływa z elementów, kondensuje i ochładza, a następnie wraca do urządzenia (często grawitacyjnie). Systemy te będą wyposażone w obwód chłodzenia wodnego oleju, chłodnicy międzystopniowej i elementu niskociśnieniowego. Drugi obwód służy do chłodzenia elementu wysokociśnieniowego i chłodnicy końcowej.

Żywotność sprężarek bezolejowych

Ogólnie rzecz biorąc, sprężarka bezolejowa nie wytrzyma tak długo, jak model smarowany olejem, ponieważ ich wstępne smarowanie będzie stopniowo zużywać się i degradować z czasem.

Powłoka teflonowa często używana do smarowania wewnętrznego cylindra po prostu zużywa się z czasem, a zużycie to może wzrosnąć, gdy sprężarka bezolejowa jest używana w ekstremalnych temperaturach lub przez długi czas. Możesz mieć sprężarkę bezolejową, która będzie działać przez lata, jeśli zachowasz czujność, ale wymaga ona więcej czasu poświęconego na konserwację i pieniędzy (zazwyczaj) niż sprężarka powietrza smarowana olejem.

Jeśli chcesz przedłużyć żywotność sprężarki bezolejowej, to dobrym przyjacielem sprężarek jest dobra konserwacja. Sprężarki powietrza mają wiele ruchomych części, które mogą powodować znaczne zużycie, więc upewnij się, że zaglądasz do środka przynajmniej raz w miesiącu. Sprawdź trwale nasmarowane elementy, takie jak powłoka teflonowa cylindra i teflonowe lub węglowe pierścienie uszczelniające.

Jeżeli szukasz serwisu sprężarek bezolejowych, skorzystaj z oferty serwisowej naszego sklepu.

Jaki kompresor wybrać?

Jeżeli szukasz sprężarki powietrza a nie wiesz na co zwrócić uwagę przy wyborze kompresora, to film poniżej jest najlepszym poradnikiem dla Ciebie:

PNEUMATYKA.EU » Bezolejowa

Wyświetlanie wszystkich wyników: 4