Próby ciśnieniowe instalacji sprężonego powietrza

Próby ciśnieniowe instalacji sprężonego powietrza mają na celu sprawdzenie szczelności instalacji po jej wykonaniu. Jest to najczęściej jeden z elementów przewidzianych w umowie pomiędzy inwestorem a wykonawcą. Bez próby szczelności nie ma co liczyć na odbiór pracy. Próba ciśnieniowa polega na napełnieniu instalacji sprężonym powietrzem do określonego poziomu ciśnienia. Ciśnienie podczas próby szczelności powinno być wyższe niż maksymalne ciśnienie przewidziane do pracy w danej instalacji. Przed rozpoczęciem próby do instalacji wpina się wzorcowy manometr, następnie napełnia się instalacje do określonego poziomu i zamyka ją na określony w umowie czas (najczęściej as to 2 godziny). Po upłynięciu ustalonego czasu sprawdza się czy i o ile spadło ciśnienie w instalacji.

Jak wykonać próbę ciśnieniową?

  1. Należy zamknąć wszystkie punkty poboru za pomocą zaworów kulowych oraz wpiąć do instalacji manometr wzorcowy (koniecznie na sztywno a nie na szybkozłącze). Za manometrem montujemy kolejny zawór kulowy i szybkozłącze, do którego podepniemy sprężarkę do prób cisnieniowych.
  2. Do wykonania próby ciśnieniowej instalacji sprężonego powietrza potrzebny jest kompresor o ciśnieniu maksymalnym wystarczającym do przeprowadzenia próby. Tego typu kompresory najczęściej nie mają dużej wydajności. Dlatego też przy większych instalacjach dobrze jest napełnić instalację ciśnieniem maksymalnym kompresora roboczego a następnie tylko “dobić” do żądanego ciśnienia sprężarką do prób ciśnieniowych.
  3. Po napełnieniu instalacji zamykamy zawór kulowy pomiędzy manometrem a sprężarką do prób ciśnieniowych, spisujemy ciśnienie (polecam zrobić zdjęcie manometru) i czekamy.
  4. Po upłynięciu określonego czasu sprawdzamy czy ciśnienie w instalacji spadło poniżej przewidzianej w wymaganiach wartości. Jeżeli tak – łatamy nieszczelności i ponawiamy procedurę. Jeżeli nie – spisujemy protokół.

Próby ciśnieniowe instalacji sprężonego powietrza – na co zwrócić szczególną uwagę?

Przed rozpoczęciem próby należy upewnić się, że wszystkie zawory odcinające przy punktach poboru i przy maszynach są zamknięte. Zwykłe szybkozłącza nie gwarantują stuprocentowej szczelności i mogą spowodować, że próba nie wypadnie pomyślnie pomimo szczelnego rurociągu. Wyjątkiem są tu szybkozłącza przemysłowe takie jak PrevoS1, które mają gwarancję szczelności. Podczas napełniania instalacji powietrzem dobrze jest obserwować jak zachowuje się rurociąg i czy gdzieś nie pojawiają się nieszczelności. Mogą to być bardzo oczywiste przypadki, takie jak rozsadzenie niezaciśniętej złączki. Zdarzają się też bardzo drobne przecieki, które czasem da się wyłapać “gołym” uchem. Jeżeli wyłapiesz takie miejsca w trakcie napełniania rurociągu możesz zaoszczędzić sporo czasu.


osuszacz HDX pneumatyka.euPneumatyka.eu – uniwersalny dostawca pneumatyki. Na naszych stronach znajdziesz najważniejsze towary i usługi z dziedziny pneumatyki ponieważ wiemy czego potrzeba prawdziwym fachowcom. Próby cisnieniowe instalacji sprężonego powietrza. Zajmujemy się wszystkimi aspektami systemów sprężonego powietrza od kompresorów, poprzez instalacje sprężonego powietrza, przygotowanie sprężonego powietrza aż do napędów pneumatycznych, narzędzi i utrzymania ruchu pod kątem pneumatyki.