Darmowe narzędzie do obliczania objętości zbiornika sprężonego powietrza.

Zauważyliśmy, że producenci zbiorników sprężonego powietrza produkują zbiorniki o różnej długości i średnicy, zapewniając taką samą pojemność. Różne wymiary zbiorników nie jest problemem, pod warunkiem, że pojemności zbiornika jest taka, jaką producent podaje. Jeśli producent podaje 5000 litrów, to pojemność powinna być dokładnie taka lub z maksymalnym odchyleniem +/- 5%.

Kup zbiornik sprężonego powietrza: https://pneumatyka.eu/k/zbiorniki-cisnieniowe/

Jak poznać objętość zbiornika powietrza wykonując jego pomiary?

Łatwo dostępne wzory służą do obliczania objętości idealnego cylindra, ale zbiornik sprężonego powietrza, który wygląda jak na poniższym rysunku, ma 2 (dwa) elipsoidalne końce. Wymiar „a” na poniższym diagramie to głębokość eliptycznego końca zbiornika. Te boki nazywane są również dennicami zbiornika.

Część cylindra, która oznaczona jest jako „L” lub długość zbiornika, jest nazywana „płaszczem” zbiornika. Zwykle jest to pomiar między szwami spawalniczymi po obu stronach.

Tak wyglądają standardowe zbiorniki powietrza.

zbiornik wymiary

Wymiary L, D, a dla standardowych zbiorników sprężonego powietrza.

Standardowe normy lub rysunki budowy zbiornika sprężonego powietrza określają, że wartość „a” powinna wynosić 25% średnicy „D”.

Prawidłowym sposobem obliczenia objętości tego zbiornika sprężonego powietrza i użycia poniższego narzędzia jest użycie wewnętrznej średnicy zbiornika powietrza. Średnica wewnętrzna nie jest znana, chyba że znasz grubość płaszcza / cylindra i dennic. Jeśli nie znasz grubości ścianek jest to dobre narzędzie, aby uzyskać wartość bardzo bliską rzeczywistej pojemności zbiornika.

Aby użyć poniższego narzędzia, zmierz fizycznie „L” (długość), „D” (średnica) i „a” (głębokość naczynia / eliptyczna strona) w metrach (m) i wklej wartości w poniższym narzędziu. Jeśli nie znasz wartości „a” lub nie możesz jej zmierzyć, możesz uznać ją za 25% wartości „D” Średnica.

Wzór na obliczenie pojemności zbiornika sprężonego powietrza.

Π * (D/2)² * L + Π * (D/2)² * a/2

Kalkulator pojemności zbiornika sprężonego powietrza

 

https://docs.google.com/spreadsheets/d/e/2PACX-1vRVMnRC4IqslW1KluHvMlGg_m1wY-zBvJQkkj_7BgxL4tRFvi1VErXrBkm0N_quwNZdTcgqSQe83vjR/pubhtml?gid=0&single=true

*Wszystkie pola są obowiązkowe. 

W przypadku problemu z określeniem wartości „a” standardowo możesz przyjąć wartość parametru jako 25% wartości „D” (średnicy) zbiornika powietrza.

Jaki zbiornik do sprężarki wybrać?

Dobór zbiornika sprężonego powietrza + kalkulator

Kalkulator średnicy rurociągu