Inwentaryzacja systemów sprężonego powietrza

Jak przygotować się do reorganizacji procesów z wykorzystaniem sprężonego powietrza w Twojej firmie?

Aby dobrze przygotować się do działań najważniejsze jest posiadanie aktualnych planów inwentaryzacyjnych instalacji sprężonego powietrza.

Aby planować jakiekolwiek ruchy musisz wiedzieć jakie masz kompresory, gdzie i jak podłączone są do instalacji. Do tego niezbędna jest wiedza gdzie są zamontowane poszczególne elementy uzdatniania sprężonego powietrza, gdzie są i z czego składają się punkty poboru oraz na jaką wydajność możesz liczyć w poszczególnych miejscach instalacji.

Jakie są straty przesyłu sprężonego powietrza pomiędzy sprężarkownią a punktem poboru?

Dla rurociągów istotne są przebiegi, średnice, kierunki generalnie w jaki sposób sprężone powietrze dostarczane jest do poszczególnych działów, linii, gniazd produkcyjnych (po to żeby można było łatwo zidentyfikować użytkownika sprężonego powietrza i jaka jest efektywność przesyłu tego medium do tego punktu).

Ważne jest to między innymi dlatego, że oczekiwana lub dopuszczalna wartość strat ciśnienia na przesyle powinna się wahać od 2 do 5% wartości ciśnienia początkowego ze sprężarkowni z uwzględnieniem faktu, że im mniejsza strata ciśnienia tym mniejsze koszty wytworzenia sprężonego powietrza.

Wykonujemy również inwentaryzacje linii produkcyjnych np w branży motoryzacyjnej. Prace polegają na stworzeniu dokumentacji pneumatyki dla maszyn wraz z wykazem elementów pneumatycznych i schematem.