Zadzwoń: 58 56 240 14
Manometr z atestem
Certyfikaty Kalibracji (Świadectwo kalibracji manometru, sprawdzenia wzorcem)
Potrzebujesz pewnych i wiarygodnych pomiarów? Zaufaj naszemu laboratorium kalibracyjnemu!
Laboratorium oferuje usługi kalibracji szerokiej gamy instrumentów pomiarowych, zapewniając certyfikaty potwierdzające dokładność i niezawodność Twojego sprzętu. Nasze certyfikaty kalibracji szczegółowo opisują różnice pomiarowe między testowanym przyrządem a wartościami standardowymi, uwzględniając niepewność pomiaru w każdym punkcie kalibracji.
Przykładowy certyfikat Gesa.
Co oferujemy?
- Kalibracja instrumentów: Kalibrujemy instrumenty różnych producentów, nawet manometr wzorcowy elektroniczny, w tym te wyprodukowane przez Wika, Hohner, Balluff, Omron, Gesa Termómetros, SL. Przed wysłaniem instrumentu prosimy o kontakt w celu weryfikacji możliwości kalibracji. Ograniczenia mogą wynikać z dokładności/rozdzielczości instrumentu, jego wymiarów/konstrukcji lub konieczności naprawy przed kalibracją.
- Szeroki zakres kalibracji: Nasze usługi obejmują kalibrację w obszarach:
- Temperatura i wilgotność: Termometry oporowe platynowe, termometry z bezpośrednim odczytem (różne czujniki), rejestratory danych temperatury, przetworniki temperatury, termopary, termometry cieczowe, termometry IR, psychrometry i higrometry.
- Ciśnienie i próżnia: Manometry, przetworniki ciśnienia i manometry próżniowe.
- Szczegółowe certyfikaty: Nasze certyfikaty zawierają:
- Punkty kalibracji (wybierane przez klienta).
- Różnice pomiarowe między instrumentem a wzorcem.
- Niepewność pomiaru w każdym punkcie.
- Profesjonalne podejście: Stosujemy wewnętrzne procedury kalibracji zgodne z normą ISO 9001, bazując na wytycznych Polskiego Centrum Metrologii (PCM). Nasze standardy są identyfikowalne do ENAC lub UKAS, gwarantując najwyższą jakość i wiarygodność.
Oto najważniejsze z nich:
- TH-001 Procedura kalibracji termometrów cyfrowych
- TH-002 Procedura kalibracji termometrów podczerwieni
- TH-003 Procedura kalibracji poprzez porównanie termopar
- TH-004 Procedura kalibracji termometrów kolumnowych cieczowych metodą porównawczą
- TH-005 Procedura kalibracji poprzez porównanie oporników platynowych termometrycznych
- TH-007 Procedura wzorcowania mierników wilgotności i temperatury powietrza
- ME-001 Kalibracja mierników próżni
- ME-003e Kalibracja manometrów
- ME-010 Kalibracja kalibratorów ciśnienia
- ME-017 Procedura kalibracji przetworników ciśnienia z wyjściem elektrycznym
Głównym celem kalibracji jest oszacowanie niepewności pomiaru. Zgodnie ze Słownikiem Metrologii (VIM) (1) niepewność pomiaru to „nieujemny parametr charakteryzujący rozrzut wartości wielkości przypisywanych wielkości mierzonej”.
Do obliczenia niepewności wykorzystano Przewodnik po wyrażaniu niepewności pomiaru (GUM) (2) oraz dokument EA-4/02 M:2013 , którego głównym tematem jest ocena niepewności pomiaru podczas kalibracji.
Odpowiednie wkłady systemu kalibracji są następujące:
- Odchylenie, interpolacja odczytu i rozdzielczość standardów.
- Jednorodność i stabilność urządzeń izotermicznych, pomp ciśnieniowych i komór klimatycznych.
Odpowiednie wkłady wielkości mierzonej wynoszą:
- Niepewność odczytu (rozdzielczość)
- Histereza, jednorodność i/lub powtarzalność
- Inne wpływowe wielkości
D) Sprzęt używany do kalibracji i standardów
Wszystkie certyfikaty kalibracji muszą być identyfikowalne. Oznacza to, że musi być możliwe zidentyfikowanie wszystkich kroków wykonanych w łańcuchu kalibracji do międzynarodowo uznawanego podmiotu. W Gesa nasze standardy składają się ze wzorców identyfikowalnych do ENAC (Entidad Nacional de Acreditación) lub UKAS (United Kingdom Accreditation Service). Normy te są okresowo kalibrowane przez podmioty akredytowane przez ENAC i UKAS.
- Kontrola temperatury:
- Nasz sprzęt kalibracyjny gwarantuje wysoką stabilność temperatury zadanej w czasie (±0,05 K), a także doskonałą jednorodność w każdym innym punkcie. Jeśli jakość sprzętu jest wysoka, laboratorium kalibracyjne doda niską niepewność pomiaru.
- Jeśli chodzi o temperaturę, zakres, który można skalibrować, wynosi od -80ºC do +600ºC. Niepewność naszych standardów jest niższa niż 0,02ºC.
- Kontrola ciśnienia i podciśnienia:
- W celu kalibracji przyrządów ciśnieniowych i próżniowych, nasz sprzęt jest w stanie generować ciśnienia, których rozdzielczość może sięgać do 10 Pa (0,1 mbar). Wysoka jakość różnych komponentów sprzętu (zawory, szybkozłącza itp.) pozwala na utrzymanie stabilnych ciśnień podczas kalibracji.
- Płyny, których używamy to powietrze, woda lub olej hydrauliczny. Użycie tych płynów zależy od zakresu ciśnienia testowanego instrumentu.
- Zakres ciśnienia, który można skalibrować, wynosi od -95 KPa do 60 MPa (-0,95 do 600 bar). Niepewność standardów jest niższa niż 80 Pa (0,8 mbar).
- Wilgotność względna:
- Jeśli chodzi o kalibrację higrometrów, używamy urządzeń w postaci komór klimatycznych. Temperaturę i wilgotność względną tych komór można regulować i kontrolować.
- Kalibrowalne punkty to 50%RH, 60%RH i 70%RH, a wszystkie trzy mierzone są w temperaturze od 20ºC do 25ºC. Normy mają niepewność 1,2%RH.
E) Okresowość kalibracji
Właściciel instrumentu, który ma zostać skalibrowany, jest tym, który decyduje o okresie ważności wydanego certyfikatu. Okres ważności certyfikatów wynosi zazwyczaj od sześciu miesięcy do dwóch lat, w zależności od warunków, w jakich instrument musi pracować.
- Zaawansowany sprzęt: Dysponujemy zaawansowanym sprzętem zapewniającym wysoką stabilność i jednorodność temperatury (±0,05 K) oraz rozdzielczość ciśnienia do 10 Pa (0,1 mbar). Zakres kalibracji temperatury: od -80ºC do +600ºC, z niepewnością standardów poniżej 0,02ºC.
Dlaczego warto kalibrować?
- Wygaśnięcie okresu ważności.
- Przekraczanie limitu użytkowania (godzin pracy).
- Uszkodzenia mechaniczne (uderzenia, wibracje).
- Zmiany temperatury.
- Wątpliwość co do poprawności pomiarów.
- Wymogi prawne.
Skontaktuj się z nami.
Zapytaj o ofertę.