Chcesz malować natryskowo, ale nie wiesz

Jaki kompresor do malowania natryskowego wybrać?

Wprowadzenie

Malowanie natryskowe z zastosowaniem sprężonego powietrza, to bardzo szybka i wydajna metoda. Pozwala zaoszczędzić czas operatora i zmniejszyć zużycie materiału przy jednoczesnym zwiększeniu jakości krycia. Aby zacząć malować natryskowo potrzebujesz kilku podstawowych urządzeń i akcesoriów, pośród których kluczowy jest oczywiście kompresor. Ten artykuł dotyczy kompresorów do malowania na użytek domowy, garażowy oraz profesjonalny gdzie wymagane jest uzyskanie wysokiej jakości powierzchni.

Malowanie natryskowe czy lakierowanie?

Zanim dowiesz się, jaki jest optymalny kompresor do malowania, dowiesz się wcześniej, jaka jest różnica pomiędzy malowaniem a lakierowaniem natryskowym. Malowanie natryskowe dotyczy każdego rodzaju malowania przy użyciu sprężonego powietrza. Malujemy takie powierzchnie jak ściany i sufity budynku, konstrukcje stalowe, płoty lub inne powierzchnie do których używa się różnego rodzaju farb. Lakierowanie natomiast przy użyciu pistoletów na sprężone powietrze to bardzo wyrafinowany proces, który wymaga wprawy. Do lakierowania używa się baz, podkładów, lakierów. Prace wykonuje się zazwyczaj etapowo. Aby prawidłowo malować natryskowo trzeba zadbać o czynniki takie jak parametry kompresora, filtracja sprężonego powietrza, środowisko pracy, higiena operatora i wiele wiele innych. Ten artykuł dotyczy doboru kompresora do malowania różnych powierzchni.

Malowanie natryskowe - jaki kompresor wybrać?

Im lepsza jakość sprężonego powietrza tym lepsza jakość malowania. Kompresory śrubowe i łopatkowe, które emitują mniej oleju do układu produkują czystsze sprężone powietrze niż kompresory tłokowe. Nie jest to jednak problem, ponieważ poprzez proces uzdatniania możemy uzyskać odpowiedniej jakości powietrze do malowania z każdego typu kompresora.

Parametry kompresora do malowania

Podstawowe parametry jakie należy wziąć pod uwagę to ciśnienie, wydajność i pojemność zbiornika.

Dobieramy je odpowiednio do zapotrzebowania pistoletu jakim będziemy pracować lub sumarycznego zużycia powietrza przez pistolety, jeśli pracuje jednocześnie więcej operatorów. Większość kompresorów dostępnych na rynku wytwarza ciśnienie na poziomie minimum 6 bar co jest ciśnieniem wystarczającym do malowania natryskowego. I tak przed samym pistoletem redukujemy to ciśnienie do niższego. Wydajność to dosłownie ilość sprężonego powietrza jaką jest w stanie zapewnić kompresor.

Wydajność określa się najczęściej w litrach na minutę. Tak jak w przypadku innych narzędzi pneumatycznych, trzeba sprawdzić jakie jest zapotrzebowanie powietrza Twojego pistoletu i dobrać kompresor o wydajności zapewniającej mu stabilna pracę. Poza tym, w przypadku malowania, im większy zbiornik tym lepiej. Pamiętaj jednak, że ze stu pięćdziesięciu litrowym zbiornikiem trudno manewrować. Dlatego też dla użytkowników pracujących w terenie gdzie ważna jest mobilność polecam kompresory z małym zbiornikiem 24 litry ale o wydajności efektywnej powyżej 300 l/minutę najlepiej zasilane napięciem 230 v, który jest bardziej dostępny w terenie. Moc silnika kompresora do malowania natryskowego powinna być na poziomie 2,2 kW, 3 kw lub wyższym. W przypadku, kiedy pracujemy tam gdzie nie jest dostępne zasilanie elektryczne możemy rozważyć zakup kompresora spalinowego.

Dla sporadycznych użytkowników warsztatowych polecamy kompresor tłokowy ze zbiornikiem o pojemności od 50 do 100 litrów z silnikiem od 1,5 do 2,2 kW. Warto też pamiętać, że nie opłaca się kupować najtańszych kompresorów i lepiej wydać więcej, żeby mieć potem spokojną głowę o trwałość i obsługę posprzedażową. Dla lakierników samochodowych i malarni frontów meblowych zalecam kompresor zasilany napięciem 400v o mocy minimum 3 kW i wydajności efektywnej na poziomie minimum 300 l/min oraz zbiornik minimum 150 l; mamy na myśli parametry wydajności na jedno stanowisko pracy. Jeśli operatorów jest więcej należy uwzględnić dodatkowo sumaryczne zużycie powietrza dla pistoletów i innych urządzeń pneumatycznych oraz współczynnik jednoczesności użytkowania. Dobieramy wtedy kompresor o wydajności od 600 l/min w wzwyż ze zbiornikiem o pojemności około ⅓ wydajności. Na przykład – dla wydajności 600 l/min zalecany zbiornik to 200 litrów.

Akcesoria do malowania natryskowego

Poza pistoletem i kompresorem będziesz potrzebować jeszcze kilku drobiazgów.

W pierwszej kolejności skupimy się na filtracji sprężonego powietrza. Kompresory tłokowe czasem posiadają na wyposażeniu filtr wstępny oraz w większości przypadków reduktor ciśnienia.

Jeśli kompresor nie posiada na wyposażeniu to potrzebny Ci będzie podstawowy separator cyklonowy z filtrem (tzw. filtr wstępny), który usunie ze sprężonego powietrza większość wody. cząstek stałych i zanieczyszczeń olejowych. Takie urządzenie postaraj się zamontować jak najbliżej pistoletu natryskowego aby zminimalizować zjawisko skraplania się wody za filtrem. Do malowania nieprecyzyjnego takie rozwiązanie wystarcza.

Do lakierowania zaleca się zastosowanie za filtrem wstępnym osuszacza ziębniczego, który zapewni odpowiedni punkt rosy i zapobiegnie skraplaniu się wody w instalacji, przewodach i na dyszy pistoletu. Dodatkowo za osuszaczem montuje się filtr dokładny z wkładem 0,01 mielona, który usuwa pozostałości oleju i cząstek stałych. Jeśli chcemy wykorzystać sprężone powietrze do oddychania należy dodatkowo zamontować filtr węglowy, który pochłania smak i zapach sprężonego powietrza. Aby w łatwy sposób sprawdzić czy w Twoim sprężonym powietrzu jest wilgoć możesz wykonać test lusterka dmuchając na nie powietrzem. Jeśli pojawią się na nim krople wody to oznacza. że możesz mieć problem z uzyskaniem odpowiedniej jakości powierzchni lakierowanej.

Pamiętaj, że przy lakierowaniu warunki pracy mają duże znaczenie. Nasi klienci nawet kiedy mają sprężone powietrze odpowiedniej klasy czasami mają problem z uzyskaniem odpowiedniej jakości powierzchni. zdarzały się przypadki, że powodem oczek na lakierze był krem na rękach osoby, która szlifowała powierzchnię. Inny przypadek to lakier do włosów u jednej z pracownic lub 50 metrów oddalony samochód, który ktoś inny czyścił plakiem.

Kolejnym elementem potrzebnym do malowania jest wąż lub przewód ciśnieniowy, który doprowadza powietrze z kompresora do pistoletu. Odradzamy tutaj stanowczo przewody spiralne i polecamy dobrej jakości elastyczny wąż ciśnieniowy. Na użytek pistoletu lakierniczego w zupełności wystarczy wąż o średnicy 6 lub 9 milimetrów. Ważne, żeby nie był to słabej jakości wąż, ponieważ może zacząć twardnieć i pękać. Szybkozłączki bezpieczne zapewnią Ci szczelność, większy komfort i bezpieczeństwo pracy a poza tym prawdopodobnie już nigdy nie będziesz musiał ich wymieniać.

Podsumowanie

Malowanie natryskowe to znakomite poszerzenie Twoich możliwości. Przy wprawnej ręce można osiągnąć ciekawe efekty. Pamiętaj, że malowanie natryskowe to nie jedyne zastosowanie kompresora. Może on posłużyć jako zasilanie mnóstwa innych urządzeń pneumatycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *