ENERGOOSZCZEDNE2

Energooszczędne instalacje sprężonego powietrza

Właściciele kompresorów mogą na wiele sposobów oszczędzać energię. Poniższy poradnik opisuje możliwe do zastosowania rozwiązania w układzie – od wytwarzania poprzez filtrację i uzdatnianie aż do zakładowej instalacji sprężonego powietrza wraz z punktami poboru.

Proces optymalizacji należy zacząć od analizy bieżącego stanu układu oraz pomiaru zapotrzebowania na sprężone powietrze w punktach poboru sprężonego powietrza.

Dane statystyczne:

ok. 10% zużycia energii elektrycznej w przemyśle wykorzystywane jest na wytwarzanie sprężonego powietrza, które ma wiele zastosowań: służy zarówno jako nośnik energii jak i medium w różnych procesach. Faktem jest również, że sprężone powietrze jest stosunkowo drogim nośnikiem energii, o ile nie wprowadza się konsekwentnie energooszczędnych rozwiązań. Przeprowadzone w przeszłości badania wykazały, że uzasadnione ekonomicznie i wykonalne z technicznego punktu widzenia zmiany mogą zredukować wydatki na energię nawet o 30%. Nawet jeśli założy się, że niektóre usprawnienia zostały w danym zakładzie już wprowadzone, to i tak istnieje nadal wiele możliwości dalszych zmian zmniejszających zużycie energii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.