Jaki kompresor do warsztatu wybrać?

Kompresor do warsztatu jest podstawowym źródłem czynnika roboczego. Sprawdzi się zarówno w warsztatach usługowych jak i rzemieślniczych ponieważ zasila kluczowe narzędzia w warsztacie. Sprężarka w warsztacie może służyć nie tylko do pompowania kół. Może też zasilać narzędzia pneumatyczne oraz siłowniki. Siłowniki zasilane sprężonym powietrzem mogą zasilać klapy wentylacji, podnośniki, stoły tapicerskie i wiele innych urządzeń. W małym i średnim warsztacie najlepiej sprawdzi się średnich rozmiarów kompresor tłokowy o mocy 4-5 kW. Taka moc powinna być wystarczająca ponieważ wystarczy do realizacji większości potrzeb. Jeżeli masz większy biznes, który potrzebuje dużych ilości sprężonego powietrza to warto zastanowić się nad kompresorem śrubowym dlatego, że uzyskiwanie wyższych wydajności jest trudniejsze na kompresorach tłokowych.

Na co zwrócić uwagę wybierając kompresor do warsztatu?

Kluczowymi parametrami, które należy rozpatrywać wybierając kompresor do warsztatu są wydajność, pojemność zbiornika oraz rodzaj pompy. Wydajność to ilość sprężonego powietrza jaką produkuje kompresor w danej jednostce czasu. Zbiornik to bufor, który zapewni Ci ciągłość pracy gdy chwilowe zużycie powietrza będzie większe niż wydajność twojego kompresora. Co do rodzaju pompy to warto, aby pochodziła ona od producenta, który zapewnia części i serwis.

Jaką pompę powinien mieć kompresor do warsztatu?

Kompresor do warsztatu powinien mieć pompę od producenta, który zapewnia dostępność części zamiennych. Sprężarka będzie głównym źródłem czynnika roboczego w Twoim warsztacie i jeżeli stanie twój biznes na tym ucierpi. Dlatego też nie warto kupować tanich kompresorów z chin, których praktycznie nie da się naprawiać. Lepiej zainwestować w coś w stylu pomp ABAC – renomowanego włoskiego producenta, które stały się standardem w profesjonalnych kompresorach tłokowych. Do takiej pompy zawsze znajdziesz części zamienne a każdy serwis będzie wiedział co i jak w nich naprawić. Oczywiście, jeżeli w ogóle będzie taka potrzeba.

Co z wydajnością sprężarki do warsztatu?

Sprawa jest prosta. Im większa wydajność tym lepiej. Pamiętaj, że kompresor tłokowy nie jest przeznaczony do pracy ciągłej i dlatego powinien odpoczywać przez mniej więcej 50% czasu. Oznacza to, że jeżeli stale potrzebujesz około 200 litrów sprężonego powietrza na minutę, to twój kompresor powinien mieć wydajność na poziomie około 400 litrów na minutę. 

Jaki zbiornik powinna mieć sprężarka do warsztatu?

Co do zbiornika to zasada jest podobna do tej, która dotyczy wydajności. Im większy zbiornik tym lepszy. Ograniczeniem będzie tutaj przede wszystkim przestrzeń w Twoim warsztacie, ponieważ musisz mieć gdzie trzymać kompresor 😉 Zwróć też uwagę na to czy wybrany przez Ciebie kompresor ma kółka. Mogą się przydać. Wygodnym rozwiązaniem dla niedużych warsztatów są kompresory tłokowe z pionowym zbiornikiem. Pomocne może być też montowanie dodatkowych zbiorników pod sufitem albo w pomieszczeniach, w których nie będą Ci przeszkadzały w pracy.

Podsumowanie

Wybierając kompresor do warsztatu powinieneś przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość komponentów, z których jest wykonany. Dobra pompa to podstawa, ponieważ jest ona “sercem” kompresora. Zwróć też uwagę na dostępność serwisu. Zapytaj sprzedawcę czy może zaoferować kompresor zastępczy w wypadku awarii? Wydajność dobierz tak, żeby kompresor nie pracował więcej niż przez 50% czasu. Jeżeli zajedziesz sprężarkę to stracisz gwarancję a dobry serwis z pewnością rozpozna czy pracowała za dużo. Wybierz największy zbiornik z jakim wygodnie zmieścisz się w swoim warsztacie. Jeżeli stwierdzisz, że potrzebujesz jeszcze większego bufora to zainstaluj dodatkowe zbiorniki w wygodnym miejscu.

Masz pytania o to jak dobrać kompresor do warsztatu?

Zadzwoń teraz! +48 58 56 240 14


Kompresor do warsztatu pneumatyka euPneumatyka.eu – uniwersalny dostawca pneumatyki. Na naszych stronach znajdziesz najważniejsze towary i usługi z dziedziny pneumatyki ponieważ wiemy czego potrzeba prawdziwym fachowcom. Doradzamy jak dobrać kompresor do warsztatu. Zajmujemy się wszystkimi aspektami systemów sprężonego powietrza od kompresorów, poprzez instalacje sprężonego powietrza, przygotowanie sprężonego powietrza aż do napędów pneumatycznych, narzędzi i utrzymania ruchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *