ZAWOR BEZ2

Dobór zaworu bezpieczeństwa do sprężarki – Jak dobrać?

Zawory bezpieczeństwaTo pytanie, które bardzo często słyszymy od klientów szczególnie w sytuacji kiedy użytkownicy zgłaszają soją sprężarkę do Urzędu Dozoru Technicznego (UDT). Postanowiłem spisać garść podstawowych faktów związanych z tą kwestią aby rzucić nieco światła na ten temat. Zanim jednak opowiemy jak dobrać zawór bezpieczeństwa do sprężarki przedstawiam kilka informacji wstępnych dla osób, którzy w temacie urządzeń ciśnieniowych nie mają doświadczenia:

 

Co to jest zawór bezpieczeństwa?

Zawór bezpieczeństwa to szczególny typ zaworu pneumatycznego, który otwiera się samoczynnie po tym jak ciśnienie sprężonego powietrza w układzie pneumatycznym przekroczy określoną wartość. Zawór działa samoczynnie. Sprężyna domyka zawór dzięki czemu jest on szczelny, jednak po przekroczeniu określonego poziomu ciśnienia ściska ono sprężynę i otwiera zawór.

Do czego służy zawór bezpieczeństwa?

Zawory bezpieczeństwa służą do wypuszczania nadmiaru powietrza ze sprężarki lub instalacji sprężonego powietrza w wypadku gdy panuje w niej zbyt wysokie ciśnienie.Zawór bezpieczeństwa G1/4, 8 bar, mosiądz

Przydają się przede wszystkim w wypadku awarii presostatu gdy ciśnienie w zbiorniku osiągnęło już ustaloną wartość a pompa dalej pracuje. W takim wypadku zawór bezpieczeństwa będzie stopniowo wypuszczał nadmiar powietrza żeby zmniejszyć ciśnienie. Gdyby nie zawór bezpieczeństwa taka awaria presostatu mogłaby się zakończyć na jeden z trzech sposobów:

  • silnik ulega spaleniu bo nie daje rady dłużej pompować – optymistyczna opcja

  • pompa ulega uszkodzeniu i przestaje efektywnie tłoczyć – nie najgorzej ale spore koszty

  • zbiornik eksploduje zabijając wszystkich w pobliżu i burząc stojące najbliżej ściany – i to jest najczarniejszy scenariusz aczkolwiek prawdopodobny.

Istnieje jeszcze wersja wariantu eksplozji, w której nie eksploduje sam zbiornik tylko jakiś inny element instalacji sprężonego powietrza, jakaś rura, szybkozłączka, albo narzędzie. Tak czy siak jest to bardzo niebezpieczne. Dlatego też zawór bezpieczeństwa jest niezbędny aby uzyskać certyfikat Urzędu Dozoru Technicznego.

Dobór zawóru bezpieczeństwa do sprężarki.

 

Każdy zawór bezpieczeństwa ma cztery podstawowe parametry:

  • Ciśnienie otwarcia (czyli ciśnienie, powyżej którego zawór się otworzy i zacznie wypuszczać powietrze do atmosfery, np. 11 bar)

  • Przepustowość (czyli ilość powietrza jaką zawór bezpieczeństwa ma możliwość wypuścić w jednostce czasu np. 4000 litrów na minutę).

  • Rodzaj przyłącza (np. gwintowane ⅛”, ½”, itd. lub kołnierzowe DN50, DN80 itd.)
  • Temperatura pracy (np. -10 st.C +80 st. C)

Zajmiemy się teraz każdym z tych parametrów.

Ciśnienie otwarcia (inaczej mówiąc ciśnienie maksymalne)

To ciśnienie, przy którym zawór się otworzy aby wypuścić nadmiar powietrza. Aby prawidłowo dobrać ten parametr musimy znać maksymalne ciśnienie jakie jest w stanie wytrzymać zbiornik. Ta informacja znajduje się na tabliczce znamionowej zbiornika. Ciśnienie maksymalne zaworu powinno być niższe niż maksymalne ciśnienie zbiornika, tak by zawór mógł wypuścić nadmiar ciśnienia przed awarią zbiornika. NIE WOLNO STOSOWAĆ ZAWORU BEZPIECZEŃSTWA O CIŚNIENIU OTWARCIW WYŻSZYM NIŻ WYTRZYMAŁOŚĆ ELEMENTÓW SYSTEMU, PRZEDE WSZYSTKIM ZBIORNIKA

 

Przepustowość (inaczej mówiąc wypływ)

To drugi obok ciśnienia otwarcia najistotniejszy parametr zaworu bezpieczeństwa. Przepustowość zaworu bezpieczeństwa powinna być wyższa niż wydajność sprężarki. Jeżeli do instalacji podpięte jest więcej niż jedna sprężarka to przepustowość zaworu powinna być większa niż suma wydajności wszystkich sprężarek.

Odpowiednia przepustowość gwarantuje nam, że w przypadku nieporządanego wzrostu ciśnienia w sieci zawór bezpieczeństwa będzie miał możliwość wypuszczać cały nadmiar powietrza do atmosfery.

Rodzaj przyłącza (inaczej mówiąc po prostu przyłącze)

To istotny element ze względu na możliwość montażu zaworu bezpieczeństwa w naszym systemie pneumatycznym. Dla mniejszych zaworów najczęściej spotyka się przyłącze gwintowane natomiast przy większych układach wymagane będzie zastosowanie zaworów kołnierzowych. Nie ma przeciwwskazań aby stosować do montażu różnego rodzaju redukcje pod warunkiem, że nie zmniejszą one istotnie przepływu.

Temperatura pracy (inaczej mówiąc temperatura otoczenia)

Należy zwrócić uwagę na to czy temperatura pracy zaworu bezpieczeństwa mieści się w warunkach w których rzeczywiście zawór będzie pracował.  Ciekawostka: Przy większości sprężarek powietrza stosowane są zawory bezpieczeństwa, które nie pozwalają na pracę w temperaturze poniżej – 10 st. C a więc nie należy ich używać w nieogrzewanych pomieszczeniach przy mrozach.

Podsumowując, aby dobrze dobrać zawór bezpieczeństwa do sprężarki musimy znać te 4 parametry i dla bezpieczeństwa bezwzględnie zastosować zawór bezpieczeństwa, który spełnia wszystkie parametry chociażby w minimalnym stopniu. Nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania przewymiarowanych pod kątem parametrów zaworów bezpieczeństwa. Po prostu lepiej zamontować zawór za duży niż za mały.


PNE-GC3010-04Pneumatyka.eu – uniwersalny dostawca pneumatyki. Na naszych stronach znajdziesz najważniejsze towary i usługi z dziedziny pneumatyki. My wiemy jak dobrać odpowiednie zawór bezpieczeństwa do sprężarki. Zajmujemy się wszystkimi aspektami systemów sprężonego powietrza od kompresorów przez instalacje aż po urządzenia pneumatyczne. Jeżeli potrzebujesz porady napisz lub zadzwoń! +48 58 56 240 14

 

Jedna odpowiedź do “Jak dobrać zawór bezpieczeństwa do sprężarki?

  1. Łukasz pisze:

    A jaki dokument trzeba dostarczyć do UDT? Wymagają doboru zaworu bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *