ZAWOR BEZ2

Zawór bezpieczeństwa do sprężarki – jaki? Jak dobrać?

To pytanie, które bardzo często słyszymy w firmie Pressmann dlatego też postanowiłem spisać garść podstawowych faktów związanych z tą kwestią aby rzucić nieco światła na ten temat. Zanim jednak opowiemy jak dobrać zawór bezpieczeństwa do sprężarki musimy odpowiedzieć sobie na jedno bardzo ale to bardzo ważne pytanie:

Co to jest zawór bezpieczeństwa?

Zawór bezpieczeństwa to szczególny typ zaworu pneumatycznego, który otwiera się samoczynnie po tym jak ciśnienie sprężonego powietrza w układzie pneumatycznym przekroczy określoną wartość. Zawór działa samoczynnie. Sprężyna domyka zawór dzięki czemu jest on szczelny, jednak po przekroczeniu określonego poziomu ciśnienia ściska ono sprężynę i otwiera zawór.

Zawory bezpieczeństwa różnych rozmiarów

Do czego służy zawór bezpieczeństwa?

Zawory bezpieczeństwa służą do wypuszczania nadmiaru powietrza ze sprężarki lub instalacji sprężonego powietrza w wypadku gdy panuje w niej zbyt wysokie ciśnienie.

Przydają się przede wszystkim w wypadku awarii presostatu gdy ciśnienie w zbiorniku osiągnęło już ustaloną wartość a pompa dalej pracuje. W takim wypadku zawór bezpieczeństwa będzie stopniowo wypuszczał nadmiar powietrza żeby zmniejszyć ciśnienie. Gdyby nie zawór bezpieczeństwa taka awaria presostatu mogłaby się zakończyć na jeden z trzech sposobów:

  • – silnik ulega spaleniu bo nie daje rady dłużej pompować – optymistyczna opcja

  • – pompa ulega uszkodzeniu i przestaje efektywnie tłoczyć – nie najgorzej ale spore koszty

  • – zbiornik eksploduje zabijając wszystkich w pobliżu i burząc stojące najbliżej ściany – i to jest niestety najbardziej prawdopodobna opcja.

Istnieje jeszcze mniej pesymistyczna wersja trzeciego sposobu, w której nie eksploduje sam zbiornik tylko jakiś inny fragment instalacji sprężonego powietrza, jakaś rura, szybkozłączka, albo narzędzie. Tak czy siak jest to bardzo niebezpieczne. Dlatego też zawór bezpieczeństwa jest niezbędny aby uzyskać certyfikat Urzędu Dozoru Technicznego.

Jak dobrać zawór bezpieczeństwa do sprężarki?

Każdy zawór bezpieczeństwa ma trzy podstawowe parametry:

  • – Gwint przyłącza, np ⅛”, ½”, itd…

  • – Ciśnienie maksymalne, czyli takie, powyżej którego się otworzy i zacznie wypuszczać powietrze aż ciśnienie opadnie.

  • – Przepustowość, czyli ile powietrza da radę wypuścić w litrach na minutę.

Zajmiemy się teraz każdym z tych parametrów.

Gwint przyłącza

To najmniej istotna cecha zaworu. Dobieramy go w zależności od miejsca, w którym mamy go umieścić. Gdyby jednak otwór miał większą średnicę niż sam zawór można zastosować redukcję.

Ciśnienie maksymalne

To ciśnienie, przy którym zawór się otworzy aby wypuścić nadmiar powietrza. Aby prawidłowo dobrać ten parametr musimy znać maksymalne ciśnienie jakie jest w stanie bezpiecznie wytrzymać zbiornik. Ta informacja znajduje się na tabliczce znamionowej zbiornika. Ciśnienie maksymalne zaworu powinno być niższe niż maksymalne ciśnienie zbiornika, tak by zawór mógł wypuścić nadmiar ciśnienia przed eksplozją zbiornika. Przy wartościach ciśnienia w instalacji wyższych niż 10 bar trzeba też wziąć pod uwagę wytrzymałość złączek, przewodów itd… Najlepiej aby zawór bezpieczeństwa miał ciśnienie maksymalne o jeden lub dwa bary wyższe niż maksymalne ciśnienie sprężarki.

Oznaczenie ciśnienia maksymalnego na zaworze bezpieczeństwa

Przepustowość

 

To drugi obok ciśnienia maksymalnego ważny parametr zaworu bezpieczeństwa. Przepustowość zaworu bezpieczeństwa powinna być wyższa niż wydajność sprężarki. Jeżeli do instalacji podpięta jest więcej niż jedna sprężarka to przepustowość zaworu powinna być większa niż suma wydajności wszystkich tych sprężarek. Musi tak być aby w sytuacji, w której dochodzi do awarii presostatu pompa w nieskończoność pompuje powietrze do instalacji zawór bezpieczeństwa mógł wypuszczać całe nadmiarowe powietrze.

Podsumowując, aby dobrze dobrać zawór bezpieczeństwa do sprężarki musimy znać ciśnienie maksymalne sprężarki (ewentualnie zbiornika) oraz jej wydajność i dobrać zawór o obu parametrach ciut wyższych niż te sprężarki.

 


PNE-GC3010-04Pneumatyka.eu – uniwersalny dostawca pneumatyki. Na naszych stronach znajdziesz najważniejsze towary i usługi z dziedziny pneumatyki ponieważ wiemy czego potrzeba prawdziwym fachowcom. My wiemy jak dobrać zawór bezpieczeństwa do sprężarki. Zajmujemy się wszystkimi aspektami systemów sprężonego powietrza od kompresorów, poprzez instalacje sprężonego powietrza, przygotowanie sprężonego powietrza aż do napędów pneumatycznych, narzędzi i utrzymania ruchu pod kątem pneumatyki. Dlatego też jeżeli potrzebujesz porady – zadzwoń! 533-566-662

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.