Jaki zbiornik do sprężarki wybrać?

Podczas zakupu sprężarki poza wyborem takich parametrów jak moc silnika i wydajność trzeba także wybrać pojemność zbiornika. Zdarza się też tak, że pojemność zbiornika jest głównym kryterium wyboru podczas poszukiwań kompresora.

Celem tego artykułu jest wyjaśnienie roli zbiornika w sprężarce, omówieniu najważniejszych cech zbiorników ciśnieniowych do sprężarek oraz podstawowych zasad doboru zbiornika do konkretnej sprężarki.

Do czego służy zbiornik ciśnieniowy w sprężarce?

Zbiornik ciśnieniowy pełni w sprężarce kilka funkcji. Najbardziej oczywistą jest magazynowanie sprężonego powietrza ale to nie wszystko. Zbiornik pełni też w ograniczonym zakresie funkcję separatora, który oddziela kondensat ze sprężonego powietrza. Spora porcja wody i kondensatu osadza się na ściankach zbiornika i spływa na jego dno, gdzie obowiązkowo powinien być zamontowany jakiegoś rodzaju spust kondensatu, ale o nich napiszemy na końcu.

Dla sprężarki tłokowej zbiornik będzie przede wszystkim magazynem powietrza, który zapewni zasilanie instalacji lub narzędzi kiedy kompresor będzie “odpoczywał”.

W wypadku sprężarek śrubowych i łopatkowych, które mogą pracować bez przerwy, zbiornik jest też buforem, który pozwala na chwilowe zasilanie instalacji większa ilością powietrza niż jest w stanie wyprodukować sprężarka. Taniej jest zamontować większy zbiornik dla maszyny, która ma duże zapotrzebowanie w krótkich “strzałach” niż kupować kompresor o wydajności pozwalającej pokryć w 100% zapotrzebowanie takiej maszyny.

Nieduży zbiornik przyda się także w postaci bufora zapasowego przed maszyną podłączoną gdzieś na końcu instalacji, której czasem brakuje powietrza.

Jak dobrać zbiornik do kompresora?

Jeżeli ktoś myśli, że im większy tym lepszy to nie do końca ma rację, bo odpowiedź na to pytanie jest bardziej skomplikowana. Pojemność zbiornika powinna wynosić około 30% wydajności sprężarki. Oznacza to, że dla sprężarki o wydajności 900 litrów na minutę optymalny będzie zbiornik o pojemności około 300 litrów.

Nie jest to ścisła reguła i w określonych okolicznościach można od niej odstąpić. Warto pamiętać, że kompresory tłokowe nie mogą pracować w zbyt długich cyklach, dlatego też nie mogą mieć zbyt dużych zbiorników, bo będa się przegrzewać. W wypadku kompresorów śrubowych należy pamiętać, że no mogą one robić zbyt długich przerw bo startowanie na zimno im szkodzi.

Poza rozmiarem należy pamiętać o tym, by maksymalne dopuszczalne ciśnienie zbiornika było wyższe niż ciśnienie maksymalne sprężarki, którą do niego podepniemy.

Jak podłączyć zbiornik do instalacji?

Są dwie możliwości: punktowo i przepływowo. Zdecydowanie polecamy podłączenie przepływowe, które pozwala na większą elastyczność układu. Poza tym zdecydowanie bardziej polecamy zbiorniki pionowe niż poziome – pozwoli to na skuteczniejsze odprowadzanie kondensatu ze zbiornika. Należy też pamiętać o tym, że należy zachować swobodny dostęp do zbiornika ze wszystkich stron, w tym z dołu i z góry.

Jakie dodatki zainstalować w zbiorniku?

Standardowe uzbrojenie zbiornika, oprócz wejścia i wyjścia dla powietrza składa się z kilku elementów:

  • manometr, czyli mechaniczny wskaźnik ciśnienia bezpośredniego działania, który musi być zamontowany w widocznym miejscu
  • zawór bezpieczeństwa, który jest zamontowany przeważnie na szczycie zbiornika, należy pamiętać, że musi być do niego swobodny dostęp na wypadek kontroli UDT, więcej o zaworach bezpieczeństwa czytaj tu
  • wyjście na szybkozłączkę podłączoną przez zawór kulowy – powietrze zawsze może się przydać a w razie konieczności można ją zamienić na kolejne wyjście instalacji
  • spust kondensatu, zamontowany na samym dole zbiornika, dzięki któremu będziemy spuszczać z niego wodę i kondensat;

Podsumowując, przed zakupem zbiornika trzeba sprawdzić kilka podstawowych spraw i nie podejmować decyzji pochopnie. Jeżeli dalej masz wątpliwości co do tego jaki zbiornik wybrać skontaktuj się z nami.

 


PNE-GC3010-04Pneumatyka.eu – uniwersalny dostawca pneumatyki. Na naszych stronach znajdziesz najważniejsze towary i usługi z dziedziny pneumatyki ponieważ wiemy czego potrzeba prawdziwym fachowcom. Wiemy jak dobrać zbiornik do sprężarki. Zajmujemy się wszystkimi aspektami systemów sprężonego powietrza od kompresorów, poprzez instalacje sprężonego powietrza, przygotowanie sprężonego powietrza aż do napędów pneumatycznych, narzędzi i utrzymania ruchu pod kątem pneumatyki. Dlatego też jeżeli potrzebujesz porady – zadzwoń! 533-566-662

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.