Serwis sprężarek – podstawowe informacje

Serwis sprężarek to bardzo istotny aspekt utrzymania ruchu i kontroli kosztów w przedsiębiorstwie. Przeglądy serwisowe stanowią ponad 10% stałych kosztów użytkowania kompresora (przeczytaj artykuł: Koszt użytkowania kompresora a cena jego zakupu). Wykonywanie przeglądów serwisowych jest jednym z warunków utrzymania gwarancji na sprężarkę. Przede wszystkim jednak pozwalają one utrzymać sprężarkę w dobrej kondycji przez długie lata nawet po zakończeniu okresu gwarancyjnego. Temat przeglądów dotyczy głównie sprężarek śrubowych i łopatkowych. Jeżeli chodzi o sprężarki tłokowe to raczej się ich nie serwisuje ponieważ żaden z producentów tego nie wymaga.

 

Serwis sprężarek – jak często?

Każda większa sprężarka ma w instrukcji obsługi rozpisany harmonogram przeglądów serwisowych. W takim harmonogramie są opisane czynności jakie należy wykonać przy kompresorze po przepracowaniu określonego czasu lub liczby roboczogodzin.

 

Serwisy sprężarek - harmonogram Gudepol

Jeszcze podczas zakupu sprężarki śrubowej należy zwrócić uwagę na to, czy w harmonogramie w okresie gwarancyjnym nie ma zaleceń wymiany części o dużej wartości (na przykład modułu śrubowego). Pamiętaj, że serwis sprężarek jest dodatkowo płatny dlatego warto już podczas zakupu brać pod uwagę nie tylko cenę zakupu kompresora ale koszt jego używania w okresie gwarancyjnym.

 

Co składa się na koszt serwisu sprężarek?

Na koszty serwisu składają się trzy podstawowe elementy: cena części, koszty pracy serwisu oraz koszty dojazdu. Omówimy krótko wszystkie trzy elementy i zastanowimy się gdzie można poszukać oszczędności.

 

Części do kompresorów

Części kompresora wymieniane w trakcie serwisów to przede wszystkim filtr powietrza, filtr oleju i separator oleju. Są to trzy najczęściej wymieniane podczas serwisów elementy. Do tego dochodzi jeszcze olej.

Rzadziej wymiennymi częściami są pasy (tylko w kompresorach z napędem pasowym), zawory (dolotowy lub minimalnego ciśnienia) oraz moduł śrubowy. Jeżeli chodzi o ten ostatni to najczęściej nie wymienia się go tylko zaleca renowację. Jest to dość kosztowny i czasochłonny proces.

Jak zmniejszyć koszty części? W okresie gwarancyjnym jest to prawie niemożliwe ponieważ użytkownik jest zobowiązany do zakupu oryginalnych części producenta. Możesz spróbować kupować części samodzielnie ale jeżeli się na tym nie znasz to jest to pewne ryzyko. Po zakończeniu gwarancji warto rozważyć zastosowanie zamienników filtrów i oleju (wystarczy dobrać olej o odpowiednich parametrów).

Chcesz dowiedzieć się więcej o budowie sprężarki – przeczytaj ten artykuł.

 

Serwis sprężarek – koszty pracy serwisu

Praca serwisanta kosztuje dlatego też im więcej czasu zajmuje przegląd i im większych kwalifikacji wymaga tym więcej zapłacisz. Ile kosztuje godzina pracy serwisanta? Jeżeli nie jest to jednoosobowa firma “Krzak” tylko profesjonalny serwis to od 150 do 300 złotych netto.

Wydaje się dużo? Pamiętaj, że nie jest to tylko kwota, którą za przepracowany czas dostaje na rękę serwisant. Płacisz tutaj za wiedzę i umiejętności, za identyfikację części i ich sprowadzenie, za koordynatora serwisu, który zadba o to, że twoja sprawa zostanie załatwiona na czas oraz za obsługę administracyjną całej imprezy.

Do tego pamiętaj, że wielu producentów zarabia głównie na serwisach. Takie firmy nie pozwolą na przeglądy wykonywane przez kogoś innego. Przed zakupem sprawdź kto może robić serwisy danego kompresora i ile one kosztują.

Jak można zaoszczędzić na kosztach pracy? Można poszukać najtańszego serwisu, ale nie polecam. Dlaczego? Ponieważ nie zjadłbyś najtańszego pasztetu, nie chciałby posłać dziecka do najtańszego dentysty ani jeździć najtańszym samochodem. Kompresor to w firmie jedno ze źródeł utrzymania dlatego nie rób wszystkiego najtaniej.

Zamiast tego zadbaj o ty, by serwisant nie musiał poświęcać swojego cennego czasu na sprawy niezwiązane z samym serwisem:

 

 • zadbaj o czystość kompresora, większość serwisów czyści kompresor przed albo w ramach przeglądu – czy stać cię na sprzątaczkę za 200 zł netto za godzinę czy wolisz sam zadbać o czystość?
 • postaraj się o sztywną cenę za serwis przed rozpoczęciem prac, zdobądź ofertę lub opłać proformę
 • zaproponuj firmie serwisowej stałą współpracę w zamian za rabat

 

Koszty dojazdu

Tu sprawa jest prosta. Serwisy sprężarek przerzucają koszty dojazdu na klienta ponieważ bez tego usługi byłyby nierentowne. Jeżeli jakaś firma mówi, że dojeżdża gratis to znaczy, że koszt transportu jest wliczony w ogólną cenę usługi. Pamiętaj, że płacisz za dojazd nawet jak nie ma takiej pozycji na fakturze. Jak zmniejszyć koszty dojazdu serwisu? Znajdź firmie, która jest blisko. Do tego jeżeli masz kilka kompresorów postaraj się, żeby za jednym razem wykonywać przeglądy każdego z nich.

 

Serwisy sprężarek- najlepszy sposób na oszczędności

Najlepszym znanym mi sposobem na zmniejszenie kosztów serwisu jest zakup sprężarki od producenta, który pozwala na samodzielne wykonywanie serwisów przez użytkownika. Zdarza się to rzadko ponieważ taki kompresor musi być jednocześnie niezawodny i bardzo łatwy w obsłudze. Są jednak tacy producenci.

W wypadku samodzielnego wykonywania serwisów wystarczy, że kupisz od producenta części lub zestawy serwisowe. Nie musisz się martwić dodatkowymi kosztami pracy i dojazdu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat tego jak oszczędzać na sprężonym powietrzu przeczytaj ten artykuł.

 

Nie tylko serwis sprężarek – jak zmniejszyć pozostałe koszty sprężonego powietrza?

Jest wiele sposobów na zmniejszenie kosztów sprężonego powietrza. Nasza firma specjalizuje się w takich rozwiązaniach ponieważ zależy nam na ochronie środowiska i zadowoleniu klientów. Sposobem na osiągnięcie obu tych celów jest ekopneumatyka. Większość oszczędności w pneumatyce wiąże się ze zmniejszeniem zużycia energii elektrycznej. Dlatego też zmniejszanie kosztów sprężonego powietrza idzie w parze z ekologią.

 

Podstawowe elementy ekopneumatyki

 

 • Odzysk ciepła ze sprężarek – ponieważ kompresory przetwarzają ponad 90% konsumowanej energii elektrycznej na ciepło. Dlatego też jeżeli wykorzystasz to ciepło dla swoich celów zaoszczędzisz.
 • Obniżenie ciśnienia roboczego do wystarczającego minimum – ponieważ każdy kolejny bar ciśnienia wymaga kilkunastu procent energii elektrycznej więcej niż poprzedni. Dlatego powinieneś obniżyć ciśnienie robocze do najniższego możliwego poziomu.
 • Optymalizacja pracy sprężarek pod kątem eliminacji biegu jałowego – instalacja falownika w sprężarce niemal całkowicie wyeliminuje pracę na biegu jałowym ponieważ dostosuje obroty silnika do bieżącego zużycia powietrza.
 • Optymalizacja kształtu i średnic rurociągów – ponieważ dobrze zaprojektowana instalacja sprężonego powietrza wyeliminuje spadki ciśnienia i umożliwi obniżenie ciśnienia roboczego.
 • Serwisy elementów eksploatacyjnych powodujących spadki w sieci sprężonego powietrza – dlatego, ze spadki ciśnienia to wzrosty kosztów.
 • Usuwanie nieszczelności – ponieważ każdy litr sprężonego powietrza to pieniądze, które wraz z wyciekami wypływają z Twojego portfela.
 • Montaż falowników – ponieważ umożliwiają eliminację pracy na biegu jałowym.
 • Stosowanie nowoczesnych, ekologicznych urządzeń – dlatego, że przestarzałe maszyny, urządzenia i narzędzia generują niepotrzebne koszty.
 • Internet chmura – ponieważ dopiero gdy coś mierzysz możesz tym efektywnie zarządzać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *