Kompresor z napędem pasowym czy bezpośrednim?

Kompresory śrubowe mają dwa warianty przenoszenia napędu z silnika do modułu śrubowego: kompresor z napędem bezpośrednim oraz kompresor z napędem pasowym. W niniejszym artykule opiszemy krótko cechy każdego. Posłużymy się przykładami, które pomogą zilustrować omawiane napędy.

 

Kompresor z napędem bezpośrednim

Mówiąc “napęd bezpośredni” mam na myśli mechanizm, w którym silnik jest połączony na sztywno z modułem śrubowym. Dzięki temu każdy obrót silnika powoduje jeden obrót modułu śrubowego. Przykładem kompresora wyposażonego w napęd bezpośredni jest Sprężarka śrubowa Airpress APS 10 COMBI DRY X.

 

Kompresor z napędem pasowym czy bezpośrednim - napd bezpośredni
Kompresor z napędem bezpośrednim

 

Zalety napędu bezpośredniego

 

  • brak strat energii ponieważ nie ma przekładni
  • niższy poziom hałasu niż w przypadku kompresora z napędem pasowym (63 dB)
  • mniej skomplikowana konstrukcja
  • brak konieczności wymiany pasów w ramach czynności serwisowych

 

Wady napędu bezpośredniego

 

  • w wypadku awarii modułu śrubowego dostęp do niego jest utrudniony a wymontowanie go znacznie bardziej czasochłonne

 

Kompresor z napędem pasowym

W kompresorze z napędem pasowym obroty silnika są przenoszone na moduł śrubowy za pomocą pasów transmisyjnych. Dzięki temu silnik nie jest połączony bezpośrednio. Oznacza to, że jeden obrót silnika niekoniecznie przekłada się na jeden obrót modułu śrubowego. Jest tak ponieważ na trzpieniach silnika i modułu można zamontować koła pasowe o różnych średnicach. Przykładem kompresora z napędem pasowym, którym posłużymy się w tym artykule jest kompresor śrubowy Pressmann EASY-3G 10/10/500 VT.

 

Kompresor z napędem pasowym czy bezpośrednim - napęd pasowy

 

Zalety napędu pasowego

 

  • możliwość manewrowania wydajnością i ciśnieniem maksymalnym kompresora poprzez wymianę kół pasowych na koła o innych średnicach dzięki czemu można uzyskać inne przełożenia
  • łatwiejszy dostęp do silnika i modułu śrubowego w wypadku usterki lub konieczności podjęcia czynności serwisowych dlatego, że każdy element można serwisować oddzielnie

 

Wady napędu pasowego

 

  • nieco głośniejsza praca niż w przypadku kompresora z napędem bezpośrednim, ponieważ pasy wydają w trakcie pracy dodatkowe dźwięki (68 dB)
  • straty energii powodowane przez przekładnię

 

Jaki kompresor wybrać?

Wybierając kompresor należy zastanowić się jaki rodzaj napędu będzie dla Ciebie bardziej korzystny. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że różnice są niewielkie i w pierwszych latach użytkowania kompresora istotnie będą one nieodczuwalne. Jednak im dłuższa perspektywa czasowa, tym różnice będą wyraźniejsze. Dlatego też moim zdaniem pod uwagę należy wziąć przede wszystkim dwa czynniki: koszt energii elektrycznej oraz koszty ewentualnych napraw.

Jeżeli chodzi o koszty energii elektrycznej to będą one nieco niższe w przypadku kompresorów z napędem bezpośrednim dlatego, że mają większą wydajność energetyczną. Jest to ważne ponieważ koszty energii elektrycznej stanowią olbrzymią większość wszystkich kosztów użytkowania kompresora. Dlatego też im dłużej używasz kompresora, tym większe znaczenie ma jego wydajność energetyczna.

Z drugiej strony jednak im dłużej używasz kompresora tym większe ryzyko, że pojawi się konieczność remontu lub wymiany modułu śrubowego a to droga impreza. Ponadto koszt będzie znacznie wyższy w przypadku kompresora z napędem bezpośrednim niż w przypadku kompresora z napędem pasowym.

 

Koszty uzytkowania a acena zakupu - artykuł na blogu
Artykuł na temat kosztów użytkowania kompresora

 

Kompresor z napędem pasowym czy bezpośrednim – co wybrać?

Należy wziąć pod uwagę to jak długo i intensywnie chcesz używać kompresora oraz ile dostaniesz na niego gwarancji? Dlatego też, jeżeli myślisz o wieloletniej intensywnej eksploatacji to w większości przypadków lepszym rozwiązaniem będzie kompresor z napędem bezposrednim.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o tym jak obniżyć koszty sprężonego powietrza przeczytaj ten artykuł.

 

https://www.youtube.com/watch?v=I9X_dRRYzq4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *