Kompresory śrubowe – jak wybrać?

Kompresory śrubowe to dość zróżnicowana rodzina urządzeń. Do tego dochodzi cała masa dodatków i akcesoriów, które można do nich dobrać. Dlatego też bez wcześniejszego przygotowania ciężko połapać się w ofercie producentów. Jeżeli planujesz zakup kompresora śrubowego i szukasz pomocnych informacji to jest to artykuł dla Ciebie.

Kompresory śrubowe – najważniejsze cechy

Kompresory śrubowe mają cały zestaw parametrów, które należy wziąć pod uwagę podczas zakupu. Ponieważ trudno wejść w szczegóły każdego z nich zrobiliśmy listę tych najistotniejszych. Zanim jednak zaczniesz rozważać jakie parametry będą dla Ciebie najlepsze musisz jasno ustalić do czego będzie Ci potrzebny kompresor. W zależności od tego czy potrzebny Ci kompresor do ciągłej lub intensywnej pracy czy może mniej intensywnej, dowiesz się czy zastosować kompresor śrubowy czy może lepsza będzie inna technologia sprężania powietrza. Aby nie kondensowała się wilgoć w oleju, kompresor śrubowy powinien na tyle długo pracować aby rozgrzał się olej do temperatury około 80 st.C oraz następnie w takiej temperaturze pracował. Różne modele kompresorów śrubowych rozgrzewają się w pełni, w czasie od 4 do 20 min.

W większości przypadków kompresor pasuje do takich zastosowań jak:

  1. Usługi z zastosowaniem narzędzi i urządzeń pneumatycznych takich jak piaskowanie, lakierowanie, odkręcanie, czyszczenie, przedmuchiwanie i inne.
  2. Produkcja z wykorzystaniem urządzeń i maszyn pneumatycznych i hydro-pneumatycznych. Oprócz tego przedmuchiwanie, próżnia, prasy, roboty i wiele innych zastosowań.

Jeśli jednak warunki pracy lub parametry sprężonego powietrza są specyficzne może się okazać, że sprawdzi się lepiej inna technologia sprężania niż śrubowa.

Jeżeli nie wiesz jakie parametry są wymagane do spełnienia Twoich potrzeb w zakresie sprężonego powietrza – skontaktuj się z nami.

email: biuro@pressmann.pl – tel +48 58 56 240 14

Wydajność i moc silnika

Kompresory śrubowe mają różną wydajność w zależności od modelu ale zawsze jest ona powiązana z mocą silnika w kompresorze. Wydajność powinna być dobrana z pewnym zapasem do przewidywanych potrzeb. Nie ma jednak potrzeby przesadzać ponieważ kompresory śrubowe są zaprojektowane do pracy ciągłej.

Im większa moc tym oczywiście większa wydajność. Wieksza wydajność oznacza również odpowiednie przygotowanie sprężarkowni.

Pamiętaj, że zabezpieczenie elektryczne w miejscu posadowienia kompresora musi być wystarczające dla jego mocy oraz, że dla kompresora śruboweg należy zapewnić odpowiednią wentylację.

Gwarancja i serwisy

Sprawny serwis, gwarancja i rękojmia kompresora to podstawy bezpieczeństwa Twojej firmy jeżeli chodzi o utrzymanie ruchu. Ważne aby Twój nowy kompresor śrubowy miał jak najdłuższą gwarancję i aby jej utrzymanie nie wiązało się z dodatkowymi kosztami. Dwuletnia gwarancja to standard. Wielu producentów udziela dłuższej gwarancji za opłatą. Tylko najlepsi udzielają dłuższej gwarancji bez dodatkowych opłat.

Aby utrzymać gwarancję na kompresory śrubowe konieczne jest wykonywanie przeglądów serwisowych zgodnie z harmonogramem podanym przez producenta. Zwróć uwagę na to kto może robić te przeglądy i ile kosztują. Jeżeli chcesz sam robić podstawowe serwisy to możesz, ponieważ jest takie rozwiązanie w ofercie. Koszty serwisu uwzględniaj przy podejmowaniu decyzji.

Co po gwarancji?

Czy koniec gwarancji wpłynie jakoś na koszty użytkowania kompresora lub straty w firmie? To ważne pytanie. Przeanalizuj awaryjność sprzętu i weź pod uwagę ile mogą kosztować naprawy?

Kompresory śrubowe – koszty użytkowania

Cena zakupu to nie wszystko jeżeli chodzi o kompresory śrubowe. O wiele istotniejszy jest ich koszt użytkowania wraz z ceną energi. Nie porównuj tylko i wyłącznie ceny zakupu. Sprawdź ile będą Cię dokładnie kosztowały porównywane kompresory w okresie użytkowania, np. dwóch pierwszych lat od zakupu.

Dodaj do siebie cenę zakupu, zużycie energii i koszty wszystkich przeglądów serwisowych jakie będziesz musiał w tym czasie zrobić (jeżeli dystrybutor nie potrafi podać orientacyjnego kosztu serwisu to sprawa jest podejrzana). Dla wielu mechaników duże znaczenie będzie miało to czy mogą wykonywać przeglądy serwisowe samodzielnie. Pytanie co wybrać? 2 lata gwarancji czy 10 lat gwarancji? Kolejna kwestia potrzeb.

Oczywiście cena zakupu i przeglądy serwisowe to nie wszystkie koszty jakie należy wziąć pod uwagę. Większość kosztów eksploatacji kompresora generuje zużycie energii elektrycznej. Sprawa jest tym bardziej frustrująca, że ponad 90% zużywanej przez kompresor energii elektrycznej zamieniana jest na ciepło. Co można z tym zrobić?
Więcej na ten temat w artykule: Koszt kompresora a cena zakupu

Ulepszenia, które zmniejszają koszty użytkowania

Kompresory śrubowe można wyposażyć w szereg ulepszeń, które zmniejszają koszty użytkowania.

  • Falownik – to urządzenie, które dostosowuje obroty silnika do bieżącego zużycia powietrza. Oszczędności osiągamy poprzez zmniejszone zużycie energii ponieważ niemal całkowicie wyeliminowana zostaje praca na biegu jałowym.
  • Wymiennik ciepła – urządzenie, które odprowadza ciepło z olejowego układu chłodzenia kompresora do instalacji cieplnej użytkownika. Oszczędzasz sporo pieniędzy, gdyż ciepło emitowane przez kompresor nie jest emitowane do atmosfery tylko kierowane do Twojej kieszeni. Zmniejsza koszty przedsiębiorstwa i wpływa pozytywnie na środowisko naturalne.
  • Odzysk ciepła z wentylacji – skieruj ciepłe powietrze z kompresora na halę produkcyjną aby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie jednak latem wielu użytkowników nie wykorzystuje ciepłego powietrza. Ciepłą wodę częściej.
  • Elektromagnetyczny wyrzutnik kondensatu – to urządzenie, które spuszcza kondensat ze zbiornika gdy się tam nazbiera. Mechanizm wypuszcza tylko kondensat nie powodując zbędnych strat sprężonego powietrza. Oszczędzasz czas i sprężone powietrze.

Kompresory śrubowe – podsumowanie

Podsumowując należy przypomnieć, że kompresory śrubowe to urządzenia w cenach podobnych do samochodów. Dlatego do zakupu kompresora śrubowego należy podejść podobnie jak do zakupu samochodu. Zwracaj uwagę nie tylko na cenę zakupu ale także na koszty eksploatacji. Pamiętaj o gwarancji i o serwisach.

I tak na marginesie:

Mamy w ofercie kompresory śrubowe z pięcioletnią gwarancją, w których sam możesz robić przeglądy serwisowe dzięki opiece zdalnej – zadzwoń! +48 58 56 240 14

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *